Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Podatek cukrowy. Restauracje i hotele zapłacą karę

7
Podziel się

Tysiące hoteli i restauracji ma problem z ustaleniem wysokości podatku cukrowego i przez to mogło narazić się na kary - pisze "Rzeczpospolita".

Podatek cukrowy. Restauracje i hotele zapłacą karę
Opłata cukrowa. Hotele i restauracje też powinny płacić. (Getty Images)
bDSZUNLV

Opłata cukrowa ma, przynajmniej w założeniu, zmienić przyzwyczajenia Polaków i sprawić, że będą spożywać mniej cukru.

Podatkiem objęte są wszystkie słodkie napoje. Opłatę płaci producent, a jej wysokość oblicza się w oparciu o ilość cukru dodanego do produktu.

Zgodnie z przepisami, opłatą objęci są wszyscy producenci. Nie tylko ci, którzy produkują napoje na masową skalę i sprzedają je do sklepów. Podatek powinni zapłacić także mali producenci, którzy sprzedają w lokalach gastronomicznych np. kompoty czy lemoniady.

bDSZUNLX
Zobacz także: Podatek cukrowy. Ceny napojów wzrosną jeszcze bardziej?

- Wchodząc do punktu gastronomicznego i kupując kompot w słoiku czy lemoniadę w butelce, które uprzednio zostały w nim wytworzone, w inny sposób niż poprzez rozcieńczenie syropu, mamy do czynienia ze sprzedażą detaliczną napoju dokonywaną przez producenta. I nie ma wątpliwości, że sprzedawca jest zobowiązany do uiszczenia opłaty – mówi "Rzeczpospolitej" dr Aleksander Słysz, doradca podatkowy, kierownik Katedry Prawa Administracyjnego i Finansowego Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie.

Okazuje się, że branża gastronomiczna i hotelarska lekceważy te przepisy i nie dostrzega wagi problemu.

bDSZUNMd

– Kilka tysięcy punktów gastronomicznych powinno złożyć informację CUK-1 już za styczeń i luty 2021 r., a tego nie uczyniło. Za nieuiszczenie opłaty w terminie przewidziana jest zaś sankcja w postaci dodatkowej 50-proc. opłaty – mówi "Rzeczpospolitej" Aleksander Słysz.

Podatek cukrowy obowiązuje 50 gr za każdy litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Za napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny opłata wynosi dodatkowe 10 gr.

Druga część podatku cukrowego to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 g/100 ml - w przeliczeniu na litr napoju. Dochody z podatku cukrowego mają wynieść w 2021 r. ponad 3 mld zł. 96,5 proc. z tej kwoty ma trafić na konta Narodowego Funduszu Zdrowia.

bDSZUNMe

Podobne rozwiązania działają w innych krajach, m.in. na Filipinach, Fidżi, w RPA, Chinach, Tonga, Nauru czy Samoa. Z podwyżką cen musieli zmierzyć się także Kolumbijczycy czy Węgrzy. W przypadku tych drugich wprowadzony jeszcze w 2011 r. podatek doprowadził do spadku spożycia nie tylko słodzonych napojów, ale i popularnych "energetyków".

Z największym wydatkiem muszą liczyć się z kolei klienci w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - szejkowie poszli na całość i słodzone napoje obłożyli 50-procentowym podatkiem, a napoje energetyczne 100-procentowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSZUNMy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
przekazywać p...
1 tyg. temu
Podatek cukrowy, podatek bankowy (który bankierzy przerzucili na klienta, zaraz będą ujemne odsetki od środków w banku), podatek małpkowy, podatek handlowy (0,8% gdy kupujesz w firmach o obrocie >17mln, a 1,4% >170mln, doliczony do rachunku klienta), podatek wodny (za m2 pomostu czy zacumowanej łódki), podatek emisyjny (w cenie paliwa), podatek mocowy (w cenie prądu), podatek przekształceniowy, podatek od nieruchomości +4%, podatek od reklam (nie udał się, ale to nie jest ostatnie słowo), 10-krotnie wyższa akcyza na niektóre samochody używane, podatek recyklingowy, podatek produktowy (od kubków plastikowych), wyższe stawki mandatów, podatek od smartfonów i laptopów (nadchodzący, 6% + VAT), podatek przekształceniowy (15% od oszczędności emerytalnych)... PODATEK INFLACYJNY (od bieżącej wypłaty + oszczędności z lat ubiegłych). Wkrótce pewnie podatek katastralny i kościelny (najpierw spis powszechny, gdzie deklarujesz wyznanie, oraz ilość m2 na głowę - ustali się ile m2 to "luksus i bogactwo")..... a miało wystarczyć "nie kraść". No, ale "dają" 500+, pewnie z zaskórniaków premiera i prezesa.
RX1
1 tyg. temu
A od słodzonej herbaty- też?
pole
1 tyg. temu
po latach wychodzi cala prawda o PiS. Zamordyzm, namordniki, ograniczanie swobod obywatelskich na niespotykana skale, szukanie winnych w kazdym, gnebienie podatkami wszystkich bardziej przedsiebiorczych czy tez tych ktorzy wiecej sie staraja, uzywanie sily panstwowych sluzb jak za rezimowych czasow komunizmu, nienawisc do osob innych orentacji niz jedyna akceptowalna przez katolicyzm ... oraz rozdawanie majatku osobom ktore na to nie zapracowaly. Taka jest prawda o PiS. Nigdy wiecej nie nich nie zaglosuje.
bDSZUNMz
Aneta
1 tyg. temu
Kasa do NFZ? Jaka bzdura 🤣🤣chyba kasa dla nich bo za mało jeszcze się nachapali ze psedo szczepionek 🤮🤮🤮
Jurreczek
1 tyg. temu
Do tych podatków jeszcze ma dojść podwyżka 2-giego progu PIT, efektywnie do 41%. Taki ma być skutek likwidacji odliczania składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania. PODATKI+ oraz INFLACJA+. Do katastralnego wrócimy jak spłyną dane ze spisu powszechnego. A kościelny to by faktycznie odciążył budżet z tych paru miliardów co co roku idą na Kościół Katolicki.