Notowania

gospodarka
24.10.2019 08:56

Polacy boją się kryzysu. Już tak nie kupują

Ponad połowa Polaków spodziewa się spowolnienia gospodarczego. Większość ogranicza wydatki na ubrania i posiłki poza domem. Co trzeci oszczędza na żywności - wynika z badania IRIS Financial Confidence Survey.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Polacy spodziewają się kryzysu. Zaczynają oszczędzać.

Choć Polacy spodziewają się kryzysu, jego oznaki dostrzega tylko 14 proc. badanych. 34 proc. uważa, że jest ogólnie gorzej niż w zeszłym roku.

Na kryzys ponad połowa ankietowanych zaczyna się już przygotowywać. 56 proc. badanych oszczędza na ubraniach, 52 proc. na jedzeniu poza domem, a 33 proc. na żywności. 30 proc. deklaruje, że oszczędza na lekach.

- Z licznych badań wiemy, że Polacy mają poczucie, że jest ciężko. Mimo że mamy bardzo niski współczynnik bezrobocia, to jednocześnie płace nie rosną tak szybko i Polacy cały czas mają poczucie, że są w tyle za innymi państwami UE, jeżeli chodzi o zarobki - mówi Julia Izmałkowa, prezes Izmałkowa Consulting, w rozmowie z "Rzeczpospolitą". - Gdy podróżujemy, tym bardziej na tle innych krajów odczuwamy, że nie jest nam dobrze. Dopóki nie ma znaczącej i pewnej informacji, że coś się polepsza, będziemy przekonani, że raczej się pogarsza.

Oglądaj też: Niższy PIT. "Nic nie zginie. Fiskus odda, jeśli ściągnie za dużo"

Jednocześnie na tle innych krajów europejskich Polacy są dość optymistycznie nastawieni do sytuacji ekonomicznej i aktualnego stanu gospodarki.

- W tej ocenie przewyższają często obywateli krajów, które zawsze były uważane za zamożne, jak np. Francja czy Wielka Brytania - mówi Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia, firmy przygotowującej polską część badania, w rozmowie z "Rzeczpospolitą". - Oczywiście ocena sytuacji zazwyczaj jest subiektywna i w dużej mierze zależy od punktu odniesienia. Ale wyraźnie widać, że pogorszenie sytuacji ekonomicznej we Francji jest odbierane przez Francuzów niemal jako koniec świata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, pieniądze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2019

allemangeWłaśnie w momencie kiedy ludzie zaczynają się bać kryzysu, bo jest zawsze wtedy wielki szum medialny, że już on nadciąga, to go sami wywołują poprzez … Czytaj całość

24-10-2019

sdfgjuz widze te minimum 4000 brutto za 3 lata :P albo chleb bedzie po 10zł a pietruszka po 60

24-10-2019

OloCoś się dzieje ludzie niedobrego. Ja ze swojej skromnej pensji nieco ponad 8k miesięcznie nie mogę związać koniec z końcem a dodam tylko że jestem sam … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (44)