Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Rosną koszty utrzymania mieszkania. W tym roku pobiły rekord

66
Podziel się:

Statystyczny koszt utrzymania przekroczył tysiąc złotych - szacuje HRE Investments. Winne są m.in. podwyżki opłat za śmieci.

Rosną koszty utrzymania mieszkania. W tym roku pobiły rekord
Utrzymanie mieszkania jest coraz droższe. (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak wylicza HRE Investments, kwiecień był pierwszym w historii miesiącem, w którym statystyczna rodzina wydała na utrzymanie, prowadzenie i wyposażenie mieszkania ponad tysiąc złotych, o 48,5 zł więcej niż przed rokiem.

Kalkulacje wyliczone są w oparciu o statystyczną, trzyosobową rodzinę, mieszkającą we własnym mieszkaniu. Nie uwzględniają rat kredytu ani czynszu najmu.

"W uproszczeniu można przyjąć, że nasze wyliczenia pokazują raczej koszty prowadzenia i wyposażenia domu, a nie jego zdobycia. Jeśli ktoś jest najemcą albo ma kredyt, to jego miesięczny koszt jest znacznie wyższy – co najmniej o kilkadziesiąt procent wyższy, jeśli nie kilkukrotnie wyższy" - czytamy w analizie HRE.

Jak wskazują analitycy, podwyżka kosztów to przede wszystkim efekt drożejącej energii elektrycznej i rosnących opłat za wywóz śmieci. Za prąd musimy płacić o prawie 10 proc. więcej niż przed rokiem, a opłaty za wywóz śmieci w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdrożały prawie o 28 proc.

- Wisienką na torcie są usługi związane z prowadzeniem domu lub remontami. Popyt na nie w wielu przypadkach przekracza podaż, czego skutkiem są rosnące stawki. W otoczeniu odbudowującej się gospodarki należy spodziewać się, że i wynagrodzenia malarzy, złotych rączek czy sprzątaczek mogą pójść w górę. Z dużym prawdopodobieństwem będą one rosły szybciej niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce - ocenia analityk HRE Bartosz Turek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(66)
Bartek
3 lata temu
Ludzie! Jesteście zachwyceni tym, że PiS daje 500+, 300+, bony wakacyjne, teraz 12000, dotacje do mieszkania, itd. Ale przecież skądś te pieniądze trzeba wziąć. Czyli PiS pożycza, obkłada podatkami i opłatami przedsiębiorców, wprowadza coraz to nowe opłaty na towary. Do tego te wszystkie "socjale" jest to tzw. pusty pieniądz nie poparty rozwojem gospodarki i dodatnim bilansem handlowym. Jednocześnie "gnębienie" przedsiębiorców owocuje gwałtownym spadkiem ich inwestycji (z 20% do obecnych 14%PKB). Jest to mieszanka wybuchowa, która zaowocowała wzrostem inflacji i która będzie coraz wyższa, bo ostatnie posunięcia Rządu nie mówią nic o rozwoju Polskich firm i gospodarki, tylko dalej o rozdawnictwie. No, ale utrzymanie się PiS u koryta jest ważniejsze, niż upadek gospodarki. Wszędzie, gdzie rządzi dyktatura kończy się upadkiem Państwa i biedą - Kuba, Korea Połnocna, Wenezuela i kraje byłego bloku wschodniego.
Olek
3 lata temu
Do centrum. A Ty uważasz, że to tylko oni się przyczynili do zwycięstwa PiS ? Popatrz na tabun ludzi, którzy zieją nienawiścią do bardziej zaradnych i lepiej zarabiających i są zachwyceni rozdawnictwem PiS. Ci właśnie utrzymują PiS przy władzy i Ci doprowadzają do tego, że mamy taką inflację a Państwo gigantyczny dług.
wqe
3 lata temu
Stopy proc. poniżej inflacji ograbiają Polaków. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
centrum
3 lata temu
Dzięki ciemnocie z podlasia i podkarpacia mamy to co mamy.
janowicz
3 lata temu
konieczna i szybka zmiana prawa społdzielni mieszkaniowych to relikt PRL
...
Następna strona