Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Rubel notuje największe wzrosty wśród walut. M.in. dzięki zachodnim firmom

Podziel się:

Rosyjska waluta jest obecnie najmocniejsza wobec euro od 5 lat, a wobec dolara od 2018 r. - i to mimo drastycznych spadków, które rubel notował po inwazji Rosji na Ukrainę. To efekt m.in. nacisku Rosji na zachodnie firmy, by płaciły za gaz w rublach.

Rubel notuje największe wzrosty wśród walut. M.in. dzięki zachodnim firmom
Rubel jest najmocniejszy wobec euro i dolara od kilku lat (GETTY, SOPA Images)

Po rozpoczęciu przez Rosję wojny w Ukrainie, rubel notował ogromne spadki. Mowa była nawet o załamaniu rosyjskiej waluty - w marcu. Dwa miesiące później, rubel stał się jednak najmocniej zyskującą walutą wobec dolara i euro - informuje Bankier.pl.

Szybkie umocnienie rubla. To efekt m.in. nacisku ws. gazu

Rubel jest najwyżej wobec euro od 5 lat. W marcu za jeden euro Rosjanie musieli zapłacić nawet 144 ruble, dzisiaj już "tylko" 62 ruble. Ostatni raz taki poziom kurs EUR/RUB osiągnął w 2017 r. Z kolei wobec dolara rubel jest najmocniejszy od 2018 r. W marcu 1 dolar kosztował nawet w porywach 150 rubli, obecnie już 57 rubli.

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca rosyjska waluta umocniła się wobec amerykańskiej oraz europejskiej o 24 proc. To bardzo dobre wyniki, biorąc pod uwagę, że w marcu rubel był najniżej w historii.

Jak wyjaśnia Bankier.pl, umocnienie rubla to efekt kilku zjawisk. Po pierwsze, działań banku centralnego, w tym podnoszenia stóp procentowych, ale też nakazu dla firm, aby większość przychodów w walutach obcych zamieniały na ruble. Ograniczono też transfery pieniężne poza Rosję. Po drugie jednak, Rosja zmusiła zagranicznych partnerów do płacenia za gaz w rublach - i coraz więcej firm się do tego stosuje, nawet jeśli nie bezpośrednio. Jak opisywaliśmy, nawet jeśli spółki dokonują przelewów w euro, to otwierają też konta w rublach i kwoty te są od razu przewalutowywane.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin już nie ufa swojemu wywiadowi? "Może to jest tylko przykrywka"

Działania te sprawiły jednak, że choć rubel się umocnił, to jest de facto regulowany przez państwo, a na rynkach międzynarodowych rosyjska waluta nie jest już zbyt atrakcyjna. Popyt na nią został stworzony "sztucznie", a co za tym idzie - nie można powiedzieć, by rubel umocnił się tak szybko na zasadach wolnego rynku.

Warto też przy tym podkreślić, że chociaż rubel się umocnił, to Rosję i tak prawdopodobnie czeka krach gospodarczy w 2022 r. Byłby to ewenement na skalę światową, właśnie ze względu na mocnego rubla - rosyjskie PKB bowiem zapewne załamie się, pomimo relatywnej stabilności finansowej i waluty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl