Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Sytuacja finansowa Polski. Minister finansów o budżecie w czasie pandemii

47
Podziel się

Jakimi pieniędzmi dysponuje rząd? Czy przewidywane są problemy z płynnością? Dlaczego wciąż nie ma nowelizacji budżetu? Minister finansów odpowiada na ważne pytania, dzięki czemu wiemy więcej o finansowej kondycji naszego państwa w dobie pandemii koronawirusa.

Budżet państwa w czasie pandemii. Odpowiedź ministra na ważne pytania
Budżet państwa w czasie pandemii. Odpowiedź ministra na ważne pytania (Krajowa Administracja Skarbowa)
bDBeZuUl

Posłanka PO Izabela Leszczyna zadała rządowi szereg istotnych pytań dotyczących sytuacji finansowej Polski. "Zapewnienie płynności finansowej oraz opieki medycznej na jak najwyższym poziomie to elementarny obowiązek każdego odpowiedzialnego rządu. Równie ważne jest zapewnienie obywatelom poczucia bezpieczeństwa: przekazywanie prawdziwych informacji zarówno o rozwoju epidemii, jak i o stanie finansów państwa" - napisała w swoim poselskim zapytaniu.

A wśród pytań znalazły się m.in. takie: "Jakimi środkami dysponuje polski rząd?", "Czy zabezpieczone są pieniądze na wypłatę wynagrodzeń i świadczeń wypłacanych z budżetu państwa i przez ZUS?", "Czy istnieje groźba niewykupienia przez rząd zapadających emisji obligacji?" oraz "Dlaczego rząd nie nowelizuje budżetu państwa?". Adresatem był co prawda premier Mateusz Morawiecki, jednak odpowiedź przyszła z resortu finansów od ministra Tadeusza Kościńskiego.

I tak, na dzień 10 kwietnia 2020 r., środki, jakimi dysponował rząd to równowartość 72,7 mld zł. Odpowiadając na pytanie dotyczące obaw o płynność finansową Polski, minister finansów stwierdził: "w sposób ciągły monitorujemy sytuację budżetową i zabezpieczamy proces finansowania potrzeb pożyczkowych. Nie przewiduję problemów płynnościowych w budżecie państwa. Obecna sytuacja płynnościowa budżetu jest korzystna, w dużej mierze dzięki wcześniejszemu finansowaniu potrzeb pożyczkowych wynikających z ustawy budżetowej".

bDBeZuUn
Zobacz także: Obejrzyj: ZUS-owi przez kryzys kończą się pieniądze?

Posłanka Leszczyna zapytała też, czy zabezpieczone są pieniądze na wypłatę wynagrodzeń i świadczeń wypłacanych z budżetu państwa i przez ZUS? Jak odpowiada szef resortu finansów, wypłaty wynagrodzeń i świadczeń odbywają się zgodnie z harmonogramem. Zapewnił, że wypłaty wszelkich
świadczeń, w tym wypłaty tzw. trzynastych emerytur czy 500+, zostały zaplanowane w ustawie budżetowej na rok 2020 i realizowane są na bieżąco, zgodnie z planem.

Deficyt budżetowy jest pewny, co wynika choćby tylko z wydatków na tarczę antykryzysową. Mówi o nim nawet premier Mateusz Morawiecki, ale wciąż ustawa nie została znowelizowana. Dlaczego? Jak tłumaczy Kościński, decyzję podejmie Rada Ministrów nie wcześniej niż w połowie roku, po uprzednim określeniu skali zmian koniecznych do wprowadzenia w związku z działaniami podjętymi w celu zwalczania epidemii.

bDBeZuUt

Kolejne ważne pytanie to, czy istnieje groźba niewykupienia przez rząd zapadających emisji obligacji? Jak zapewnia minister finansów, taka groźba nie istnieje. Skarb Państwa - zgodnie z ustawą - jest zobowiązany wobec posiadaczy skarbowych papierów wartościowych spełnić świadczenia wynikające z tych papierów. Takim świadczeniem jest wykup obligacji skarbowych oraz wypłata odsetek.

Minister finansów odpowiedział też na pytanie, jak kształtuje się zmiana zaangażowania inwestorów zagranicznych w polskie papiery skarbowe. Jak podał, na koniec marca zaangażowanie inwestorów zagranicznych w krajowe obligacje skarbowe wyniosło 152,4 mld zł, co oznaczało spadek o 5,4 mld zł w porównaniu z lutym i o 4,9 mld zł od początku roku.

Posłance PO Izabeli Leszczynie na zapytanie poselskie - w imieniu i z upoważnienia ministra Tadeusza Kościńskiego - odpowiedział Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

bDBeZuUu

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBeZuUO
KOMENTARZE
(47)
Piotr
9 miesięcy temu
Trzeba miec nadzieje, ze rzad poradzi sobie i Polska wyjdzie bez wiekszych strat z kryzysu. Nikt nie przewidzial, ze bedziemy zyli w tak trudnych czasach.
Karina
9 miesięcy temu
Jak na taka wielka inwestycje jaka jest tarcza, to nasz budzet ma sie na prawde niezle.
Nick
9 miesięcy temu
Taka dobra sytuacja finansowa to tylko dowód na rozsądne działania rządu.
bDBeZuUP
Gres
9 miesięcy temu
Jestem bardzo wdzięczny panu premierowi za wszystko co robi dla nas. Mam kuzyna w stanach, wczoraj rozmawialiśmy na skype. Tam jest dramat, ludzie są pozostawieni sami sobie.
Flower
9 miesięcy temu
Jak widać minister nie przewiduje problemów budżetowych, sytuacja w kraju jest pod kontrolą, rząd wie co robi.
...
Następna strona