Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Tak inflacja działa na budżety emerytów. Ich długi są rekordowe

55
Podziel się:

Długi emerytów w listopadzie 2022 r. były wyższe o ponad 400 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Przyczyną rosnących długów jest inflacja utrzymująca się na wysokim poziomie. Seniorzy zadłużają się wobec: banków, firm pożyczkowych, rodziny, dostawców mediów.

Tak inflacja działa na budżety emerytów. Ich długi są rekordowe
Inflacja w Polsce powoduje, że długi emerytów rosną (money.pl, Rafał Parczewski)

W przedostatnim miesiącu ubiegłego roku łączne zadłużenie osób powyżej 65. roku życia wyniosło 10,7 mld zł – wskazują dane zgromadzone przez BIG InfoMonitor, które "Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza. Rośnie też grupa emerytów zmagających się z problemami finansowymi. Obecnie w potrzasku jest już 387 tys. najstarszych osób.

Nie mają oszczędności

Problem jest jednak większy, ponieważ maleje grupa seniorów, która ma z czego odkładać pieniądze. 40 proc. badanych nie posiada żadnych oszczędności od co najmniej pół roku, kolejne 9 proc. już wykorzystało rezerwę, którą trzymało na "czarną godzinę".

Dlaczego tak sytuacja się pogarsza? Autorzy badania dopatrują się takiej sytuacji w rosnących kosztach życia. Wszystko przez utrzymującą się wysoką inflację w Polsce, która w grudniu wyniosła 16,6 proc. Co istotne, wśród emerytów niewielka jest grupa osób, która może oszczędzać na takie przyjemności jak wypoczynek (17 proc.) czy realizacja pasji (8 proc.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Państwo wystawiło rachunek Polakom. Wiek emerytalny w górę?
Wyzwaniem okazuje się przystosowanie do życia w otoczeniu wysokich cen, które, jak wskazują wszystkie prognozy, zostaną z nami na dłużej – komentuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor, cytowany przez "Rz".

U kogo się zadłużają seniorzy?

W momencie, gdy emerytom zabraknie pieniędzy na bieżące zobowiązania i podstawowe wydatki, ograniczają oni ponoszone koszty do niezbędnego minimum. Do takiej strategii przyznało się dwie trzecie badanych. A kiedy i to nie wystarczy, to pożyczają od rodziny (33 proc.) i szukają dodatkowych źródeł dochodu (20 proc.).

Najczęściej seniorzy zadłużeni są u banków (41 proc.) i firm pożyczkowych (21 proc.). Poza tym zadłużają się także u rodziny (16 proc.) i dostawców mediów (16 proc.). W wielu przypadkach zadłużeni są w kilku miejscach jednocześnie.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
felo
rok temu
nie tylko emerytów...ja sam mam długi mimo że jestem młodszy... teraz spłacam ale szału nie ma bo co się dzieje z cenami widać...jedyne pocieszenie, że windykuje mnie kruk, poszli mi na rekę i ciągne ten wózek...
??????
rok temu
seniorzy zadłużeni są u banków, kto to pisze????
zigi
rok temu
Polski naród jest jakiś bierny , mentalnie skażony niewolnictwem , brakiem poczucia sprawstwa i podmiotowości.
zigi
rok temu
Kryzys to wina rządu i jego polityki podwyższania cen energii i sponsorowania ukraińskiej wojny.
aka
rok temu
te długi to są dla wnusiów na smartfony i inne gadzety
...
Następna strona