Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Taka moneta może być sporo warta. Za idealną oferują do 100 tys. zł.

0
Podziel się:

Kolekcjonerskie monety często są obiektem pożądania przez numizmatyków. Okazuje się także, że pieniądze wycofane z obiegu mogą być sporo warte na aukcjach. Portal o2.pl donosi, że specyficzna moneta o nominale 5 zł jest wyjątkowo cenna, więc kolekcjonerzy są w stanie odkupić ją nawet za 100 tys. zł.

Taka moneta może być sporo warta. Za idealną oferują do 100 tys. zł.
Stare monety mogą być obecnie sporo warte (Adobe Stock, kravka)

Najczęściej na aukcjach można spotkać unikatowe banknoty lub monety z czasów PRL-u. Po denominacji złotego w 1995 r. Polacy najczęściej wymienili pieniądze na nowe. Ci, którzy postanowili zachować monety lub banknoty na pamiątkę, mogą teraz sprzedawać je z zyskiem. Natomiast portal o2.pl donosi, że numizmatycy poszukują starszej monety, która pochodzi sprzed II wojny światowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Złota moneta odkryta na polu w Anglii. Historyczny skarb sprzedany za fortunę

5 zł może być warta nawet 100 tys. zł

Kolekcjonerzy poszukują pięciozłotówki, która była emitowana w Polsce w 1928 r. oraz w latach 1930 - 1932. Co ją wyróżnia? To, że na awersie widnieje wizerunek bogini zwycięstwa Nike. Jak podaje serwis o2.pl, oficjalne obliczenia szacują, że takich wyjątkowych monet w Polsce może być od 26 do 120 sztuk.

Po wycofaniu tej emisji z obiegu mennica warszawska przetopiła 22,8 mln pięciozłotówek z łącznego nakładu wynoszącego 26,7 mln. Przetopiono zdecydowaną większość monet z rocznika 1932 (...) - czytamy w Specjalizowanym katalogu monet polskich autorstwa J. Chałupskiego.

Ze względu na unikatowość pięciozłotówki i jej małą liczbę w Polsce, kolekcjonerzy mogą zaoferować maksymalnie 100 tys. zł za sztukę.

Kwota zależy od stanu monety

Kwota, jaką są w stanie zapłacić numizmatycy za monetę, zależy od stanu pięciozłotówki - pod uwagę brany jest rok wybicia, a także jej stan. Oczywiście, najcenniejsze będą te bez defektów oraz widocznych uszkodzeń.

Stare pieniądze są sporo warte

Na wartość starych monet i banknotów ma również wpływ ich nominał oraz liczba wyemitowanych sztuk. Przyjęło się również, że większą wartość mają banknoty. Dlaczego? Ponieważ są one bardziej podatne na uszkodzenia, więc trudniej znaleźć egzemplarz w idealnym stanie.

Oczywiście, istnieją również inne kryteria, które wpływają na wartość pieniędzy, nie tylko tych wycofanych już z obiegu. Okazuje się, że te, które mają charakterystyczny defekt, mogą cieszyć się większym zainteresowaniem kolekcjonerów. Warto również przyjrzeć się dokładnie znajdującym się w naszym portfelu pieniądzom, a zwłaszcza numerom seryjnym, które mogą być specyficzne i składać się z nietypowego ciągu cyfr.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)