Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Ustawa dezubekizacyjna. Sądy nie czekają na Trybunału Konstytucyjnego

19
Podziel się:

Sąd w Piotrkowie nie zawiesił postępowania w dwóch sprawach byłych funkcjonariuszy, którzy zaskarżyli obniżenie im emerytur. To kolejna taka sprawa, w której sąd nie czeka na wyrok TK.

Sądy nie chcą czekać na Trybunał Konstytucyjny. Orzekają w sprawach związanych z ustawą dezubekizacyjną.
Sądy nie chcą czekać na Trybunał Konstytucyjny. Orzekają w sprawach związanych z ustawą dezubekizacyjną. (iStock.com)

Piotrkowski sąd wyda wyrok na podstawie wyliczeń dokonanych w oparciu o obowiązujące przepisy. Wcześniej taką decyzję w podobnej sprawie podjął sąd w Częstochowie, który uznał, że byłemu funkcjonariuszowi należy ponownie przyznać odebrane świadczenia emerytalne

Do tej pory sędziowie wstrzymywali się z wydawaniem wyroków i zawieszali postępowania do czasu wydania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, do którego zwrócił się warszawski sąd okręgowy z pytaniem, czy ustawa dezubekizacyjna jest zgodna z konstytucją.

- Sądy nie działają w próżni. Widzą, jak działa, a raczej – nie działa, trybunał. Teraz dochodzi nowa okoliczność: niestosowanie bezpośrednie konsytuacji narusza prawo stron do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie - w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia Iustitia. Zaznacza, że nawet jeśli TK się wypowie, może powstać kolejny problem, bo do rozpatrzenia został wyznaczony skład, w którym zasiadają Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak. Jak mówi Przymusiński, zajmują oni miejsca, na które wcześniej prawidłowo zostali wybrani inni sędziowie.

Zobacz także: Oglądaj też: Emerytki z rocznika 1953 nadal z niższą emeryturą

Ustawa dezubekizacyjna weszła w życie w 2017 roku. Zakłada, że emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

W ustawie wymieniono cywilne, wojskowe instytucje i formacje, w których służba uważana będzie w myśl przepisów ustawy za służbę na rzecz totalitarnego państwa PRL. W katalogu IPN znalazły się: Resort Bezpieczeństwa Publicznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego a także jednostki organizacyjne podległe tym instytucjom.

W katalogu znalazły się także służby i jednostki organizacyjne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jednostki wypełniające zadania wywiadowcze i kontrwywiadowcze, wypełniające zadania Służby Bezpieczeństwa, wykonujące czynności operacyjno-techniczne niezbędne w działalności Służby Bezpieczeństwa a także odpowiedzialne za szkolnictwo, dyscyplinę, kadry i ideowo-wychowawcze aspekty pracy w SB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
pieniądze
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
WYRÓŻNIONE
Ja
5 lata temu
Pisałem o tym już wcześniej.Niestety,powtarzam niestety,ale wszyscy zapłacimy z odsetkami emerytury ludziom którym ta ustawa zabrała pieniądze.Odpowiedzialność zbiorowa jest niezgodna z prawem.
zibi
5 lata temu
Ta ustawa to dno!
poszkodowany ...
5 lata temu
co miałem zrobić ??? chcąc być żołnierzem wstąpiłem do szkoły oficerskiej, potem ciężka służba w Wojskach Ochrony Pogranicza, które zostały przeorganizowane i od 1990 roku noszą nazwę Straż Graniczna . Służyłem do 2012 roku , wykonywałem swoje obowiązki jak umiałem najlepiej i z poświeceniem.Nigdy nikogo nie prześladowałem, katowałem itp- chroniłem przez cała swoja służbę granic RP. Odebrano mi emeryturę bo służyłem w latach 1980-2012 w czasie PRL!!! i służyłem Państwu Totalitarnemu- a co miałem zrobić ???- była jakaś inna Polska , której chciałem służyć ????. Górnicy też wydobywali węgiel dla tego Państwa w tym czasie , nauczyciele kazali mi chodzić na pochody pierwszomajowe !!!. nie mam za to do nich pretensji, ani do górników ani do nauczycieli ani też do innych zawodów które tak jak my żołnierze wykonywaliśmy w tamtym czasie. Proszę bardzo tych którzy w czasie komuny okazali się zbrodniarzami naruszyli godność innego człowieka - tak takich należy pod sąd i zabrać emeryturę - ale wszystkich do jednego wora : to jest bardzo niesprawiedliwe ....
NAJNOWSZE KOMENTARZE (19)
Ok
4 lata temu
Odebrać wszystkim ktorzy pracowali w PRL-u i kropka. Wszystkim bez wyjątków. Budowali zło.
alojz
5 lata temu
a karawana idzie dalej...…….
Agadka
5 lata temu
Ustawa dezubekizacyjna, to jedno z najbardziej haniebnych "dzieł" pisowskiego reżimu autorytarnego.w historii Polski. Oparta na odpowiedzialności zbiorowej (stosowanej przez okupantów hitlerowskich) bez wyroków sądowych, zabrała niewinnym ludziom znaczną część emerytur. Z tego tytułu, ze stresu i zmartwienia zmarło już wiele osób osób. Sprawca tej tragedii jest jeden,z największych szkodników w historii Polski, watażka , który nie ma uprawnień konstytucyjny do rządzenia krajem, a także nie ponosi z tego tytułu żadnej odpowiedzialności karnej. Jeżeli ten przeklęty łotr i jego ferajna wygrają wybory, to niewątpliwe paluchy w tym maczał Lucek.
Gery
5 lata temu
Nie ma Trybunału Konstytucyjnego jest za to Trybunał Kaczyńskiego ha,ha !!!
Emeryta
5 lata temu
Odebrano środki do życia starciom, inwalidom i staruszkom wdowom. Rzepliński a teraz Przyłeska lecą na wdowi grosz. Totalitaryzm nie wydumany!