Piotrkowski sąd wyda wyrok na podstawie wyliczeń dokonanych w oparciu o obowiązujące przepisy. Wcześniej taką decyzję w podobnej sprawie podjął sąd w Częstochowie, który uznał, że byłemu funkcjonariuszowi należy ponownie przyznać odebrane świadczenia emerytalne
Do tej pory sędziowie wstrzymywali się z wydawaniem wyroków i zawieszali postępowania do czasu wydania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, do którego zwrócił się warszawski sąd okręgowy z pytaniem, czy ustawa dezubekizacyjna jest zgodna z konstytucją.
- Sądy nie działają w próżni. Widzą, jak działa, a raczej – nie działa, trybunał. Teraz dochodzi nowa okoliczność: niestosowanie bezpośrednie konsytuacji narusza prawo stron do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie - w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia Iustitia. Zaznacza, że nawet jeśli TK się wypowie, może powstać kolejny problem, bo do rozpatrzenia został wyznaczony skład, w którym zasiadają Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak. Jak mówi Przymusiński, zajmują oni miejsca, na które wcześniej prawidłowo zostali wybrani inni sędziowie.
Ustawa dezubekizacyjna weszła w życie w 2017 roku. Zakłada, że emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.
W ustawie wymieniono cywilne, wojskowe instytucje i formacje, w których służba uważana będzie w myśl przepisów ustawy za służbę na rzecz totalitarnego państwa PRL. W katalogu IPN znalazły się: Resort Bezpieczeństwa Publicznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego a także jednostki organizacyjne podległe tym instytucjom.
W katalogu znalazły się także służby i jednostki organizacyjne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jednostki wypełniające zadania wywiadowcze i kontrwywiadowcze, wypełniające zadania Służby Bezpieczeństwa, wykonujące czynności operacyjno-techniczne niezbędne w działalności Służby Bezpieczeństwa a także odpowiedzialne za szkolnictwo, dyscyplinę, kadry i ideowo-wychowawcze aspekty pracy w SB.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl