Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Waloryzacja rent i emerytur. Nie będzie gwarantowanej kwoty, poprawka opozycji odrzucona

205
Podziel się

Zbliża się waloryzacja rent i emerytur. Opozycja proponowała, by - jak w poprzednich latach - emerytury rosły nie mniej niż o 70 zł. Jednak posłowie z komisji rodziny i polityki senioralnej odrzucili poprawkę Senatu w tej sprawie.

Waloryzacja rent i emerytur. Nie będzie gwarantowanej kwoty, poprawka opozycji odrzucona
Waloryzacja rent i emerytur. Poprawka Senatu zakładająca wzrost o co najmniej 70 zł odrzucona w Sejmie (Pixabay)
bDINEeiJ

W tym roku waloryzacja rent i emerytur wyłącznie procentowa. W poprzednich latach panował system kwotowo-procentowy. Do pewnej kwoty świadczenia, czyli dla najniższych emerytur, nie ważna była podstawa wyliczenia, emerytura i tak rosła o co najmniej 70 zł.

W tym roku tak nie będzie, każda emerytura i renta wzrośnie procentowo. Dokładnie o 4,24 proc. Co daje 42 zł 24 gr podwyżki na każde 1000 zł świadczenia (albo 4,24 zł na każde sto złotych). A to oznacza, że najniższa emerytura wzrośnie o 50 zł 88 gr do poziomu 1250 zł 88 gr od 1 marca br.

bDINEeiL

Jednak Senat w piątek zaproponował poprawkę do ustawy, która zakłada, że waloryzacja najniższych świadczeń byłaby wyższa. Zdaniem senatorów, świadczenia powinny wzrosnąć o co najmniej 70 zł, natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renta inwalidzka III grupy o nie mniej niż 52,50 zł, a emerytury częściowe – o 35 zł.

Zobacz także: Zasiłek pielęgnacyjny po nowemu. Rodzice: to dyskryminuje nasze środowisko

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny we wtorek negatywnie zaopiniowała propozycję Senatu. Przeciwny jej jest także rząd.

bDINEeiR

Przypomnijmy, emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji, wyliczany przez GUS.

Rząd chwali się, że to i tak najwyższa waloryzacja od 10 lat. Jednak poprzednie waloryzacje emerytur i rent były kwotowo-procentowe, a to oznaczało, że przy najniższych świadczeniach kwota emerytury nie miała znaczenia.

W 2019 emerytury wzrastały nie mniej niż o 70 złotych, w 2020 roku najniższe świadczenia wzrosły aż o 100 złotych, a podwyżki dla pozostałych nie mogły być niższe niż 70 złotych.

bDINEeiS

Teraz ta zasada już nie obowiązuje. Emerytury i renty wzrosną wyłącznie procentowo. A to przekłada się na niższą podwyżkę dla najbiedniejszych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDINEejm
Źródło:
KOMENTARZE
(205)
oAo
6 dni temu
A o waloryzacji progów podatkowych oraz kwoty wolnej od podatku nadal cisza.
se-nior
6 dni temu
Powoli Kaczy nich sie szykuje na mniejsza ilosc glosow, przy najblizszych wyborach od emerytow. Niech glosy oddaja na Jego partie pracownicy TVP i TK, ktorzy otrzymali nagrody oscylujace w tysiacach.
Pamiętajcie!
6 dni temu
PiS jest przeciwko emerytom.
bDINEejn
wentyl
6 dni temu
MUSZĄ MIEĆ NA NAGRODY , ZASŁUŻYLI ,KŁAMSTWEM , OSZUSTWEM .ONI SĄ TACY BIEDNI ,ŻE AŻ PISZCZY U NICH W KOIESZENIACH , NIE BĘDZIE NAGRÓD ZA SZCZEPIENIA , KONCERNY CHYBA MAŁO DAJĄ TO OSZCZĘDZAJĄ OKRADAJĄC NARÓD .
emeryt
6 dni temu
Niech ich Bóg, w którego tak wierzą pokara za naszą krzywdę.
...
Następna strona