Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Waloryzacja rent i emerytur. Nie będzie gwarantowanej kwoty, poprawka opozycji odrzucona

206
Podziel się:

Zbliża się waloryzacja rent i emerytur. Opozycja proponowała, by - jak w poprzednich latach - emerytury rosły nie mniej niż o 70 zł. Jednak posłowie z komisji rodziny i polityki senioralnej odrzucili poprawkę Senatu w tej sprawie.

Waloryzacja rent i emerytur. Nie będzie gwarantowanej kwoty, poprawka opozycji odrzucona
Waloryzacja rent i emerytur. Poprawka Senatu zakładająca wzrost o co najmniej 70 zł odrzucona w Sejmie (Pixabay)

W tym roku waloryzacja rent i emerytur wyłącznie procentowa. W poprzednich latach panował system kwotowo-procentowy. Do pewnej kwoty świadczenia, czyli dla najniższych emerytur, nie ważna była podstawa wyliczenia, emerytura i tak rosła o co najmniej 70 zł.

W tym roku tak nie będzie, każda emerytura i renta wzrośnie procentowo. Dokładnie o 4,24 proc. Co daje 42 zł 24 gr podwyżki na każde 1000 zł świadczenia (albo 4,24 zł na każde sto złotych). A to oznacza, że najniższa emerytura wzrośnie o 50 zł 88 gr do poziomu 1250 zł 88 gr od 1 marca br.

Jednak Senat w piątek zaproponował poprawkę do ustawy, która zakłada, że waloryzacja najniższych świadczeń byłaby wyższa. Zdaniem senatorów, świadczenia powinny wzrosnąć o co najmniej 70 zł, natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renta inwalidzka III grupy o nie mniej niż 52,50 zł, a emerytury częściowe – o 35 zł.

Zobacz także: Zasiłek pielęgnacyjny po nowemu. Rodzice: to dyskryminuje nasze środowisko

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny we wtorek negatywnie zaopiniowała propozycję Senatu. Przeciwny jej jest także rząd.

Przypomnijmy, emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji, wyliczany przez GUS.

Rząd chwali się, że to i tak najwyższa waloryzacja od 10 lat. Jednak poprzednie waloryzacje emerytur i rent były kwotowo-procentowe, a to oznaczało, że przy najniższych świadczeniach kwota emerytury nie miała znaczenia.

W 2019 emerytury wzrastały nie mniej niż o 70 złotych, w 2020 roku najniższe świadczenia wzrosły aż o 100 złotych, a podwyżki dla pozostałych nie mogły być niższe niż 70 złotych.

Teraz ta zasada już nie obowiązuje. Emerytury i renty wzrosną wyłącznie procentowo. A to przekłada się na niższą podwyżkę dla najbiedniejszych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(206)
Iwonka
2 lata temu
13 i 14 to tak naprawdę nie tyle dla Tuska a Ziobry który nie dopuszcza Polski do KPO Ach co się porobiło w Polsce znowu będą potrzebne biura dla bezrobotnych. To i tak lepiej będzie bo taniej np. dla tych co składają samochody mogą to robić on-line. Nie prawdaż. Na kawę też można się umówić on-line jak i randka z sexem też on-line. i bezpieczniej i taniej. Cóż wiecej będzie dla panów posłów i senatorów bez wyjątku.
war
3 lata temu
zawsze będzie mało.Mimo to jest więcej zin za Millera i Tuska 13 emerytura to podwyżka rent i emerytur miesięcznie o 100 złotych
lato
3 lata temu
kogo wybrali teraz mogą sobie podziękować. Przed następnymi wyborami znowu rzucą się na kiełbasę wyborczą i zapomną co im PiS zrobił pół roku po wyborach
Wiki
3 lata temu
Premie dla członków rządu powinny być rzędu około 50 złotych. Na nic więcej nie zasługują. Im się w głowach poprzewracało. Brali po kilkadziesiąt tysięcy. Skandal.
stary71lat
3 lata temu
Prawdziwi Polacy dyktatorom pisowskim nie wybaczą---pisiarze nigdzie nie uciekną ----kara ich spotka w 100% , będą cierpieć --za tyle krzywd i zła co wyrządzili Polakom , Unii , Światu ---czeka ich już niedługo to co Nicolae Ceaușescu ----do Wielkiego Piątku już niedaleko. Muszą wcześniej oddać to co zagrabili+za maseczki , za respiratory, za karty do głosowania , za promocję dudy w Tvpis, za ochronke mściciela smoleńskiego itd. itp.
...
Następna strona