Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Handel bitcoinami jest zwolniony z VAT. Ważna decyzja polskiego fiskusa

0
Podziel się:

Izba Skarbowa, w indywidualnej interpretacji podatkowej na wniosek firmy InPay S.A. stwierdziła, że obrót bitcoinami należy uznać za świadczenie usług.

Handel bitcoinami jest zwolniony z VAT. Ważna decyzja polskiego fiskusa
(fdecomite/CC BY 2.0/Flickr.com)

Warszawska Izba Skarbowa wydała interpretację, mówiącą, że wymiana kryptowalut takich jak bitcoin na tradycyjny pieniądz jest zwolniona z podatku VAT. To ważne dla polskiego rynku potwierdzenie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu z końca 2015 roku.

Izba Skarbowa, w indywidualnej interpretacji podatkowej na wniosek firmy InPay S.A., stwierdziła, że obrót bitcoinami należy uznać za świadczenie usług, a nie za sprzedaż towarów, a bitcoiny powinny być traktowane tak samo jak tradycyjny pieniądz: "Charakter prawny kupowanych jednostek bitcoin przy akceptacji stron transakcji jako alternatywnego środka płatniczego pozwala stwierdzić, że wirtualna waluta będzie nośnikiem wartości pieniężnej oraz środkiem płatniczym podobnie jak waluty używane jako prawny środek płatniczy" - czytamy w interpretacji wydanej 15 lutego. Sprzedaż towarów i usług w Unii Europejskiej podlega podatkowi VAT, jednak transakcje związane z obrotem walutami są z niego zwolnione.

Izba powołała się na orzeczenie TSUE_ , _który zaznaczył, że wyłączenie giełd bitcoin ze zwolnienia z podatku, pod które podlegają tradycyjne giełdy walut, pozbawiłoby je sensu. Według Trybunału celem tego zwolnienia jest przeciwdziałanie trudnościom związanym z określeniem podstawy opodatkowania i kwoty podatku VAT, podlegającego odliczeniu w przypadku opodatkowania transakcji finansowych.

- Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczył sprawy Davida Hedqvista ze Szwecji, który postanowił postawić na swoim i nie zgodził się z ustaleniami szwedzkiego urzędu skarbowego Skatteverket. W ten sposób zdezaktualizowały się również i w Polsce tezy w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego, dotyczące stosowania podatku od towarów i usług dla obrotu bitcoinami. Sprawa InPay.pl jest tego najlepszym przykładem - komentuje dla money.pl Rafał Prabucki z serwisu bitcoinet.pl.

Bitcoin traktowany jest więc zgodnie z interpretacją Izby Skarbowej w Warszawie na równi z transakcjami finansowymi dokonywanymi przez banki i instytucje finansowe, oraz uznany za prawny środek płatniczy. Zdaniem Lecha Wilczyńskiego, prezesa wnioskującej o interpretację firmy InPay, orzeczenia TSUE i Izby Skarbowej w Warszawie otwierają nowe możliwości dla polskich firm związanych z branżą kryptowalut.

- Po wyroku Trybunału można było się spodziewać w Polsce unormowania kwestii podatkowych obrotu bitcoinami. To dobra zmiana dla całej branży, która nie musi już uciekać z kraju, żeby móc w ogóle funkcjonować - mówi Wilczyński w rozmowie z money.pl. - Taka interpretacja otwiera również ścieżkę inwestorom instytucjonalnym, którzy będą mogli dołączyć cyfrowe waluty do swoich portfeli inwestycyjnych, podobnie jak robią to fundusze na całym świecie.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)