Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

Złoty zaczął się umacniać po wypowiedzi prezesa NBP

Podziel się:

- Polsce nic nie grozi. Nie ma powodów do paniki - zapewniał podczas konferencji prezes NBP Adam Glapiński. Wskazywał też, że osłabienie złotego to efekt wojny, ale nie ma mowy np. o odpływie kapitału z Polski. Podkreślał także, że złoty jest obecnie niedowartościowany. Jego wypowiedź od razu przyniosła umocnienie polskiej waluty.

Złoty zaczął się umacniać po wypowiedzi prezesa NBP
Złoty umocnił się po konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego (Adobe Stock, Damian Hetman)

Jak stwierdził prezes NBP Adam Glapiński, wtorkowa decyzja RPP o podniesieniu stóp procentowych miała służyć przede wszystkim dalszemu powstrzymywaniu "ryzyka utrwalenia inflacji". Skomentował też osłabienie złotego, który tracił z powodu wojny w Ukrainie.

Prezes NBP o presji na złotego. Waluta od razu się umocniła

- Presja na osłabienie złotego nie ma żadnego uzasadnienia w mocnych fundamentach gospodarczych Polski - zaznaczał Glapiński. I dodał, że "z czasem" nastąpi normalizacja kursu złotego. - Nic na to nie poradzimy, że inwestor z drugiej strony globu zobaczy, że Polska jest obok Ukrainy i Rosji. Cała ta strefa cierpi na wzrost awersji do ryzyka - tłumaczył Glapiński.

Jego zdaniem jednak, inwestorzy "zakorzenieni" w Polsce nie uważają, by Polsce cokolwiek zagrażało. Podkreślał, że osłabienie złotego to "efekt wojny", który działa też proinflacyjnie, ale "nie ma mowy o ucieczce kapitału". Dodał też, że złoty jest obecnie niedowartościowany.

Jego słowa od razu przyniosły reakcję na rynku. Złoty w stosunku do euro umacnia się w środę o 2,79 proc., podczas gdy wobec dolara o 3,99 proc. Ok. godziny 15.00, czyli tuż przed konferencją prezesa NBP, za euro trzeba było płacić 4,82 zł, a o godzinie 16.00 było to już 4,78 zł. Przypomnijmy, że polska waluta umacnia się, gdy za euro czy dolara musimy płacić coraz mniej, czyli kurs np. USD/PLN zniżkuje.

wykres dla: EURPLN

Jeszcze mocniej potaniał dolar: z okolic 4,39 zł do 4,31 zł w tym samym przedziale czasowym.

wykres dla: USDPLN

Powody do zadowolenia mają też frankowicze, bo złoty zyskał też na kursie wobec franka szwajcarskiego. W najlepszym momencie, po zniżce kursu CHF/PLN, za franka trzeba było płacić 4,65 zł, podczas gdy kilka godzin wcześniej było to jeszcze 4,75 zł. Przypomnijmy przy tym, że ostatnio kurs CHF był najwyższy w historii.

wykres dla: CHFPLN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl