Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Administracja skarbowa walczy z szarą strefą. Mniej trefnego paliwa na rynku

182
Podziel się:

Zwiększenie zysków koncernów paliwowych i ustabilizowanie cen. To główne skutki wspólnej walki Orlenu i Krajowej Administracji Skarbowej z nieuczciwymi dostawcami paliw. – Dzięki temu wpłaciliśmy do budżetu niemal tyle, ile wynosi koszt programu 500 plus – mówił prezes Orlenu Daniel Obajtek.

- Dzięki temu Orlen lepiej się rozwija, ma środki na inwestycje. Mamy możliwości kupowania aktywów w innych firmach czy zwiększania wydatków na energetykę – tłumaczył Daniel Obajtek.
- Dzięki temu Orlen lepiej się rozwija, ma środki na inwestycje. Mamy możliwości kupowania aktywów w innych firmach czy zwiększania wydatków na energetykę – tłumaczył Daniel Obajtek. (Materiały prasowe)

W latach 2008-2015 luka podatkowa wzrosła z 9 proc. do 25 proc. Kosztowała budżet państwa 262 mld zł. Paradoksalnie nieuczciwym przedsiębiorcom sprzyjało prawo, które nie traktowało wyłudzeń VAT jak przestępstwo, ale jak wykroczenie.

Nieprawidłowości nie ominęły także branży paliwowej. Sytuacja zmieniła się po wprowadzeniu pakietu paliwowego, który sprawił, że faktury w formie raportów trafiają do centrali Ministerstwa Finansów i porównywane z deklaracjami firm.

- Dzięki temu byliśmy w stanie bardzo szybko odkryć, którzy przedsiębiorcy oszukują budżet państwa – skomentował były minister finansów i prezes NIK Marian Banaś.

Do tego w 2016 zapadła decyzja o skierowaniu kontrolerów z urzędów skarbowych na drogi i sprawdzanie cystern paliwowych.

- Okazało się, że gdy wprowadziliśmy kontrole z 750 cystern zaczęło wjeżdżać na drogi 150. W ciągu pół roku zwiększyła się natomiast sprzedaż Orlenu i Lotosu – wyjaśnił Marian Banaś.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek przyznał, że skorzystały na tym także polskie koncerny paliwowe.

- Jeśli chodzi o wzrost sprzedaży oleju napędowego wzrósł on o ok. 40 proc. Zysk netto Orlenu przez 3,5 roku wyniósł łącznie 21 mld zł. W ubiegłym roku wpłaciliśmy 36 mld zł Niemal tyle, ile wynosi wartość programu 500 plus. To oznacza, że skorzystało na tym całe społeczeństwo – zaznaczył Obajtek.

Szef koncernu podkreślił, że jest zwolennikiem dalszego uszczelniania rynku:

- Dzięki temu Orlen lepiej się rozwija, ma środki na inwestycje. Mamy możliwości kupowania aktywów w innych firmach czy zwiększania wydatków na energetykę – tłumaczył Daniel Obajtek.

W 2015 rok dochody do budżetu państwa wynosiły 269 mld zł, a w 2018 roku już 375 mld. W niecałe trzy lata budżet zyskał 100 mld zł, co – według ministerstwa finansów – napędziło koniunkturę i zwiększyło konsumpcję. Zaś luka podatkowa zredukowana z 25 proc. na 11 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(182)
Gdzie są ci p...
4 lata temu
Jeżeli PO było takie beeee to w którym więzieniu siedzi jakikolwiek członek czy były członek tej partii? W Polsce dzieje się dobrze? Za Gierka też było dobrze, na początku a później okazało się że długi wprowadziły nas w hiperinflację i zarabialiśmy po kilka milionów złotych miesięcznie - było dobrze? Albo masz sklerozę albo jesteś małolat który nie zna tamtych czasów.
gosc
4 lata temu
w tamtych latach przewaly na paliwach byly ogromne,mysle ze cyfry są i tak zanizone.W taki proceder zamieszane byly mafie a takze nasi kochani prominenci.Majatki ich rosly jak grzyby po deszczu a rzadzacy przymykali na to oczy.Prawdą jest ,ze poprzednie rzady dawaly przyzwolenie na przewaly podatkowe.I nie chodzi tu wcale oto,czy lubimy tych czy tamtych.Polska stracila w ten sposob olbrzymie pieniadze ktore powinny trafic do budzetu.Winni tego stanu rzeczy powinni odpowedac przed sadem jak rowniez ci ktorzy dokonywali dzikich prywatyzacji i czerpali korzysci z wyprzedazy majatku narodowego.Pamietamy co wowczas sie dzialo za rzadow sld- psl.Bandyci i zlodzieje są na wolnosci i poniesli zadnej odpowiedzialnosci.
Kolejny cudot...
4 lata temu
Zysk netto Orlenu przez 3.5 roku to 21 mld zł czyli rocznie ok 7 mld a prezes mówi dalej że: ..."w ub roku wpłaciliśmy do budżetu 36 mld - do tej pory słyszałem że tylko Jezus w Galilei cudownie rozmnożył chleb ale od dzisiaj mamy nowego cudotwórcę Daniela Obajtka.
Orlen oszuści
4 lata temu
i na tych 500 cysternach zarobili 257 mld ? :-D zapomnieli wspomnieć, że paliwo na rynkach światowych potaniało o więcej niż połowę a na stacjach jest droższe niż wcześniej ;-)
ula
4 lata temu
banaś mówi ,że szybko odkryli które firmy oszukują , szkoda ,że tej szybkości nie wykazano w sprawie banasiowej deklaracji majątkowej.
...
Następna strona