"Polski Ład to m.in. największa reforma obniżająca podatki, tworząca solidarny system podatkowy. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że jej wdrożenie wesprze Artur Soboń" - potwierdził informacje RMF FM rzecznik rządu Piotr Müller.
Rozgłośnia podaje, że właśnie Ministerstwo Finansów jest obwiniane za błędy w "Polskim Ładzie". Reforma od początku stale jest bardzo gorącym tematem w Polsce, m.in. przez niejasne — również dla księgowych — instrukcje stosowania się do nowych przepisów. Eksperci podatkowi wskazują na wiele "pułapek".
Kto ulegnie pokusie wyższej wypłaty teraz, może mieć w kwietniu 2023 r. duży podatek do zapłaty. Nawet kilka tysięcy złotych. Niepożądane efekty "Polskiego Ładu" odczuli już m.in. mundurowi, którzy mimo podwyżek pensji, otrzymali w styczniu 2022 r. niższe wynagrodzenie niż na koniec 2021 r.
Piąte ministerstwo Sobonia. Uratuje "Polski Ład"?
Rząd za błędy przeprosił, a ministrowie obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji zapewnili, że mundurowi otrzymali wyrównanie ostatniej pensji obniżonej przez PŁ. Premier Morawiecki zdecydował jednak, że ministerstwu finansów przyda się pomoc w naprawie reformy. Stąd transfer do resortu Artura Sobonia.
Poseł PiS z siedmioletnim stażem ma w swoim CV kilka ministerstw. Pracował w resortach: inwestycji i rozwoju (2018-2019), funduszy i polityki regionalnej (2019), aktywów państwowych (2019-2021), a od 8 października 2021 r. pełni funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Wiceminister, który ma naprawić "Polski Ład", wcześniej zajmował się m.in. programem Mieszkanie Plus czy restrukturyzacją górnictwa. Doprowadzenie do podpisania umowy społecznej z górnikami było jak dotąd największe zadanie dla posła. Piotr Müller w informacji o nominacji w resorcie finansów przypomina też, że Soboń przyczynił się do szerokiego przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.
Od historii przez zarządzenie do ekonomii
Poseł PiS, który ma uratować "Polski Ład", zasłynął w mediach m.in. sugestią, że single powinni płacić "bykowe". Podatek miałby zachęcić ich do zakładania rodziny. O pośle było też głośno, gdy poinformował o planach utworzenia państwowej sieci sklepów.
Soboń jest absolwentem kilku uczelni. W 2001 r. obronił magistra historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie skończył studia podyplomowe "Zarządzanie Projektami Europejskimi i Prawo Unii Europejskiej" na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz "Rachunkowość i Finanse" na KUL.
Ostatnie dyplomy nowy wiceminister zdobył w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W 2011 obronił tam magistra z zarządzania. W tym samym roku skończył też na tej uczelni studia doktoranckie z ekonomii.
Zanim Soboń został wybrany do Sejmu, pracował m.in. w urzędzie miejskim w Świdniku, a następnie był radnym powiatu świdnickiego oraz sejmiku lubelskiego.