Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Estoński CIT w prekonsultacjach. Rząd planuje jego wprowadzenie w III kwartale roku

Do 23 sierpnia 2020 r. trwają prekonsultacje w sprawie tzw. estońskiego CIT-u - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Finansów. Według wykazu prac legislacyjnych rząd planuje wprowadzenie ustawy w III kwartale 2020 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Wprowadzenie estońskiego systemu zapowiedział podczas expose premier Mateusz Morawiecki choć wcześniej proponowała go Platforma Obywatelska.

Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych publikownych na stronie KPRM ustawa wprowadzająca etstoński CIT ma zostać przyjęta jeszcze w tym roku. Będzie to III kwartał 2020.

Jak informuje Ministerstwo Finansów do 23 sierpnia 2020 r. trwają prekonsultacje i do tego czasu można składać uwagi i opinie.

"Na styczeń 2021 r. planowane jest wejście w życie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, którą włącza do polskiego systemu podatkowego nowy, proinwestycyjny system opodatkowania, zwany estońskim CIT" - informuje resort finansów.

Wprowadzenie estońskiego systemu zapowiedział podczas expose premier Mateusz Morawiecki choć wcześniej proponowała go Platforma Obywatelska. Prace nad nim trwają.

mBank webinar: Jak w 48 h zacząć sprzedawać przez internet?

Na czym polega CIT estoński? Pozwala przesunąć moment zapłaty podatku na czast wypłaty zysku przez firmy. Tego typu mechanizm ma zwiększać atrakcyjność inwestycyjną kraju i zachęcać do pozostawiania zysków w firmie.

"Od 2000 r. estońscy przedsiębiorcy nie płacą podatku od zysków dopóty, dopóki nie dokonają ich wypłaty. W założeniu podejście to powinno ułatwić dostęp do kapitału, nakręcić inwestycje przedsiębiorstw i przyczynić się do wyższego wzrostu gospodarczego, choć oczywiście wiąże się to z przejściowym spadkiem dochodów budżetowych z tego podatku" - można przeczytać w relacji z seminarium mBank-CASE z ekspertami.

Drogą Estonii zamierzali pójść Gruzini i Łotysze. Teraz podobną ścieżką zamierza podążyć Polska.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: cit, podatki, estoński cit
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-08-2020

AwangardaEstoński CIT pomoże wielu przedsiębiorcom w Polsce. Dobrze,ze Morawiecki się za to wziął.

07-08-2020

RacjonalnyPolakTen pomysł premiera da przedsiębiorcom wielkie możliwości na lepszy i szybszy rozwój.

07-08-2020

jarosiewiczWieje wiosna ze wschodu jak mawia Rosiewicz.

Rozwiń komentarze (30)