Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

"Kłamstwa vatowskie". Wyłudzonego podatku raczej nie da się odzyskać

162
Podziel się:

Z danych resortu finansów wprost wynika, że zaległości podatkowe w pierwszym półroczu rosły. Największy wzrost dotyczył podatku VAT. O tym, że trudno odzyskać należności z tytułu tej daniny mówi też szef resortu finansów Tadeusz Kościński.

"Kłamstwa vatowskie". Wyłudzonego podatku raczej nie da się odzyskać
Wyłudzony podatek VAT jest już raczej nie do odzyskania (zdj. ilustracyjne). (Unsplash.com)

O sprawie pisze "Rzeczpospolita", która powołuje się na ostatnie dane Ministerstwa Finansów dotyczące zaległości podatkowych za pierwsze półrocze 2020 roku. Nazywa je "alarmującymi", gdyż łącznie sięgnęły one wysokości niemal 140 mld złotych. Zdecydowana większość tej kwoty - 111 mld złotych - dotyczyła VAT-u.

To wzrost o 16 mld złotych, jeżeli porównać dane o nieściągalności VAT z danymi z końca 2019 roku. Natomiast od końca 2015 roku - czyli od początku rządów Zjednoczonej Prawicy - łącznie nieściągalne należności urosły o 64 mld złotych.

- Tak duży wzrost w ciągu pół roku to zapewne po części efekt kryzysu - komentuje Sławomir Dudek, główny ekonomista Fundacji FOR w rozmowie z "Rp". - Ale też prawda jest taka, że ściągalność należności podatkowych od przestępców, mafii VAT-owskich, jest bliska zera.

Zobacz także: Wzrost inflacji. Kościński: to wyższe wpływy, ale się z tego nie cieszę

O problemach ze ściągalnością VAT-u mówił też w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński. Przyznawał, że osoby organizujące tzw. karuzele VAT są profesjonalistami, którzy potrafią zacierać za sobą ślady.

Podparł tę wypowiedź przykładem rozbitej szajki wyłudzającej VAT. Łącznie w ten proceder zaangażowane było przeszło 180 "firm" z dziesięciu krajów.

Nie milkną echa po sobotnim reportażu "Kłamstwo vatowskie", które wyemitował w TVN24 w cyklu "Superwizjer". Materiał dotyczył o tzw. przestępców podatkowych i zakładaniu spółek mających wyłudzać VAT.

W opisie reportażu czytamy: "w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów, na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, a odzyskał zaledwie 150 milionów. To mniej niż jeden procent kwoty. Z kolei Prokuratura Krajowa nie potrafi podać dokładnych danych na temat strat".

Prokuratura zdążyła się już odnieść do materiału, która napisała w oświadczeniu o "przełomowych działaniach prokuratury od 2016 roku". Podparła też swoje twierdzenia danymi, które sugerują zwiększoną ściągalność VAT-u po 2015 roku dzięki PK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
vat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(162)
AdaM
3 lata temu
VAT to jest jedno wielkie oszustwo od samego początku ~ przyjeżdża np taki przedstawiciel do małego przedsiębiorcy i proponuję różne towary w atrakcyjnych cenach np 10 zł za sztukę następnego dnia dociera ten towar a na papierze 12.3 zł bo tamtą cena była netto. I czy to już nie należy zaliczyć do oszustwa
BUG H2O
3 lata temu
PIS-inteligentni inaczej, czyli typowe PIS-prawactwo : 1) Sasin – PIS/geniusz Narodowych wyborów kopertowych Poczty Polskiej (70 mln zł zdefraudowane). 2) Dworczyk – PIS/geniusz barbarzyńskiego chaosu Narodowych szczepień na COVID-19 w okresie co najmniej 3 lat. W Polsce spadło już 450 tupolewów – 42808 zgonów na COVID-19 jak na razie. 3) Niedzielski – PIS/geniusz i Nadkomisarz ds. Nadumieralności Narodu Polskiego (tylko umierajcie po cichu i nie przeszkadzajcie).
Trd
3 lata temu
na początek trzeba napisać prawdę, by można było dyskutować, a nie wyssana z palca głupotki
wrr
3 lata temu
najwięcej to rząd kradnie
Marek skwarek
3 lata temu
Mateuszowi nos tak bardzo urósł że nie potrzebne nam są rakiety żeby wrogie samoloty strącać
...
Następna strona