Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Są nowe ulgi w PIT. Nie przegap, można sporo zyskać

52
Podziel się:

W rozliczeniach podatkowych za rok 2020 wykorzystać z nietypowych ulg, które zostały wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. To darowizna na walkę z pandemią oraz obniżenie dochodu uzyskanego w 2019 r. o stratę z powodu epidemii COVID-19 w 2020 r.

Są nowe ulgi w PIT. Nie przegap, można sporo zyskać
Są nowe ulgi w PIT. Można sporo zyskać (Pixabay)

Darowizna na walkę z COVID-19

 Podatnicy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania za 2020 r. darowizny (gotówkowe lub rzeczowe) na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Darowizna musi zostać przekazana najwcześniej 1 stycznia 2020 r., a najpóźniej ostatniego dnia miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19. 

Do końca października obowiązywał przepis mówiący o tym, że aby skorzystać z odliczenia, trzeba dokonać darowizny najpóźniej do dnia 30 września 2020 r., ale wobec faktu, że epidemia nie wygasła, Sejm znowelizował przepisy ustaw o PIT i CIT. 

Wielkość odliczenia wynosić będzie dla darowizn przekazanych jest następująca:

  • od 30 kwietnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. – 200 proc. wartości darowizny;
  • od 1 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r. – 150 proc. wartości darowizny;

od 1 kwietnia 2021 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii – równowartość przekazanej darowizny.

Zobacz także: „Ryzyko, czyli na co się przygotować, żeby zarobić?” Webinar mBank odc. 3

 Warunki, jakie trzeba spełnić

Po pierwsze, przekazana darowizna musi zostać udokumentowana w taki sposób, by z dowodu wynikały dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Po drugie, darowizna taka musi zostać dokonana na rzecz jednego z wymienionych w przepisach podmiotów. Są to:

·        Agencja Rezerw Materiałowych,

·        Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Epidemicznych,

·        domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży,

·        noclegownie i schroniska dla osób bezdomnych

·        wskazanych podmiotów leczniczych, o ile zostały wpisane do wykazu.

 Obniżenie dochodu uzyskanego w 2019 r. o stratę z powodu epidemii COVID-19 w 2020

Podatnicy, którzy z powodu COVID-19 ponieśli stratę, będą mogą obniżyć o nią dochód uzyskany w 2019 r. Stratę z powodu epidemii Covid-19 będą mogli rozliczyć podatnicy podatku dochodowego – zarówno od osób prawnych, jak i od osób fizycznych (prowadzący działalność gospodarczą) – informuje serwis podatkowy PIT.pl.

Stratę powstałą w związku z pandemią będzie można odliczyć wstecznie, nie od dochodu z następujących pięciu lat, ale od dochodu osiągniętego w roku poprzednim. Obniżenie będzie dokonane poprzez złożenie korekty zeznania za 2019 r.

Możliwość wstecznego rozliczania straty podatkowej będą mieć podatnicy uzyskujący przychody z działalności gospodarczej, które podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej oraz podatkiem liniowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
anna
3 lata temu
wee-wil nie wiem o jakich ty odliczeniach dla przedsiębiorców mówisz, mam działalność i nie miałam prawa nic odliczyć w tym roku , straty nie wykazałam bo mam samozatrudnienie na podobnej zasadzie co ktoś pracujący na umowę o pracę- też nie ma strat tylko to samo wynagrodzenie . Jak zawsze tylko pracujący za najniższe krajowe albo dzieciate mają ulgi kwoty wolne od podatku, dla noralmych ludzi nawet kwoty na dziecko się nie dostanie po zsumowaniu przychodów rodziców
fenek9
3 lata temu
Więc pewnie pewien anonimowy b. minister zdrowia "przypomni" sobie jakie to kwoty przekazał na walkę z pandemią i jeszcze na tym zarobi. To dopiero hucpa "prawych i sprawiedliwych".
jaa
3 lata temu
Mi nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
następnyprzek...
3 lata temu
a kto o tym wiedział przed 1 stycznia 2020?? hę???
Xxx
3 lata temu
Jak coś przekazuję jako darowiznę, to nie po to, aby mu rząd z podatków Polaków ja zwracał, chyba, że będą zwracać że swoich diet lub pensji
...
Następna strona