Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KB
|

Leasing aut po nowemu. Firmowe samochody będą opodatkowane, koniec z optymalizacją

259
Podziel się:

Od przyszłego roku prywatnych aut poleasingowych nie będzie można już sprzedać bez zapłaty podatku. Nie będzie można również odpisać od podatku dochodowego kosztu auta z chwili jego nabycia, ale tylko tyle, ile faktycznie jest ono warte w momencie, gdy przedsiębiorca wniesie je jako środek trwały do firmy. To prawdziwa podatkowa rewolucja.

Leasing aut po nowemu. Firmowe samochody będą opodatkowane, koniec z optymalizacją
Firmy leasingowe sprzedają spłacone auta po preferencyjnych stawkach, nawet za symboliczny 1 proc. ich wartości. (Pixabay)
bEEnpsIB

Polscy przedsiębiorcy często korzystają z samochodów w ramach leasingu, a po zakończeniu umowy leasingowej decydują się na ich wykup na cele działalności lub prywatnie.

Wiąże się to przede wszystkim z atrakcyjną ceną wykupu oferowaną przez leasingodawcę. Firmy leasingowe sprzedają takie auta po preferencyjnych stawkach, nawet za symboliczny 1 proc. ich wartości.

Wielu przedsiębiorców unika płacenia podatków wykupując takie auto od firmy leasingowej do celów prywatnych. Obecnie, jeśli przedsiębiorca nabywa takie auto i nie zgłasza go w urzędzie skarbowym jako środka trwałego – to po upływie 6-miesięcy może je sprzedać i wówczas nie zapłaci od tego już ani złotówki podatku.

bEEnpsID

Efekt? Rynek leasingu rósł jak na drożdżach. Dla każdego nabywającego tak auto była to bowiem wielka okazja.

Zobacz także: Orange_Razem dla Planety

Od 2022 r. furtka pozwalająca na niepłacenie podatku zostanie zamknięta. Takie zapowiedzi wynikają ze zmian związanych z Polskim Ładem. Wykupienie samochodu poleasingowego do celów prywatnych, a następnie jego sprzedaż – bez względu na termin transakcji – będzie opodatkowana podatkiem dochodowym jako przychód z działalności gospodarczej.

bEEnpsIJ

To nie wszystko. Nowe przepisy mają również zapobiegać zgłaszaniu jako wkładu do spółki przeszacowanego majątku. O co tu chodzi? Przykładowo o nieuczciwą praktykę kupowania nowego drogiego samochodu i po kilku latach prywatnego używania go – wnoszenia go do firmy jako aktywa po zawyżonej cenie.

Przykładowo: Kowalski nabył w 2015 r. do celów prywatnych luksusowy samochód za ok. 1 mln zł. Po kilku latach eksploatowania go, gdy jego wartość rynkowa spadła o połowę, wniósł auto do swojej spółki jako swój udział i oszacował jego wartość na 1 mln zł.

Spółka odpisywała od podatku zawyżone odpisy amortyzacyjne i płaciła przez to niższe podatki.

bEEnpsIK

Dzisiejsze przepisy pozwalają bowiem amortyzować wnoszony do firmy majątek po cenie jego zakupu, a nie według jego faktycznej wartości w momencie wniesienia go do firmy jako środek trwały.

Od przyszłego roku i to się zmieni. Od podatku będzie można odpisać od podatku tylko taką wartość, jaką przedstawia sobą taki używany samochód w momencie przyjęcia go do firmy, a nie od "historycznej" ceny jego nabycia.

Kowalski nie będzie mógł więc zgłosić od urzędu skarbowego limuzyny za 1 mln zł, ale samochód za pół miliona i od takiej kwoty liczyć odpisy amortyzacyjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEnpsJe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(259)
bae
4 tyg. temu
ten który napisał ten art. powinien się doszkolić w sprawie zakupu samochodu w lizinGUUUUU
Z grodu Kraka
miesiąc temu
Hehe tzw "przedsiębiorcy" teraz kwiczą
plk
miesiąc temu
Sprzedaży nowych aut w leasingu w Polsce to nie nakręci. Wręcz przeciwnie nie będziemy ich kupować! Rząd straci VAT i podatek dochodowy od firm sprzedających nowe auta. Tak kończy się pazerność.
bEEnpsJf
księgowy
miesiąc temu
jak czytam takie "analizy" to śmiać mi się chce - który przedsiębiorca kupiłby prywatnie za 1mln zł samochód żeby go - MOŻE - po latach wnieść do firmy jako środek trwały??? to zamiast odliczyć dziś od zakupu VAT, koszty amortyzacji, używania, polisy to ten "cwany" biznesmen czeka parę lat (bo już dziś planuje to) żeby "zarobić" na tej wyższej amortyzacji - hahaha Zapytam się jeszcze - kto będzie wyceniał to auto - może tak na oko? czy na urzędnicze oko?
TAK SAMO Z ME...
miesiąc temu
SKORO TAK JEST W KRAJACH UNII, TO DLACZEGO NIE U NAS????
...
Następna strona