Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Miasta wstrzymują inwestycje. Zmiany w podatkach uderzają w finanse samorządów

205
Podziel się:

150 mln zł mniej każdego roku będzie wpływać do miejskiej kasy Białegostoku. Wszystko przez rządowe zmiany w systemie podatkowym. Prezydent Tadeusz Truskolaski nakazał wstrzymanie wszelkich wydatków.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. (East News, MICHAL KOSC/REPORTER)

Zmiany w systemie podatkowym wprowadzane przez rząd ograniczą dochody samorządów - alarmował Związek Miast Polskich. "Co trzecia gmina może mieć problem z uchwaleniem budżetu" - twierdzi szef Związku Miast Polskich i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Dokładniejsze wyliczenia ujawnił białostocki magistrat. 150 mln zł mniej każdego roku będzie wpływać do miejskiej kasy Białegostoku.

W związku z tym prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski napisał list do wszystkich jednostek organizacyjnych miasta nakazując wstrzymanie wszelkich działań, które mogą skutkować nowymi zobowiązaniami finansowymi.

"Wprowadzone przez rząd zmiany legislacyjne, dotyczące obniżenia stawki podatku dochodowego, w sposób bezpośredni wpłynął na finanse samorządów. Szacujemy obecnie, że wskutek działań rządowych dochody budżetu Miasta Białegostoku zmniejszą się w skali roku nawet o 150 mln złotych. Nowa rzeczywistość wymusza zatem drastyczne kroki" – czytamy w liście prezydenta Białegostoku.

Wszystkie inwestycje miasta mają zostać ograniczone do tych zawczasu rozpoczętych oraz tych wyłącznie niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania miasta. Decyzją prezydenta, zostaną wstrzymane wszystkie nowe wydatki jednostek miejskich poza tymi, które są absolutnie konieczne.

Zobacz także: Obejrzyj: Klin podatkowy w Polsce. "Zamiast rozwiązania problemu kiełbasa wyborcza"

Prezydent Truskolaski wyraził też nadzieję, że te działania będą miały charakter przejściowy, a "dotkliwe ograniczenia dochodów samorządów, wynikające z inicjatyw rządowych, zostaną w odpowiedni sposób rekompensowane."

"W przeciwnym wypadku zmuszeni będziemy stwierdzić, iż jest to podjęta z premedytacją próba ograniczenia samodzielności niezależnego samorządu terytorialnego" – skonkludował w liście prezydent miasta.

Jak pisaliśmy w money.pl, w sumie ponad 100 inwestycji w różnych miastach nie zostanie zrealizowanych, bo z powodu niższej stawki PIT i ulgi dla młodych miasta nie są w stanie dopiąć budżetów.

Zdaniem ZMP, wydatki gmin związane z zerowym podatkiem dla młodych, obniżeniem PIT-u oraz wyższą kwotą wolną od podatku to koszty dla samorządów 6,6 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(205)
dr_z_nadwago
3 lata temu
Warto zastanowić się nad urzędniczą masą ludzi pracujących w samorządach. Dziesiątki vice burmistrzów, wójtów, starostów, bezsensowne utrzymywanie urzędów które nie spełniają już swej roli (Urząd Pracy). Mam 33 lata, pracuje od 20 roku życia, obniżka podatku o 1% to pierwsze relatywne wsparcie własnie dla takich osób. Nie zyskam dużo, ale pierwszy raz zabiorą mi mniej. Panie Prezydencie, dobry menager to taki który "działa" nie płacze, że będzie tragedia. Samorząd to ludzie w Nim mieszkający, ma Pan się starać aby własnie mieszkańcom żyło się lepiej. A to że zyskam 50 zł miesięcznie, to znaczy że wydam o 50 zł więcej w tej Gminie w której mieszkam. Pozdro! A i jeszcze Dane GUS z 2016 roku Wydatki budżetu Białystok. Dział Administracja - czyli wynagrodzenia w 85%,(5,5% wydatków budżetu) kosztowały miasto prawie 84 miliony złotych - czyli każdego mieszkańca kosztowało to 282 zł (5,5%). I proszę sobie zapamiętać że Urząd to nie jest prywatny folwark gdzie posady w urzędach są przez polityków traktowane jako należne miejsca, które mogą rozdzielać między swoich przyjaciół czy zwolenników.
henryk
3 lata temu
Tak oto pisobolszewiki niszczą wszysto co jeszcze funkcjonuje i się rozwija
madziar
3 lata temu
a może tak Tęczowy Soros POMOŻE ???
stef
3 lata temu
Roczny budżet Białegostoku wynosi 2 mld złotych. Idąc za tym tropem 150 mln stanowi 7,5% budżetu. Czy nie wydaje się to przeszacowane? Rząd obniżył podatek pit o 1% (z 18% na 17%)plus osoby poniżej 26 roku życia które stanowią jakieś procenty. Idąc dalej tym rozumowaniem skoro 1% daje 150 mln wpływu do budżetu miasta czyli całe 18 % stanowiło 2,7 mld złotych w 2018 roku, z samego PIT. Więc co się stało z tym 0,7 mld i wpływami z tytułu innych podatków? Te wyliczenia to jakaś żenada. Podejrzewam, że miasto straciło góra kilkanaście mln złotów. Mamy mistrzów od wyolbrzymiania, bo oczywiście rządzi niewłaściwa opcja, jakby to zaproponował Schetyna, to pewnie włodarze miast z PO twierdziliby, że taki zabieg podniesie pływy do budżetów miast...
Asd
3 lata temu
Niemcy wydrenowały Polskę z wykształconych i mądrych ludzi ! Dlaczego POwcy nie wyjechali?:-) przecież on8 tacy mondrzy som:-)
...
Następna strona