Notowania

Nadwyżka w budżecie wyniosła po listopadzie 11,06 mld zł, podał resort finansów

Na koniec listopada br. mamy nadwyżkę w wysokości 11,06 mld zł, podało Ministerstwo Finansów. To oznacza, że dochody za 11 miesięcy osiągnęły 96,5 proc. rocznego planu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Wzrosły dochody zarówno z VAT-u, jak i z PIT-u i CIT-u (Fot: Fotolia.com)

- Dochody w okresie styczeń-listopad wyniosły 343,4 mld zł, czyli 96,5 proc. rocznego planu - podał resort. Nadwyżka budżetowa wyniosła według wstępnych danych 11,06 mld zł.

- W okresie styczeń-listopad 2018 r. dochody budżetu były wyższe o 20,1 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego - podało ministerstwo w komunikacie.

Dochody z VAT-u były wyższe w stosunku do 2017 r. o 7,6 proc., z podatku akcyzowego i podatku od gier o 5,2 proc., z PIT o 13,9 proc., a z CIT - o 16,4 proc. - czytamy również w komunikacie ministerstwa.

Budżet 2019. "13 państw Europy ma nadwyżkę, a my?" Zobacz wideo:

- Wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych - podał resort.

Wpołowie listopada minister finansów Teresa Czerwińska powiedziała, że deficyt budżetu centralnego w tym roku może wynieść nawet poniżej 50 proc. zakładanego na ten rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-12-2018

bedacywdomuW zasadzie każdy komentarz jest zbędny. B R A W O !!!!

20-12-2018

skrupulatnyA co na to profesor Rzońca z gabinetu cieni Schetyny.który zapowiadał 100 miliardów deficytu na ten rok? Czy jest tak dobry z ekonomii jak przewiduje?

20-12-2018

konstytucjaTakie nadwyżki budżetowe to przejaw łamania demokracji. Ludzie ..........najważniejsza jest demokracja, a nie finanse kraju.

Rozwiń komentarze (8)