Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZI
|

Od 2022 roku rośnie podatek od mieszkań i domów. Są już nowe stawki

16
Podziel się:

Końca podwyżek nie widać. W przyszłym roku zapłacimy także większy podatek od nieruchomości. Nowe stawki są naliczane z uwzględnieniem inflacji. Dlatego opłaty wzrosną. Minister finansów podał maksymalne stawki. Teraz wszystko zależy od decyzji gmin.

Od 2022 roku rośnie podatek od mieszkań i domów. Są już nowe stawki
Warszawa dzielnica Wola Odolany (Marek BAZAK/East News)
bEJAizDV

Zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów opublikowanym w Monitorze Polskim w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2022 - maksymalna stawka podatku dla budynków mieszkalnych wzrośnie z 0,85 zł do 0,89 zł za mkw., zaś dla gruntów pod nieruchomościami - z 0,52 zł do 0,54 zł za mkw.

W praktyce to oznacza, że właściciel 200-metrowego domu położonego na działce o powierzchni tysiąca mkw. będzie musiał zapłacić gminie podatek od nieruchomości w wysokości 718 zł, czyli o 28 zł więcej niż w tym roku.

Podatek od nieruchomości zapłacimy także za miejsce garażowe. Jeżeli jest on częścią domu wówczas jest opodatkowany tą samą stawką, wynoszącą 0,89 zł za mkw.

bEJAizDX
Zobacz także: Dlaczego tak podrożały paliwa? Współwinny NBP i wysokie podatki

Jeżeli jednak posiadamy garaż wolnostojący, stawka może być nawet dziesięciokrotnie wyższa od opłaty za dom. W 2022 r. maksymalna stawka wyniesie 8,68 zł za mkw. (w tym roku 8,37 zł za mkw.).

bEJAizEd

Obliczanie podatku od nieruchomości w budynkach wielorodzinnych jest dużo bardziej skomplikowane. Oprócz powierzchni mieszkania uwzględniana jest bowiem także część wspólna w budynku, czyli np. korytarz i klatka schodowa.

- Pamiętajmy jednak, że podatek od nieruchomości to jeden z tzw. podatków lokalnych. Stanowi źródło dochodów gmin, a nie budżetu państwa. Te nie muszą więc podwyższać swoich dotychczasowych stawek, ani stosować maksymalnych, które ogłasza minister finansów - wyjaśnia Marek Wielgo ekspert GetHome.pl.

Jego zdaniem podatek od nieruchomości jest jednym ze istotnych składników kosztów utrzymania mieszkania lub domu. Niestety, te rosną w tempie przewyższającym inflację.

bEJAizEe

Tymczasem radni będą podejmowali uchwały w sprawie wysokości stawek już w najbliższych miesiącach. Można się liczyć z tym, że większość podniesie je do maksymalnego pułapu.

- Gminy szukają pieniędzy, aby zaspokoić rosnące potrzeby. Tym bardziej, że Covid-19 daje im się mocno we znaki. Prostym sposobem na łatanie finansów jest właśnie podniesienie podatków - tłumaczy Marek Wielgo.

Z danych GUS wynika, że po sześciu miesiącach 2021 roku opłaty za utrzymanie mieszkania i domu były o 5,9 proc. wyższe niż w analogicznym okresie przed rokiem. Jest to głównie efekt podwyżek opłaty za wywóz śmieci, która przez rok wzrosła średnio aż o ok. 25 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJAizEy
podatki
nieruchomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
nikt
miesiąc temu
cuda, wadza wysoko szkolona ( nie mylić z wykształcona) uważa, że wszyscy pozostali, to stado baranów i .... nie myli się co do stałego elektoratu ... pójdą jak w dym i zagłosują po następne 200+
Ewka
2 miesiące temu
Tylko pensje nie idą w górę w myśl zasady inflacji! Ludzie biednieją a i tak PiS jest oklaskiwany!
Hania
2 miesiące temu
Wszędzie położą ręce na nasze pieniądze. Przynajmniej oszczędzam na prądzie jak sie tylko da… Zamieniłam zwykły odkurzacz na iRobota i widzę po rachunkach różnicę. A gdzie jeszcze woda, śmieci, opłaty administracyjne?
bEJAizEz
Gość
2 miesiące temu
To wszystko musi kiedyś paść
Obserwator
2 miesiące temu
A można płacić podatek w miskach ryżu ?