Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Od soboty zmiany korzystne dla rolników. Otrzymają m.in. wyższą stawkę zwrotu akcyzy od paliwa

22
Podziel się:

Od soboty 3 czerwca wchodzą w życie przepisy korzystne dla rolników. Zwiększyć się ma zwrot akcyzy od paliwa rolniczego. Ponadto ułatwione ma być budowanie silosów zbożowych, czy też branie pożyczek m.in. na zakup nawozów i środków ochrony.

Od soboty zmiany korzystne dla rolników. Otrzymają m.in. wyższą stawkę zwrotu akcyzy od paliwa
Rolnictwo. Wchodzą w życie zmiany dotyczące zwrotu akcyzy, budowy silosów i braniu pożyczek przez rolników (zdj. ilustracyjne) (Unsplash.com)

Kilka zmian w prawie korzystnych dla rolników weszło w życie od soboty, które są istotne dla rolników. Chodzi m.in. o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego, czy też ułatwienia w budowaniu silosów zbożowych i braniu pożyczek.

Zwrot akcyzy po nowemu

Zacznijmy od akcyzy od paliwa. Wyższa będzie stawka zwrotu i wyniesie do 2 zł na litrze. Dla wniosków złożonych od 1 do 31 sierpnia stawka zwrotu podatku wyniesie 1,46 zł. Komisja Europejska jednak wyraziła zgodę, by trafiła do nich dodatkowa pomoc w postaci 0,54 zł za litr.

Nowe przepisy m.in. obejmują zwrotami producentów świń, owiec, kóz i koni. Wprowadzają zarazem dla nich limit zużywanego oleju napędowego. Dotyczyć to ma osób, którym równocześnie przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji na powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska zalana zbożem. "Ile go jest? Tego nikt nie wie. Mamy tylko informację z Ukrainy"

Limit kwoty zwrotu podatku dla producentów świń wylicza się jako czterokrotność stawki zwrotu podatku na litr oleju napędowego (w 2023 r. to 1,20 zł) oraz średniej liczby świń w trzodzie producenta rolnego w poprzednim roku. Podobne zasady obowiązują w przypadku producentów owiec, kóz i koni. W ich przypadku limit to 40-krotność stawki zwrotu podatku na litr oleju napędowego oraz średnia roczna liczba tzw. dużych jednostek przeliczeniowych owiec, kóz lub koni w zeszłorocznych zasobach.

Rozwiązania przewidziane przez ustawę mają w latach 2023-2032 kosztować budżet 1,11 mld zł, z czego w samym 2023 r. – 616 mln zł.

Zmiany w budowie silosów

W sobotę wchodzą też w życie nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa i ustawy – Prawo budowlane. Zgodnie z nimi budowa naziemnych silosów na zboża o pojemności do 250 m sześc. i wysokości do 15 m nie będzie wymagała pozwolenia na budowę. Wystarczy, że zainteresowany zgłosi taką inwestycję.

Taka sama procedura dotyczyć ma też innych budowli. W ustawie prawodawca wymienił: jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty o prostej konstrukcji, związane z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

W tym ostatnim przypadku jednak będzie jednak obowiązek dołączenia dokumentacji technicznej. Chodzi o wskazanie, czy są uwzględnione rozwiązania zapewniające nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz bezpieczeństwo pożarowe. Inwestycje te zostaną objęte obowiązkiem zgłoszenia budowy.

Pozwolenie na budowę, ani nawet jej zgłoszenie, nie będzie potrzebne w przypadku jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Nadwyżka nie trafi do budżetu

Zmiany zakładają też, że 445 mln zł nadwyżki środków finansowych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nie trafi do budżetu państwa. W 2023 r. pieniądze te przeznaczone zostaną na zadania związane z pożyczkami na zakup środków do produkcji rolnej, w tym nawozów i środków ochrony roślin lub na skup, przechowywanie lub przetwarzanie produktów rolnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Rolnik
4 miesiące temu
Ale kto komu broni zostać rolnikiem ludzie skoro rolnik ma tak dobrze i cudownie to weźcie zasmakujcie tego tylko aktywnie a nie że ziemię mieć i sąsiad obrabia i koszty ponosi tak jak to zazwyczaj jest i wtedy po paru latach możemy porozmawiać
dekno
4 miesiące temu
Przykra prawda, człowiek pracuje cały rok na etacie, za marne grosze się co rano zrywa i autobusem musi jeździć bo na samochód go nie stać. A taki co ma trochę hektarów samych dopłat do nawozów bierze więcej niż ty możesz przez rok odłożyć i większość czasu ma wolne, porządny samochód i duża chata. My płacimy zus a taki rolnik jakieś grosze na krus co nawet ubezpieczenia zdrowotnego nie pokrywa a potem emeryturę z naszych dostaje. I wiecznie płaczą że im mało, bardziej pazernej branży w tym kraju nie ma. Kiedy w końcu to się skończy?
konsument 65
4 miesiące temu
Bardzo się cieszę że pomarańcze i banany nie rosną w Polsce i dlatego mogę tanio je kupić w sklepie !!.
polak
4 miesiące temu
lepsze gruszki na wierzbie niż lotnisko w berlinie
Daro
4 miesiące temu
Propagandy pisowskiej ciąg dalszy, nie długo obiecają gruszki na wierzbie.
...
Następna strona