Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

"Pałacyk+". Ministerstwo Finansów potwierdza ogromną ulgę w Polskim Ładzie

364
Podziel się:

Kupując i remontując zabytek można od podstawy opodatkowania odliczyć do 500 tys. zł - potwierdza Ministerstwo Finansów. Mogą z niej skorzystać indywidualni właściciele zabytku, ale i członkowie wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych.

"Pałacyk+". Ministerstwo Finansów potwierdza ogromną ulgę w Polskim Ładzie
W Polskim Ładzie jest ulga, której będą mogli skorzystać podatnicy PIT będący właścicielami lub współwłaścicielami zabytków. (Jakub Kaminski)

O gigantycznej uldze, która umożliwia odliczenie od dochodu aż 500 tys. zł rocznie, pisaliśmy w money.pl w czwartek. Uwagę zwróciła na nią Jowita Pustuł, doradca podatkowy i radca prawny.

"Ta ulga jest królową wszystkich innych ulg. Umożliwia odliczenie od dochodu 500 tys. zł rocznie, a można i więcej. Nie zajmujmy się jakąś groszową ulgą dla klasy średniej, skoro mamy Pałacyk+" - skomentowała.

Wieczorem komunikat w tej sprawie wydał resort finansów, który potwierdził: tak, taka ulga jest w Polskim Ładzie.

Jak tłumaczy resort, mogą skorzystać z niej podatnicy PIT opłacający podatek według skali podatkowej, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zarówno indywidualni właściciele zabytku, jak i członkowie wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych, którzy są współwłaścicielami.

Ci pierwsi mogą sięgnąć po ulgę pod warunkiem otrzymania faktury dokumentującej wydatki związane z zabytkiem na: prace konserwatorskie, prace restauratorskie, roboty budowlane. Tych drugich do ulgi uprawnia wpłata należności na fundusz remontowy.

Ulga na zabytki. Dla kogo, jakie zasady odliczania

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, ulga polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania: 50 proc. kwoty poniesionych wydatków na wpłaty na fundusz remontowy oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane dotyczące zabytku (wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków); wydatku na nabycie zabytku wpisanego do rejestru zabytków, nie więcej niż kwota odpowiadająca iloczynowi 500 zł i liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej tego zabytku.

Zobacz także: Money. To się liczy

Limit odliczenia na wszystkie inwestycje podatnika to aż 500 tys. zł.

W przypadku wydatków na wpłaty na fundusz remontowy podatnik musi:

  • być właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego w momencie ponoszenia wydatku (wpłaty);
  • posiadać dowód wpłaty lub zaświadczenie wydane przez wspólnotę mieszkaniową bądź spółdzielnię mieszkaniową o wysokości dokonanych w roku podatkowym wpłat.

W przypadku wydatków na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane podatnik musi:

  • być właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego w momencie ponoszenia wydatku;
  • posiadać sporządzone na piśmie pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie tych prac, w przypadku zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków;
  • posiadać sporządzone na piśmie zalecenia konserwatorskie, w przypadku zabytku nieruchomego znajdującego się w wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków; posiadać fakturę wystawioną przez podatnika podatku VAT niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Skąd taka ulga w Polskim Ładzie? Resort finansów wyjaśnia, że podatkowy Polski Ład to również "działania nakierowane na ochronę dziedzictwa kulturowego naszego kraju".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(364)
Tina
2 lata temu
Zamiast podnosić wrzask trzeba ulgę za rok poprawić. Zabytki to są też niszczejące kamienice oraz mieszkanie w nich. Taka ulga da szanse na odliczenie ich remontu ich drobnym właścicielom. Ile jest w Polsce Pałaców - mało a tych kamienic szczególnie w miastach za zachodzie i północy jest dużo. Ulga to jedno a ilość pracy i dokumentacji i zgód do przerobienia jest mnóstwo. Niech wiec ktoś zyska bo wtedy zyskają miasta. Trzeba tą ulge proporcjonalnie ograniczyć tak żeby wydanie 10 tys dało ulgę 5 tysięcy ale wydanie 100 tys juz tylko 30 tys ulgi, wydanie 1 mln dało 150 tys. Jakaś ulga musi być inaczej nikt tych obiektów w nie wyremontuje. Czy nie żal Wam jak patrzycie na schludne austriackie czy niemieckie miasteczka. Mniej zawiści a wiecej myślenia trzeba włączyć. To bardzo dobra ulga tylko do poprawienia.
wk..y emeryt
2 lata temu
Ministerstwo Finansów potwierdza ogromną ulgę w Polskim Ładzie! To pytam, dlaczego do tej chwili MF nie potwierdziło niewielkiej ulgi dla klasy średniej emerytów, którzy zostali pominięci w tym bałaganie, a który to ministerstwo nam zgotowało ?????
Polak
2 lata temu
Brawo ,bardzo dobrze. To nie podoba się tylko prymitywom o bolszewickiej mentalności dla których obora,flaszka wódki i siedzenie w odbycie Lenina to szczyt bytu.Brawo wreszcie będzie można ratować nasze zbytki.
ole
2 lata temu
polski lad jest tylko dla swoich a nie dla maluczkich ciekawe z czego będą brali gdy wszystkich wykończą
sdvs
2 lata temu
Kolesie, który poprzejmowali zabytkowe budynki przytulą kupę kasy. Państwo sprzyja rozpasaniu elit rządzących, wyciąganiu łapy po pieniądze, które są z podatków ludzi uczciwych i pracowitych. Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Przeczytajcie ksiażke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
...
Następna strona