Notowania

pit
21.02.2019 16:29

PIT 2019: jak rozliczyć emeryta? Rozliczenia samodzielne i przez organ rentowy. Z jakiego formularza skorzystać i jakie ulgi przysługują emerytom?

Świadczenia wypłacane emerytom i rencistom podlegają opodatkowaniu, a więc także i obowiązkowi składania rocznego zeznania PIT. Podpowiadamy, z jakiego formularzu skorzystać i jakie ulgi przysługują emerytom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
PIT emeryta. Z jakiego formularza skorzystać i jakie ulgi przysługują emerytom?

PIT emeryta. Rozliczenie przy pomocy organu rentowego

Emerytura oraz inne świadczenia wypłacane przez organy rentowe podlegają opodatkowaniu, dlatego też wymagane jest ich rozliczenie w zeznaniu rocznym PIT. Emeryt może wypełnić formularz PIT-37 lub PIT-36 samodzielnie lub zostać rozliczonym przez organ rentowy w PIT-40A. Wtedy jednak nie będzie mógł skorzystać z ulg.

W przypadku, gdy jedynym przychodem emeryta jest świadczenie z ZUS lub KRUS, wypełnieniem formularza zajmie się właściwy organ rentowy. Jest to najlepsza opcja dla świadczeniobiorców, którzy nie korzystają z ulg, czy nie rozliczają się z małżonkiem, ponieważ daje gwarancję poprawności danych.

W tym wypadku obowiązkiem Krajowej Administracji Skarbowej jest przesłanie emerytowi do końca lutego (w roku następującym po rozliczanym roku podatkowym) jednego egzemplarza PIT-40A/11A. Drugi egzemplarz trafia (do końca stycznia) do urzędu skarbowego właściwego miejscu zamieszkania emeryta.

Emeryci i renciści w tym roku należą do grupy podatników, którym dedykowana jest platforma "Twój e-PIT". Na podstawie otrzymanych informacji fiskus wypełnia PIT emeryta i udostępnia go na jego indywidualnym koncie. Ten może deklarację zaakceptować, edytować (dodać ulgi, odliczenia czy Organizajcę Pożytku Publicznego), odrzucić lub nie zrobić z nim nic.

W takim przypadku, o ile wcześniej nie zostanie złożony PIT w innej formie, zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia. Z usługi "Twój e-PIT" można skorzystać wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansówpodatki.gov.pl.

PIT emeryta. Rozliczenia samodzielne i przysługujące ulgi

Zeznanie roczne PIT emerytów jest wypełniane automatycznie przez organ rentowy, jednak świadczeniobiorcy mają prawo do rozliczenia się z urzędem skarbowym samodzielnie. W tym wypadku powinni oni w ciągu roku podatkowego złożyć organom stosowne oświadczenie. To rozwiązanie pozwala na zastosowanie odliczeń i ulg, a także daje możliwość rozliczenia PIT wspólnie z małżonkiem.

W tym wypadku podatnik otrzyma PIT-11A, który stanie się podstawą do rozliczenia formularza PIT-37, ewentualnie druku PIT-36. Pozostaje także rozwiązanie złożenie korekty otrzymanego już rozliczenia PIT-40A do ostatniego dnia roboczego kwietnia, kiedy upływa termin rozliczeń z fiskusem.

Roczne zeznanie podatkowe PIT emeryta pozwala na zastosowanie różnych ulg i odliczeń. Obejmują one głównie koszty poniesione przez emeryta z tytułu zapewnienia niezbędnych udogodnień, kupna leków i opłacenia zabiegów rehabilitacyjnych. Co najważniejsze, ulgi przysługują emerytom, którzy posiadają orzeczenie o zakwalifikowaniu do danej grupy niepełnosprawności.

Ulgi podatkowe przysługujące emerytowi w rozliczeniu PIT:

  • wydatki na zakup leków dla osób niepełnosprawnych, jeśli ich miesięczny koszt łączny przekracza 100 zł;
  • zakup sprzętu rehabilitacyjnego;
  • pokrycie kosztów domowej pomocy pielęgniarskiej;
  • koszty zabiegów i turnusów rehabilitacyjnych;
  • wydatki na utrzymanie psa asystującego;
  • koszty utrzymania i dostosowania samochodu do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także kosztów transportu osoby niepełnosprawnej na zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne;
  • koszty remontu i przystosowania mieszkania lub poszczególnych pomieszczeń do celów niepełnosprawności.

Ubiegłoroczne zeznania podatkowe PIT należy rozliczyć do 30 kwietnia. Każdy podatnik może rozliczyć swoje zeznanie samodzielnie przez Internet, poprzez program "Twój e-PIT" lub składając formularz w wersji papierowej w urzędzie skarbowym. Pytania dotyczące szczegółów rozliczeń można kierować do resortu finansów telefonicznie, mailowo lub poprzez czat z konsultantem.

Źródło: money.pl

Tagi: pit, emeryci, renciści, urząd skarbowy, podatki, pit 2019
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz