Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|

PIT 2020. Pobierałeś zasiłki z ZUS? Za kilka dni przyjdzie pismo

13
Podziel się

Rozliczenia PIT za 2020 rok ruszyły już pełną parą. Deklaracje podatkowe rozesłał też ZUS do wszystkich podatników pobierających świadczenia od Zakładu. Urząd deklaruje, że pisma trafią do wszystkich do końca lutego. Później sprawy trzeba wziąć w swoje ręce.

PIT 2020. Pobierałeś zasiłki z ZUS? Za kilka dni przyjdzie pismo
PIT 2020. ZUS roześle deklaracje do nawet 10 mln osób. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDTsjszV

PIT-y od ZUS-u otrzymać ma nawet 10 mln osób. Deklaracje trafią do 8,5 mln emerytów i rencistów oraz 1,4 mln osób pobierających zasiłki z ubezpieczeń społecznych.

PIT 2020 od ZUS-u do końca lutego

Zakład zapewnia, że deklaracje powinny trafić do zainteresowanych do końca lutego. A co, jeżeli po tym terminie nie znajdziemy ich w swojej skrzynce? Wtedy musimy wziąć sprawy w swoje ręce.

ZUS prosi, aby podatnik w takim wypadku skontaktował się z placówką ZUS, która wypłacała mu świadczenie. Zakład prosi także o kontakt w przypadku, gdy wysłana deklaracja wzbudza jego wątpliwości.

bDTsjszX
Zobacz także: ZUS z większą kontrolą? Projekt zyskał miano "Konfident+"

A co w przypadku, gdy np. ktoś jest na kwarantannie, lub też nie jest pewien, z którym zakładem powinien się skontaktować? W tym przypadku może zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS. Pomocna może okazać się również e-wizyta.

ZUS proponuje również spotkania online z własnymi ekspertami. Na takim spotkaniu wszelkie wątpliwości podatnika - związane z deklaracją PIT - powinny zostać rozwiane.

bDTsjsAd

PIT 2020. Jakie deklaracje wysłał ZUS?

ZUS informuje w komunikacie, że wysyła trzy rodzaje deklaracji PIT za 2020 rok. PIT-40A trafi do podatników z niedopłatą podatku, czyli znajdujących się w takiej sytuacji, gdy przekazane do skarbówki zaliczki podatkowe były mniejsze, niż rzeczywista kwota, którą powinien zapłacić podatnik za 2020 rok.

Nieco inaczej ma się sytuacja z deklaracją PIT-11A. Ten trafi do osób, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego, lub też nie pobierają ich w momencie rozliczenia podatku. Formularz ten otrzymają również osoby, które w 2020 roku:

  • złożyły w ZUS wniosek przed końcem roku podatkowego o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A;
  • złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem, dziećmi itp., a przed końcem roku podatkowego nie złożyły oświadczenia o rezygnacji z tego zamiaru;
  • złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub bez pomniejszania o miesięczną kwotę zmniejszenia, tj. o kwotę 43,76 zł;
  • pobierały zasiłki przysługujące z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa;
  • nie miały pobieranych zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania;
  • miałyby w rozliczeniu ustaloną kwotę nadpłaty podatku, gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego w roku podatkowym przewyższyła kwotę podatku należnego za ten rok od dochodów uzyskanych w ZUS.
bDTsjsAe

"W tym roku ZUS nie rozliczył świadczeniobiorców z nadpłatą podatku - takie osoby otrzymają PIT 11A. Mogą one złożyć samodzielnie zeznanie albo mogą poczekać do 30 kwietnia - wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r. w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl" - informuje ponadto ZUS.

Ostatnią deklaracją jest PIT-11, czyli informacja o przychodach z innych źródeł oraz dochodach, a także o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy dla osób, które otrzymały:

  • świadczenie należne po osobie zmarłej;
  • alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu lub ugody, w kwocie przekazanej nadwyżki ponad 700 zł miesięcznie, jeśli zasądzona (ustalona) kwota alimentów przewyższa 700 zł (PIT-11 nie otrzymają dzieci, które nie ukończyły 25 lat oraz dzieci niezależnie od wieku, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, ponieważ alimenty wypłacone na rzecz takich dzieci są wolne od podatku dochodowego).


Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTsjsAy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
bbemryt
2 miesiące temu
ha ha dodzwonić się do ZUS......... a tam kolejka stoi, czeka i czeka
Andrusa
2 miesiące temu
... od powietrza, głodu, ognia, wojny i ...ZUSu, zachowaj nas, Panie!...
tom
2 miesiące temu
dostałem PIT z ZUS, już się rozliczyłem i US przysłał mi kasę za Używanie auta na rehabilitację
bDTsjsAz
Wercia
2 miesiące temu
Za chwilę to ZUS bedzie miał problemy jak przestaniemy płacić składki. Niszczą naszą gospodarkę? Przestajemy płacić ZUS!! W końcu kryzys hehe!!. ludzie!! nie utrzymujcie tych złodzieii ,to Państwo to jawny socjalizm i biurokratyczna niewola. Oddajemy 60% naszych pieniędzy władzy,która nas gnębi
emeryt
2 miesiące temu
Znowu jakiś geniusz zepsuł coś co działało dobrze. Nowa ścieżka zdrowia dla staruszków.