Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Kontrowersje wokół podatku od zrzutek. Rząd reaguje

166
Podziel się:

Rząd pracuje nad nową daniną od spadków i darowizn. To cios dla beneficjentów wielu zbiórek. Premier w rozmowie z Interią podał, że organizacje pomocowe "mogą być spokojne", a poseł Prawa i Sprawiedliwości przekazał, że intencją poselskiego projektu nie było uderzenie w publiczne zbiórki. Teraz partia zapowiada poprawę przepisów.

Kontrowersje wokół podatku od zrzutek. Rząd reaguje
Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do procedowanego "podatku od zrzutek" (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Nie wiesz, jak rozliczyć podatek za 2022 rok? Masz pytanie o Polski Ład? Napisz na http://dziejesie.wp.pl

Nowa danina, która trafiła do prac legislacyjnych, ma opodatkować zbiórki publiczne i crowfundingowe. Zmiana miała wejść od lipca 2023 roku i dotknąć tych, którzy otrzymali darowizny od wielu osób o wartości przekraczającej 54180 zł. Po tym, jak sprawa odbiła się głośnym echem w mediach, posłowie zapowiedzieli zmiany w ustawie.

Podatek od zbiórek - rząd reaguje

- Nowelizacja, która była przeprowadzona w Sejmie, podwyższała kwotę wolną od podatku od darowizn w codziennym życiu. (...) Dodatkowo wprowadzono mechanizm, który miał zabezpieczyć potencjalne nadużycia. Taka była intencja tych przepisów - tłumaczy premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Interią.

- Wydałem już dyspozycję Ministerstwu Finansów, żeby niezwłocznie uściślili te kwestie. Organizacje pomocowe mogą być spokojne, że te rozwiązania w żaden sposób nie wpłyną na ich bardzo ważną aktywność - przekazał premier.

Z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości, Łukasz Schreiber, na Twitterze przekazał, że intencją poselskiego projektu było zwiększenie kwoty wolnej od podatku dla darowizn z jednoczesnym uszczelnieniem systemu. I dodaje, że klub PiS złoży w senacie poprawkę w związku z wątpliwościami.

Poseł uzupełnia, że nigdy nie było intencją rządu ani posłów Prawa i Sprawiedliwości, aby opodatkować publiczne zbiórki.

Podatek od zrzutek

Obecnie prawo nakazuje zapłacić podatek od darowizny w momencie, gdy obdarowany w ciągu pięciu lat otrzymał od jednej osoby sumę przekraczającą kwotę wolną (nie chodzi tu jednak o kwotę wolną od podatku wynoszącą 30 tys. zł, a limity ustanowione w ustawie o podatku od spadku i darowizn). Z kolei jej wysokość jest zależna od stopnia koligacji rodzinnych między darczyńcą a obdarowanym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(166)
POLAK
miesiąc temu
Polsko,cóż żeś uczyniła że masz tak prymitywny rząd?
Tylko mandat ...
miesiąc temu
siostra Mateusza Morawieckiego była zatrudniona na "fikcyjnym etacie"
wróci
miesiąc temu
Gdzie śmiech p. Morawicki, pięknie p. się śmieje :). Śmiech proszę, że oszwabił pan nawet chore dzieci. To wróci do rodziny, wróci jak bumerang i nawet te miliardy posiadane nie pomogą. To zło okrąży 3 x ziemię i wróci.
Rysiek
miesiąc temu
Zawsze mówiłem, że to zły rząd, bo partyjny i zaistniała sytuacja tylko mnie w tym utwierdziła.
Xawery
miesiąc temu
Próba opodatkowania zbiórek nie powiodła się. Zrobił się zbyt wielki szum przed wyborami. Ta próba opodatkowania powróci jak PIS wygra wybory.
...
Następna strona