Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Podatki. Kilka krajów obniżyło już VAT. Polska? Zaraz wprowadzi nowe podatki

17
Podziel się:

Turystykę, która bardzo ucierpiała w kryzysie, można wspierać nie tylko bonem turystycznym, lecz również niższymi podatkami. Tak zrobi Austria. Zachęty podatkowe wesprzeć mają też gastronomię. Dokładnie odwrotną drogę obrała Polska.

Podatki. Kilka krajów obniżyło już VAT. Polska? Zaraz wprowadzi nowe podatki
Wsparcie dla dotkniętych przez kryzys branż nie musi się ograniczać do tego, co oferują tarcze antykryzysowe. Warto pomyśleć o obniżce VAT (Pixabay)

Za pomocą finansowej kroplówki podawanej poprzez tarcze antykryzysowe rząd utrzymał firmy przy życiu. Wciąż jest jednak pole do popisu: nadszedł czas na pobudzanie konsumpcji – przekonuje Adam Krasoń, prezes PwC w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem proinwestycyjnym jest estoński CIT. Ten ma obowiązywać od 2021 roku, ale w okrojonej formie.

- Dobrze byłoby również wprowadzić regulacje zachęcające do konsumpcji. Polska ma duży popyt wewnętrzny, ale nadal jest obawa o kryzys. Obniżony VAT, który wprowadziło kilka państw, mógłby bardziej pobudzić konsumpcję - uważa Krasoń.

Można też iść jeszcze krok dalej i obniżyć podatki, tak jak uczynił to szereg państw UE. Belgia obniżyła VAT na catering i żywność z 12 proc., a na napoje bezalkoholowe z 21 do 6 proc. Obniżka będzie obowiązywała do końca obecnego "kryzysowego" roku.

Zobacz także: Zapłacili 100 mln zł podatków. Z rządowej pomocy dostali niewiele

Podatkami można wspierać zagrożone branże

Również VAT na napoje bezalkoholowe obniżyła Austria. Dodatkowo ten alpejski kraj chce wspierać turystykę poprzez większe odliczenia dla pensjonatów w małych miejscowościach, obniżka VAT z 10 proc. do 5 proc. dla sektora gastronomicznego, kulturalnego i wydawniczego.

Irlandia poszła jeszcze dalej i obniżyła VAT na wszystko z 23 proc. do 21 proc. Obniżka będzie obowiązywała do końca lutego 2021 r.

Ktoś powie, że to bogatsze od Polski kraje, więc mogą sobie na to pozwolić. To nie prawda. W zestawieniu jest też Bułgaria, w której do końca 2021 r. obowiązywać będzie niższy VAT w restauracjach i parkach rozrywki.

Polska nie idzie tym śladem, bo nie dość, że o obniżce żadnych podatków nie ma mowy, to jeszcze z początkiem roku zaczną obowiązywać nowe daniny. W stycznu zacznie obowiązywać opłata cukrowa, która obejmie napoje słodzone. Rząd przekonuje, że to podatek prozdrowotny, który zasili Narodowy Fundusz Zdrowia.

Mały alkohol z wyższą daniną

Równocześnie z wejściem opłaty cukrowej, obowiązywać zacznie dodatkowa opłata od sprzedaży napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Obie opłaty wprowadziła jedna ustawa – jakby ustawodawca chciał przekonać, że cukier i alkohol to to samo "dobro luksusowe", które należy opodatkować.

O ile dwóch wcześniej wymienionych podatków nie odczujemy, jeśli nie kupujemy słodzonych napojów oraz małpek, to niestety kolejny obciąży już wszystkie gospodarstwa domowe. Opłata "mocowa" ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2021 r.

Nie znamy jeszcze jej wysokości. Urząd Regulacji Energetyki ma ją podać do końca miesiąca. Eksperci przewidują, że spowoduje ona podwyżki rachunków o ok. 10-12 zł miesięcznie.

To niestety nie koniec podwyżek, jakie nas czekają w 2021 r. Więcej piszemy w tym tekście.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Ziom
3 lata temu
Nie piszcie , że to czy tamto zrobiła Polska tylko rzad pis
rob
3 lata temu
Złodziejstwo poparte prawem (bezprawiem).
Dny f hgh j
3 lata temu
Bo Polska to kraj urzędnicy który niszczy prywatna własność
Izis 66
3 lata temu
Kogo Polacy wybrali, tego mają .... ale przecież elektorat 500 + guzik to obchodzi ! Słodko gorzkie prawo demokracji . Niestety ...
Gość
3 lata temu
Będą protesty?