Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Luka VAT. Szacunki napawają optymizmem

75
Podziel się

Wszystko wskazuje na to, że choć ubiegły rok był dla gospodarki trudniejszy niż wszystkie poprzednie z ostatnich dwóch dekadach, to udało się uniknąć wzrostu tzw. luki vatowskiej.

Luka VAT. Szacunki napawają optymizmem
Wcześniejsze szacunki wskazujące na to, że w pandemicznym 2020 roku luka wzrośnie, nie sprawdziły się. Minister finansów może odetchnąć z ulgą. (Flickr)
bDSzAzxh

Luka w VAT to różnica między ty, co budżet otrzymał z podatku od towarów i usług a tym, co dostać powinien, biorąc pod uwagę stan gospodarki. Ze wstępnych szacunków Fundacji CASE wynika, że w 2020 roku mogła ona być minimalnie mniejsza niż w 2019 roku – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Ta różnica wynosi ok. 1-1,5 pkt proc. Oznaczałoby to, że wyniosła 8,7 – 8,2 proc. potencjalnych wpływów. Grzegorz Poniatowski, dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej Fundacji, zastrzega, że jego wyliczenia oparte są na szeregu założeń i mogą zawierać margines błędu. Niezależnie jednak od tego, przyznał, że choć jego szacunki wskazują lekki spadek, to "bezpieczniej jest twierdzić, że ona nie wzrosła".

Przyznał w rozmowie z "DGP", że wcześniejsze szacunki wskazujące na to, że w pandemicznym 2020 roku luka wzrośnie, nie sprawdziły się.

bDSzAzxj
Zobacz także: Luka VAT i kompromitacja ministerstwa. Udało się wreszcie ją wyliczyć?

Co zaważyło na wyniku

bDSzAzxp

Jak wyjaśnić to, że dochody z VAT rosną, a luka ani drgnie w górę, a może nawet spada? Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów przekonuje, że wskazówką może być nominalny PKB, który w 2020 roku był wyższy niż w 2019. Dodał, że potwierdziło się też to, że wdrożone narzędzia mające zapobiegać luce, czyli STIR i SENT działają i okazały się odporne na kryzys.

Przekonuje, że swoje zrobiły też tarcze antykryzysowe i finansowe. Zachęciły beneficjentów do tego, by nie uciekały do szarej strefy, lecz wykazywały wszystkie przychody. W walce z "lewym VAT-em" nie sposób też przecenić tego, że w zeszłym roku handel w ogromnej mierze przeniósł się do internetu, w którym wszystko jest bardziej transparentne i trudniej coś ukryć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSzAzxK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(75)
Polak
miesiąc temu
a ceny w sklepach stabilne. Energia nie drozeje. Czynsze stoja w miejscu..... takie bajki to nie dla nas, zakłamańcu !
Taaa...
miesiąc temu
z zawodu "dyrektor naukowy ds..." ... zamkneli 40% biznesów a luka została taka sama gdy głównymi graczami na rynku są podmioty państwowe takie jak Orlen, grupy energetyczne, banki,ubezpieczenia i rózne dziwne fundacje rozdające państwowe tarcze pomocowe a przejmowane przez PiSowskich "czynowników" ..... mówi wam to coś?
kris
miesiąc temu
Ceny wzrosły to VAT też
bDSzAzxL
dron
miesiąc temu
Nie wzrosła - to znaczy, że dalej kradną tak jak kradli. A przecież jeżeli zwalczają mafię vatowską to powinna ta luka maleć. Czyli nie zwalczają.
Teresa
miesiąc temu
tych dyrdymałów poniżej nie idzie czyta
...
Następna strona