Podatki

 • Spotkanie szefowych resortów finansów USA i Polski. Tematem globalny podatek

  Spotkanie szefowych resortów finansów USA i Polski. Tematem globalny podatek więcej

  Magdalena Rzeczkowska spotkała się z sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Rozmowa dotyczyła globalnej reformy podatkowej wprowadzającej m.in. minimalne opodatkowanie "gigantów cyfrowych". Szefowa polskiego resortu finansów powiedziała, że bez współpracy ze Stanami Zjednoczonymi nie uda się wprowadzić takich regulacji.

 • Obniżenie podatku na 12 proc. - czy faktycznie zapłacimy mniej?

  Obniżenie podatku na 12 proc. - czy faktycznie zapłacimy mniej? więcej

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w marcu 2022 r. obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych. Od 1 lipca 2022 r. wejdzie w życie nowa, obniżona stawka skali podatkowej - zamiast 17 proc. będzie to 12 proc. Jednak czy takie obniżenie daniny będzie skutkowało faktycznymi oszczędnościami dla Polaków?

 • Podatek katastralny - co to takiego?

  Podatek katastralny - co to takiego? więcej

  System fiskalny obejmuje zarówno wszelkiego rodzaju podatki bezpośrednie, jak podatek dochodowy, jak i pośrednie, do których zaliczane są akcyza i VAT. Jak na tym tle wypada podatek katastralny i czy istnieje prawdopodobieństwo wprowadzenia go również w Polsce, na wzór innych krajów europejskich?

 
 • Podatki pośrednie i bezpośrednie - na czym polegają, jakie są różnice?

  Podatki pośrednie i bezpośrednie - na czym polegają, jakie są różnice? więcej

  Z podatkami mamy styczność na co dzień. Wynajmując mieszkanie, otrzymując wynagrodzenie za pracę, a nawet robiąc codzienne zakupy, uiszczamy specjalne opłaty, które zasilają budżet państwa. Lista podatków jest długa i łatwo się w nich pogubić, dlatego stworzono prosty teoretyczny podział na dwie grupy. Czym są podatki bezpośrednie i pośrednie? Jakie są różnice między nimi?

 • Certyfikat rezydencji podatkowej - co to jest i jak go uzyskać?

  Certyfikat rezydencji podatkowej - co to jest i jak go uzyskać? więcej

  Osiągasz dochody za granicą? Prowadzisz interesy z kontrahentami z zagranicy? Może być Ci potrzebny certyfikat rezydencji podatkowej, czyli dokument, który potwierdza Twoją rezydencję podatkową. Certyfikat ten określa, w którym kraju jesteś zobowiązany do zapłaty podatku. Jak uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej i kiedy będzie potrzebny?

Narzędzie oblicza:
składki na ZUS, na NFZ, wynagrodzenie brutto, zaliczkę na podatek dochodowy, koszt ponoszony przez pracodawcę
WIĘCEJ NARZĘDZI