Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Polski Ład. Znalazł się winny zamieszania z podatkami. To Jarosław Gowin

878
Podziel się:

Henryk Kowalczyk znalazł już winnego zamieszania związanego z Polskim Ładem. Zdaniem wicepremiera i ministra rolnictwa w rządzie Mateusza Morawieckiego wprowadzenie ulgi dla klasy średniej na wniosek Porozumienia Jarosława Gowina miało skomplikować Polski Ład. Polityk nie chciał też powiedzieć, czy ktoś powinien ponieść polityczną odpowiedzialność za problemy Polskiego Ładu.

Polski Ład. Znalazł się winny zamieszania z podatkami. To Jarosław Gowin
Henryk Kowalczyk uważa, że jednym z powodu problemów z Polskim Ładem jest ulga dla klasy średniej (EASTNEWS, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER, Jakub Kamiński)

Wicepremier Henryk Kowalczyk skomentował w RMF FM zamieszanie związane z Polskim Ładem. Zdaniem polityka winnym problemów związanych z wprowadzeniem nowych rozwiązań podatkowych jest Porozumienie Jarosława Gowina.

- Wprowadzenie ulgi dla klasy średniej na wniosek Porozumienia Jarosława Gowina spowodowało ogromną komplikację systemu podatkowego — powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Konsekwencje za Polski Ład? Decyzja należy do premiera

Kowalczyk powiedział, że Polski Ład został ogłoszony w maju przez wszystkich liderów Zjednoczonej Prawicy.

- I później zaczęły się problemy. Porozumienie Jarosława Gowina zapowiedziało, że nie poprze tej wersji, która była przygotowana. Wobec czego zaczęto tę ustawę przerabiać, a każde przeróbki powodują komplikacje – powiedział w RMF FM Kowalczyk.

Na pytanie, czy ktoś powinien ponieść odpowiedzialność za bałagan spowodowany reformą, odparł: poczekajmy chwilę. Zastrzegł też, że takie decyzje należą do premiera Mateusza Morawieckiego.

Kowalczyk odniósł się też do pytania, czy działania rządu, jak np. zapowiedź możliwości rozliczenia rocznego z fiskusem według zasad z 2021 r., jeśli byłoby to korzystniejsze dla osób z zarobkami do 12 800 brutto miesięcznie, to przyznanie się do porażki w związku z Polskim Ładem.

- Faktem jest, że Polski Ład daje pieniądze w kieszeniach podatników rzędu 17 mld zł, ale faktem jest też, że jest skomplikowany system tzw. ulgi dla klasy średniej — powiedział minister rolnictwa.

Dopytywany przez RMF FM o bałagan, jaki zapanował, wicepremier odparł, że poprawki i konstruowanie ulgi dla klasy średniej spowodowało na kolejnych etapach ogromną komplikację systemu.

- Bardzo późne informowanie służb finansowych w zakładach pracy, tam, gdzie te wypłaty przygotowują, spowodowało, że nie cała wiedza została przekazana. Zgadzam się, że system informacyjny Ministerstwa Finansów zaszwankował – podsumował wprowadzanie Polskiego Ładu Kowalczyk.

Gowin został odwołany ze stanowiska w sierpniu 2021 r.

W sierpniu 2021 Jarosław Gowin został odwołany ze stanowiska wicepremiera na wniosek Mateusza Morawieckiego. Polityk, choć podpisał się wraz z innymi koalicjantami pod Polskim Ładem, to od samego początku krytykowała zbytnie, jego zdaniem obciążenie fiskalne przedsiębiorców i tzw. klasy średniej.

Jednak Polski Ład w obecnej formie powstał już po odwołaniu Gowina ze stanowiska i wyjściu Porozumienia z koalicji.

Eksperci i dziennikarze zwracali uwagę na fakt, że Polski Ład, zamiast uprościć system podatkowy, przesadnie go komplikuje. Rząd zaczął łatać i zmieniać zapisy podatkowe dopiero w momencie, gdy okazało się, że część etatowców straciło na zmianach, choć mieli na nich zyskać. Przytrafiło się to nawet parlamentarzystom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(878)
Blabla
2 lata temu
A to nie jest wina Tuska? Dziwne...
dziwne, to ni...
2 lata temu
To wina, Polców i Polaków
aus
2 lata temu
Czyz nie prosciej jest powiedziec ze wszyscy niezrzeszeni w PiS-ie sa odpowiedzialni za ten mega bubel.
Jaruś
2 lata temu
Problemy z Polskim Ładem to wina Tuska. Jaką on ma nadprzyrodzoną władzę, że wszystko może!
tomus
2 lata temu
Ktory sprawniejszy Sasin czy Kowlczyk ,moze ten sam iloraz
...
Następna strona