Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Tylec
|
aktualizacja

PIT-40. Zmiany w rozliczeniu PIT 2019 przez pracodawcę

1
Podziel się:

W rozliczeniu PIT 2019 nie jest już możliwe rozliczenie podatnika przez płatnika – PIT-40 został wycofany jeszcze w 2018 roku. Pracownicy mają jednak dwie alternatywy rozliczenia z fiskusem.

Od 2018 roku w rozliczeniu podatkowym nie ma formularza PIT-40
Od 2018 roku w rozliczeniu podatkowym nie ma formularza PIT-40 (Fotolia)

Od 2018 roku nie jest już możliwe rozliczenie pracownika przez pracodawcę poprzez PIT-40. Deklarację za podatnika będzie mógł jednak sporządzić urząd skarbowy, przy czym od 2019 roku nie za pośrednictwem wniosku PIT-WZ, ale przez usługę elektroniczną "Twój e-PIT".

Co to jest PIT-40?

PIT-40 to druk przeznaczony do rozliczenia podatnika przez płatnika, na podstawie złożonego przez podatnika wniosku PIT-12. Oba te dokumenty nie są dostępne od 2018 roku.

Pracownik mógł zostać rozliczony przez pracodawcę wyłącznie pod warunkiem, że zatrudnienie w jego przedsiębiorstwie było dla pracownika jedynym źródłem dochodu, z którego rozliczał się według zasad ogólnych. Jeśli podatnik uzyskał w roku podatkowym przychód w więcej niż jednym miejscu pracy, musiał rozliczać się samodzielnie za pomocą formularza PIT-37.

Termin złożenia formularza PIT-40 w urzędzie skarbowym upływał 28 lutego, a za jego dostarczenie odpowiadał pracodawca.

Zmiany w rozliczeniu PIT-40

Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje kilka nowych zasad w prawie podatkowym. Jedną ze zmian jest likwidacja druku PIT-40. Oznacza to, że nie istnieje już możliwość rozliczenia podatnika przez płatnika. Nawet jeśli pracownik złoży do kadr wniosek PIT-12, pracodawca nie ma prawa do wypełnienia za niego deklaracji podatkowej. W takich okolicznościach pracownik powinien zostać niezwłocznie poinformowany o obowiązujących zmianach.

Warto pamiętać, że o ile PIT-40 za rok 2018 został wycofany, o tyle w dalszym ciągu obowiązuje formularz PIT-40A. Oznacza to, że bez zmian pozostaje kwestia rozliczenia emerytów i rencistów przez urząd rentowy, czyli ZUS lub KRUS, jeżeli wypłacane przez nie środki są jedynym źródłem dochodu świadczeniobiorców.

Alternatywy dla PIT-40 w rozliczeniu PIT 2019

Podatnik rozliczający się z fiskusem według zasad ogólnych, a korzystający do tej pory z możliwości złożenia deklaracji podatkowej za pośrednictwem płatnika, ma dwie alternatywy w rozliczeniu PIT za 2018 rok.

Pierwsza z nich to samodzielne złożenie formularza PIT-37 we właściwym urzędzie skarbowym. Podstawą do jego wypełnienia jest przekazany przez pracodawcę do 28 lutego 2019 roku druk PIT-11. Termin dostarczenia formularza PIT-37 upływa natomiast 30 kwietnia 2019 roku.

Druga alternatywa dla PIT-40 to rozliczenie podatkowe za pośrednictwem urzędu skarbowego. Podatnik decydujący się na takie rozwiązanie mógł dotychczas złożyć wniosek PIT-WZ za pomocą systemu e-Deklaracje, Portalu Podatkowego albo bankowości elektronicznej. Urząd skarbowy wypełniał zeznanie podatkowe na podstawie informacji z uzyskanego od pracodawcy formularza PIT-11 oraz danych zawartych we wniosku PIT-WZ. Wniosek ten podatnik mógł złożyć już od początku roku do 15. dnia kwietnia. W 2019 roku wniosek PIT-WZ został zastąpiony przez usługę "Twój e-PIT".

W 2019 roku elektroniczna usługa "Twój e-PIT" zastąpiła PIT-WZ oraz PIT PFR. Gotowe zeznania PIT-37 (i PIT-38) podatnicy mają otrzymać za pośrednictwem usługi 15 lutego. Deklarację można zaakceptować lub zmodyfikować do 30 kwietnia, gdyż właśnie tego dnia potwierdzenie złożenia zeznania nastąpi automatycznie. Rozliczenie PIT przygotowane przez urząd skarbowy w usłudze "Twój e-PIT" nie uwzględnia rozliczenia z małżonkiem, ulg i odliczeń, ani przekazania 1 proc. podatku – jeśli podatnik chce skorzystać z którejś z tych opcji, musi samodzielnie zmodyfikować zaznanie udostępnione w usłudze.

rozliczenie pit
porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Jac00
6 lat temu
Jak się jeszcze zastanawiacie gdzie kupić, to najbardziej wiarygodnie wygląda Goldenmark.