Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Rewolucja w podatkach przed nami. Komisja Europejska podała termin

141
Podziel się

Jesienią Komisja Europejska przedstawi specjalny plan działania w sprawie opodatkowania przedsiębiorstw, który ma być częścią kompleksowego programu podatkowego Unii Europejskiej na nadchodzące lata. Bruksela chce w ten sposób stworzyć nowe podejście do podatków.

Rewolucja w podatkach przed nami. Komisja Europejska podała termin
(East News)
bDUBGqth

- Państwa członkowskie potrzebują bezpiecznych dochodów podatkowych, aby inwestować w obywateli i przedsiębiorstwa, którzy najbardziej tego potrzebują. Jednocześnie musimy zlikwidować przeszkody podatkowe i ułatwić przedsiębiorstwom w UE innowacje, inwestycje i rozwój - powiedział wiceprzewodniczący wykonawczy Valdis Dombrovskis, cytowany w komunikacie.

Komisja przedstawiła dzisiaj szereg inicjatyw, które planuje wdrożyć do 2024 r. Celem zmian ma być: m.in. ograniczenie przeszkód podatkowych i obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw na jednolitym rynku oraz uproszczenie podatków.

Tej jesieni KE ma zaproponować specjalny plan działania w sprawie opodatkowania przedsiębiorstw i określić mapę drogową opodatkowania osób prawnych.

bDUBGqtj

"Komisja będzie [...] pracować nad nowym podejściem do opodatkowania przedsiębiorstw w XXI wieku, aby sprostać wyzwaniom gospodarki cyfrowej i zapewnić, aby wszystkie firmy płaciły sprawiedliwy udział" - czytamy w komunikacie.

Choć nie pada to wprost, można spodziewać się pierwszych propozycji wprowadzenia np. podatku cyfrowego od niektórych internetowych gigantów, szczególnie tych pochodzących z USA.

W kontekście Zielonego Ładu KE ma przedstawić wnioski z przeglądu dyrektywy w sprawie opodatkowania energii, aby podatki wspierały dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. To może mieć spore znaczenie w kontekście Polski, która z transformacją energetyczną może mieć stosunkowo największy problem ze wszystkich krajów UE.

Planowany jest także przegląd opodatkowania wyrobów tytoniowych i poprawa przepisów dotyczących wyrobów akcyzowych.

bDUBGqtp

Jednocześnie Komisja zapowiedziała, że zaproponuje zmianę dyrektywy VAT w celu przejścia na jednolitą rejestrację VAT w UE, dzięki której będą mogli świadczyć usługi i sprzedawać towary w dowolnym miejscu w UE.

Planuje też przygotowanie przepisów mających na celu wyjaśnienie ustalenia miejsca rezydencji podatkowej dla podatników z UE, którzy prowadzą działalność transgraniczną, by ujednolicić kryteria ustalania statusu rezydencji podatkowej oraz zmniejszyć ryzyko podwójnego opodatkowania.

KE planuje też przedstawienie wniosku ustawodawczego w sprawie zmiany przepisów dotyczących podatku VAT na usługi finansowe, które uwzględnią rozwój gospodarki cyfrowej i wzrost outsourcingu usług wejścia przez operatorów finansowych i ubezpieczeniowych.

Komisja zapowiada też zmianę dyrektywy VAT w celu uproszczenia specjalnego systemu dla biur podróży i zapewnienia równych warunków działania operatorom mającym siedzibę poza UE.

bDUBGqtq

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUBGqtK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(141)
PIS
9 miesięcy temu
Kwota wolna od podatku w calej UE jednakowa
Janek
9 miesięcy temu
Szybciutko, więcej kasy! Nasze starzejące się społeczeństwo nie udźwignie obietnic wyborczych!
hjt
9 miesięcy temu
Zlikwidować legalne oszustwo podatkowe czyli możliwość rejestracji i płacenia podatków przez firmy w rajach podatkowych.
bDUBGqtL
Zuk
9 miesięcy temu
Ciekawe czy ujednolicą dopłaty do rolnictwa - chyba nie. Po prostu chcą zniszczyć obecną konkurencyjność wschodnich firm ,
podatnik-
9 miesięcy temu
Czas opodatkować kościoły, jak na zachodzie Europy.
...
Następna strona