Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Rodzice kłócą się o ulgę na dziecko. Jednoznaczne stanowisko skarbówki

6
Podziel się:

Jeżeli dziecko było wychowywane wyłącznie przez matkę, ojciec nie ma prawa do odliczenia od podatku. Zasada ta działa również w drugą stronę. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki dotyczące sporów między rodzicami o ulgę na dzieci.

Rodzice kłócą się o ulgę na dziecko. Jednoznaczne stanowisko skarbówki
Skarbówka musi rozstrzygać spory rodziców o to, komu należy się prawo do ulgi na dziecko

Czy to oznacza, że fiskus faworyzuje matki? - zastanawia się "Rzeczpospolitej". Dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl, w rozmowie z dziennikiem zapewnia, że tak nie jest. - O prawie do ulgi decyduje to, kto wykonuje władzę rodzicielską, czyli kto faktycznie zajmuje się dzieckiem - podkreśla ekspert.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Skarbówka w swoich interpretacjach zwraca uwagę na to, że samo posiadanie władzy rodzicielskiej nie oznacza jej wykonywania. Wykonywanie władzy rodzicielskiej polega na sprawowaniu faktycznej pieczy nad małoletnim dzieckiem. Nie wystarczy spełnianie obowiązku alimentacyjnego czy sporadyczne kontakty z dzieckiem - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dziennik tłumaczy to na przykładzie matki, która opiekuje się pięciolatkiem z nieformalnego związku. Ojciec od trzech lat z nimi nie mieszka, płaci co miesiąc alimenty. W poprzednich latach odliczał 100 proc. ulgi na dziecko, ale matka uważa, że nie ma do tego prawa, bo to ona przez cały czas zajmuje się synem. Ojciec posiada władzę rodzicielską, ale faktycznie wykonuje ją przez 16 godzin w miesiącu. W tym wypadku wyłącznie matka ma prawo do odliczenia ulgi i tak też zdecydowała skarbówka - czytamy w dzienniku.

Ale skarbówka orzeka także na korzyść ojców. Przykładem jest sprawa ojca szóstki dzieci, który ciekł z domu, ponieważ żona robiła awantury. Sąd zdecydował, że część dzieci mieszka u ojca, a część u matki. Jak podzielić ulgę? Ojciec poinformował, że to on opiekuje się dziećmi, łoży na nie i zaskapaja codzienne i potrzeby. Dlatego fiskus uznał, że to on ma prawo do odliczenia 100 proc. ulgi na dzieci - czytamy w "Rz".

Akcja PIT. Do zeznania podatkowego warto zajrzeć

W połowie lutego ruszyły rozliczenia podatkowe. Ministerstwo Finansów w ramach usługi "Twój e-PIT" udostępniło rozliczenie podatku za ubiegły rok dla 24 mln Polaków. Można je zaakceptować, odrzucić i wypełnić druk samodzielnie, poprawić, albo nie robić nic. Wtedy 30 kwietnia system automatycznie zaakceptuje rozliczenie.

Do systemu mimo wszystko warto się jednak zalogować, by uniknąć opóźnienia w zapłacie podatku i mieć szansę na wprowadzenie ulg czy ręczne dodanie źródła dochodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Odliczenia ob...
2 miesiące temu
To tylko Dla Bogatych .. Majętnych aby nie zbiednieli ..za bardzo ..
Eeee
2 miesiące temu
To ile wg urzędu skarbowego jest Polaków ? A wg GUS ..? Czy kto to wie ?
Ojciec
2 miesiące temu
Nam już przyszedł zwrot. 30 tysięcy za dzieci.
hans__
2 miesiące temu
Zdaje się, że skarbówka nie jest od interpretowania przepisów. Od tego są sądy.
Szczery
2 miesiące temu
Kobiety nie powinny dostawać alimentów od byłych mężów, tak wybrały to tak mają, niech same się opiekują i płacą na dzieci.