Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Senacka komisja chce powrotu do niższej stawki VAT

3
Podziel się:

"Uważamy, że stawki VAT powinny wrócić do poziomu 22 i 7 proc." - powiedział przewodniczący senackiej komisji finansów Kazimierz Kleina. Komisja opiniowała ustawę, która po raz kolejny odracza powrót do niższego VAT.

Senacka komisja chce powrotu do niższej stawki VAT
Ustawa o odroczeniu powrotu do stawek VAT w Senacie. PAP/Tomasz Gzell (PAP, PAP/Tomasz Gzell, Tomasz Gzell)

Na powrót do niższych stawek VAT prawdopodobnie przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Według przyjętej niedawno przez Sejm nowelizacji ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 powrót do stawek 22 proc. i 7 proc. nastąpi w roku następującym po roku, w którym łącznie zostaną spełnione dwa warunki: stosowana jest stabilizująca reguła wydatkowa oraz osiągnięte zostaną określone wskaźniki, w tym m.in. relacja państwowego długu publicznego netto do produktu krajowego brutto nie większa niż 43 proc.

Po głosowaniu w Sejmie ustawa trafiła do Senatu. Senacka komisja finansów chce wykreślenia zapisów o ponownym odroczeniu powrotu do niższego VAT.

Zobacz także: Niższy VAT dla branży gastronomicznej. "Bez tego wzrost cen będzie nieunikniony"

"W sprawie VAT zgłaszamy tę poprawkę, ponieważ ciągle przypomina się i wmawia się Platformie Obywatelskiej, że podniosła podatek VAT. To prawda, ale myśmy to podnieśli tylko na krótki czas. Podwyżka wygasała w 2015 r. z końcem grudnia. Później, co roku PiS podnosił ten podatek do poziomu 23 proc., mimo tego że koniunktura gospodarcza była bardzo dobra i były spełnione warunki, że można było ten VAT pozostawić na tej stawce podstawowej, czyli 22 proc." - powiedział Kazimierz Kleina, który był autorem tej poprawki.

"Po drugie, w zapisie ustawy, który do nas przyszedł z Sejmu, zostały postawione takie warunki, żeby obniżyć VAT w przyszłości, które praktycznie są niemożliwe do spełnienia w ciągu wielu lat. Dlatego proponujemy, żeby VAT od roku przyszłego był w stawce podstawowej, czyli 22 i 7 proc." - dodał.

Obowiązujące stawki VAT 23 i 8 proc. przyjęto w 2011 roku jako tymczasowe. Niższe stawki VAT miały powrócić już w 2013 r., tak się jednak nie stało. Rząd PO-PSL przedłużył ich "chwilowy" charakter do końca 2016 r., a następnie rząd PiS - do końca tego roku.

Choć przywrócenie niższych składek politycy PiS obiecywali w kampanii wyborczej, słowa nie dotrzymali. Według przyjętych w 2018 roku przepisów, stawki VAT można obniżyć dopiero w tym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
dalej
2 lata temu
Dlaczego ich jest tam tylko niecała połowa? I dlaczego stawki nie pójdą jeszcze bardziej w dół: na 15% i 3%? Trzeba rozruszać gospodarkę to podatki powinny pójść w dół - ten scenariusz się sprawdził już w kilku państwach przy okazji innych kryzysów
ZK590
2 lata temu
Walczą ze smogiem poprzez 23% VAT na gaz, przesyłowe, abonamentowe, dzienne, nocne, jakościowe. Wyszło na jaw, że modny i zalecany pellet to sprasowane kleje, farby i plastiki spieniężone przez zakłady meblowe.
Yo
2 lata temu
VAT nie bilansuje się od początku jego wprowadzenia i przyczynia się do wzrostu cen i inflacji