Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Ta kwota otwiera oczy. Oto ile kosztuje nas inflacja

407
Podziel się:

Według najostrożniejszych szacunków, w 2022 roku "podatek inflacyjny" w Polsce wyniósł co najmniej 150 miliardów złotych przy wypływach podatkowych rzędu 454 mld zł - pisze "Rzeczpospolita". Jak czytamy, podatek ten zjada ludziom nie tylko pensje, ale też zmniejsza całość aktywów w bankach.

Ta kwota otwiera oczy. Oto ile kosztuje nas inflacja
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński (Getty Images, Piotr Malecki / Bloomberg)

Sprzedaż detaliczna w Polsce zmalała w styczniu realnie o 0,3 proc. w ujęciu rok do roku. "To pierwsza zniżka od lutego 2021 r., gdy wyniki handlu zaburzała jeszcze pandemia COVID-19. Popyt w sklepach zmalał, choć za sprawą uchodźców wzrosła populacja Polski" - czytamy w artykule autorstwa Stanisława Kluzy i Andrzeja Sławińskiego - wykładowców w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny surowców mocno spadają. "Inflacja od kwietnia zacznie spadać szybciej"

Inflacja w Polsce. Kwota podatku inflacyjnego sięga 150 mld zł

Autorzy twierdzą, że "silnie interwencjonistyczna" polityka gospodarcza jest w Polsce wciąż nowym zjawiskiem, dlatego jej długoterminowe koszty nie są jeszcze znane. "Można jednak już teraz oszacować wielkość 'podatku inflacyjnego', a więc kwoty, o jaką w wyniku inflacji skurczyła się realna wartość zasobów pieniężnych i oszczędności posiadanych przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa w postaci gotówki i depozytów w bankach" - wskazują.

Jak czytamy, w 2022 r. kwota "podatku inflacyjnego", szacując jej najmniejszą możliwą wartość, wyniosła 150 mld zł. Dla porównania wpływy podatkowe wyniosły w ubiegłym roku 454 mld zł. "Przypomnijmy również rzecz oczywistą, że 'podatek inflacyjny' zjada ludziom nie tylko pensje, ale też zmniejsza także całość aktywów, jakie mają w postaci gotówki i depozytów w bankach" - zwracają uwagę autorzy tekstu.

I jeśli tak jest, to miejmy też świadomość, że w Polsce gotówka i depozyty bankowe stanowią 50 proc. wszystkich aktywów finansowych gospodarstw domowych. Tym samym udział gotówki i środków na depozytach bankowych jest w przypadku polskich gospodarstw domowych dużo wyższy niż średnia dla UE, wynosząca 32-33 proc. Jak łatwo się także domyśleć, udział ten jest tym większy, im mniej majętne są gospodarstwa domowe - czytamy.

Odczyt inflacji zaskoczył

W połowie lutego Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w Polsce w styczniu 2023 r. wyniosła 17,2 proc. rok do roku. Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły aż o 2,4 proc. Jak podkreślają eksperci, ten odczyt jest i tak niższy od oczekiwań.

W grudniu 2022 r. GUS stwierdził 16,6 proc. inflacji. Szczytowy jak do tej pory odczyt pochodzi z października 2022 r. i wynosi 17,9 proc. Była to najwyższa odnotowana inflacja w Polsce od grudnia 1996 r.

Jeśli chodzi o wzrost cen miesiąc do miesiąca, styczniowy skok cen jest największy od marca 2022 r., gdy ceny wzrosły w porównaniu z lutym aż o 3,2 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(407)
Docencie Trut...
rok temu
Was kosztuje inflacja ??? Wrzody na tyłku polskiego narodu! To, ile wy nas kosztujecie! Nie zapominacie się czasem? Ile tego dziadostwa jest na ekskluzywnym wyżywieniu biednego i jeszcze biedniejącego społeczeństwa . Ile tego kołtuństwa siedzi w sejmie ,w senacie ,na urzędach . Tyle trutni w ulu ,którzy podgrywają markizów za ludzką krwawicę! Po co tyle pasożytów tam siedzi , tylko do podziału zarobionych przez ludzi pieniędzy???? Cały naród zapiera...ala i jeszcze armii trutni wyżywić i utrzymać nie może!
wwe
rok temu
pisowcy mają gdzieś co ludzie o nich myślą do nich przemawia tylko sila tylko rewolucja taka jak w rumuni gdzie palili majatki i podżynali grdla da do zrozumienia ich zlodziejstwu
Marta
rok temu
Dobra zmiana Dzięki Normalnie na niczym kraj nie zarobił z niczym lepiej nic taniej Dzięki jescxe oszukują
zibi457
rok temu
Skonfiskować majątki polityków i wypłacić z tego rekompensaty ludziom. Proste rozwiazanie, niech winny płaci.
Ojoj
rok temu
PO CO NAM WIEDZIEĆ TE BZDURY?
...
Następna strona