Ceny papierosów w Polsce mają wkrótce drastycznie wzrosnąć. Na tle reszty krajów Unii Europejskiej, Polska oferuje jedne z najtańszych wyrobów tytoniowych, co daje rządowi spory potencjał do wprowadzenia zmian fiskalnych mających na celu ograniczenie palenia.
Joe Biden apeluje o obniżkę podatków od paliw. Idzie też na zwarcie z koncernami przemysłu naftowego. Na reakcję rynku nie trzeba było długo czekać. W środę na giełdach mocno tanieje ropa naftowa. Przecena jest blisko 5-proc. Baryłka surowca staniała do najniższego poziomu od ponad miesiąca.
Jeśli budżet domowy jest skromny, warto szukać dodatkowego źródła zarobków. W przypadku gdy je masz, musisz się z niego rozliczyć z fiskusem. Jak?
Od dochodów lub przychodów trzeba zapłacić podatek, chyba że podatnik może skorzystać z preferencji i zwolnień w tym zakresie, które są jedną z metod optymalizacji podatkowej. Przykłady te nie wyczerpują możliwości zmiany na korzyść wysokości obciążeń fiskalnych. Jak optymalizować swoje podatki i płacić mniej?
Mówi się, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Te ostatnie płacą niemal wszyscy m.in. podatek VAT. Kolejne to podatek dochodowy, a także od czynności cywilnoprawnych. Czy da się obniżyć wysokość obciążenia fiskalnego? Można to zrobić dzięki optymalizacji podatkowej. Czym ona jest?
Ludzie młodzi, w wieku do 26. roku życia, zwykle studiują lub dopiero wkraczają na rynek pracy. Chcą się usamodzielnić, ale warunki ekonomiczne im często na to nie pozwalają. Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że niemal 50 proc. młodych Polaków, w wieku od 18 do 34. lat, nadal mieszka z rodzicami. By ułatwić im wejście w dorosłe życie, polski rząd wprowadził ulgę podatkową dla osób w wieku do 26 lat. Co później? Jak takie osoby mają przygotować się na wyższe obciążenia podatkowe?
Zobacz, ile kosztuje niezapłacenie podatku w terminie
Oblicz ryczałt za wykorzystywanie prywatnego auta w celach służbowych
Sprawdź, ile zapłacisz za podróż zagraniczną pracownika
Sprawdź wysokość opłat za czynności urzędowe