Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Twój e-PIT stratuje w weekend. Rząd wprowadza zmiany

2
Podziel się:

Już za parę dni ponownie uruchomiony zostanie rządowy system rozliczeń podatkowych. Pierwsze zeznania za 2019 r. przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zostaną udostępnione 15 lutego 2020 r. Na ostatnią chwilę rząd poprawia zabezpieczenia.

Już za parę dni ponownie uruchomiony zostanie rządowy system rozliczeń podatkowych Twój e-PIT.
Już za parę dni ponownie uruchomiony zostanie rządowy system rozliczeń podatkowych Twój e-PIT. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Od najbliższego weekendu podatnicy będą mieli wgląd do swoich deklaracji podatkowych poprzez platformę Twój e-PIT - przypomina next.gazeta.pl. Tuż przed okresem rozliczeniowym Ministerstwo Finansów wprowadza dodatkowe zabezpieczenia profili podatników.

Co się zmienia? Zgodnie z zapowiedziami resortu specjalne rozporządzenie zwiększy katalog danych, o jakie może prosić system weryfikujący użytkownika. Nie będzie ona, jak obecnie, ściśle określony. Oznacza to, że aby dostać się na swój profil, będzie trzeba podać również inną informację jak PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu, wykazaną w PIT za 2017 r. czy
kwotę przychodu za 2018 r..

Chodzi o to, aby weryfikacja była jeszcze bardziej ścisła. Przypomnijmy, że fala krytyki,jaka zalała w ubiegłym roku resort finansów, zmusiła ministerstwo do podjęcia konkretnych kroków, które lepiej zabezpieczą profil podatnika.

Sprawą logowania do sytemu w marcu ubiegłego roku zajął się Urząd Ochrony Danych Osobowych. Luka w systemie umożliwiała wścibskiemu pracodawcy podejrzenie danych z zeznania pracownika, czy jego dorabia na boku albo jakie wynagrodzenie ma jego współmałżonek. Jak to możliwe, otóż do zalogowania wystarczyły dane, które pracodawca posiadał w kadrach i wpisując je w "Twój e-PIT" mógł uzyskać dostęp.

Zobacz także: Twój e-PIT z błędami. "Dotyczyło to wąskiej grupy około 1000 osób"

Po fali oburzenia resort wprowadził dodatkowe zabezpieczania. Jakie?

Aby zobaczyć zeznanie podatkowe nie wystarczyło już tylko wpisać przychód za poprzedni rok. Trzeba jeszcze podać kwotę nadpłaty lub niedopłaty podatku za rok wcześniejszy. Prócz tego wprowadzona została historia logowania oraz możliwość wyboru sposobu logowania. Można na przykład ustawić logowanie się za pomocą Profilu Zaufanego jako jedyną metodę dostania się do systemu.

Nowe rozporządzenie ma jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo. Jak informuje resort finansów, pierwsze zeznania za 2019 r. przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zostaną udostępnione 15 lutego 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
haha
4 lata temu
co sie dzieje z 1 % na OPP jak ktoś nie wpisał? Ile jest takich przypadków? Jaka fundacja jest pasiona przez US-y. Pewnie "swoja". Dlatego za free ludziom wypełniają- jest interes do zrobienia. Sprytne jak opłata przekształceniowa ZUS-IKE 15 %:)
KKK
4 lata temu
Co STRATUJE, lub kogo??