Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Nie chcesz samodzielnie rozliczać PIT? Jest na to czas do poniedziałku

11
Podziel się:

Już tylko do poniedziałku pozostał czas na złożenie pracodawcy druku PIT-12, który umożliwia podatnikowi zrzucenie na pracodawcę obowiązku rozliczenia z podatku dochodowego. W innym przypadku trzeba to będzie zrobić samemu i będzie na to czas do końca kwietnia.

Nie chcesz samodzielnie rozliczać PIT? Jest na to czas do poniedziałku
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Już tylko do poniedziałku 9 stycznia - tyle czasu zostało na złożenie u pracodawcy druku PIT-12. Dzięki niemu to pracodawca będzie miał obowiązek rozliczenia nas z podatku dochodowego. W innym przypadku trzeba to będzie zrobić samemu - do końca kwietnia.

Podatnicy mogą uniknąć samodzielnego wypełniania PIT. Wystarczy poinformować pracodawcę na odpowiednim formularzu, a ten będzie wtedy musiał wyręczyć nas z kłopotliwych formalności.

Na wypełnienie i dostarczenie firmie, w której pracujemy, specjalnego dokumentu PIT-12 mamy czas do 9 stycznia, czyli do najbliższego poniedziałku. Ustawodawca określił termin ostateczny jako dzień "przed 10 stycznia". Jeśli zrobimy to 10 stycznia, będziemy więc spóźnieni.

Pracodawca może oczywiście przyjąć nasze zlecenie po tej dacie, ale nie musi. Wszystko będzie zależało wtedy od jego dobrej woli oraz... od przychylnego nastawienia fiskusa.

Formularz nie jest skomplikowany, wymaga od nas wypisania swoich danych oraz nazwy urzędu skarbowego, nazwy pracodawcy i określenia roku, za który ma być zrobione rozliczenie, czyli wpisania liczby 2016 w odpowiednie pole pod tabelą - patrz formularz.

Pracodawca po otrzymaniu oświadczenia jest zobowiązany do obliczenia rocznego podatku danego pracownika na formularzu PIT-40, a potem musi przekazać go do końca lutego do urzędu skarbowego. Pracownik powinien otrzymać potwierdzenie w postaci kopii zeznania podatkowego.

Oprócz wygody w postaci uniknięcia wypełniania druków jest jeszcze jedna - niedopłaty lub nadpłaty podatku reguluje też sam pracodawca. Niedopłatę podatku odprowadza z wynagrodzenia pracownika, zwraca też nadpłatę.

Warunki: tylko jeden pracodawca i zero odliczeń

Trzeba pamiętać, że z tej możliwości można skorzystać tylko wtedy, kiedy w całym roku podatkowym uzyskiwaliśmy dochód tylko u jednego pracodawcy oraz nie będziemy korzystać z odliczeń, z wyjątkiem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Nie ogranicza tej możliwości uzyskanie dochodów określonych w art. 30-30c oraz art. 30e updof, czyli np. dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, papierów wartościowych, z odsetek od pożyczek, dywidend, tj. dochodów opodatkowanych ryczałtem.

Prawo do skorzystania z dobrodziejstw PIT-12 mają etatowcy i stypendyści, czyli dla precyzji lista ta obejmuje: osoby uzyskujące przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego oraz pracy nakładczej, członkowie spółdzielni, osoby otrzymujące emerytury i renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika, np. banku, osoby otrzymujące stypendium (np. z uczelni), osoby otrzymujące świadczenia z Funduszu Pracy, tymczasowo aresztowani lub skazani oraz osoby otrzymujące świadczenia integracyjne, np. na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym.

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
kiti
7 lat temu
chyba PIT 11 a nie 12
Urzędnik
7 lat temu
Mnie zawsze rozlicza biuro więc mam spokój
rolnik
7 lat temu
Ciekawe czy Kler też
polo
7 lat temu
Trzeba będzie kasę trzymać w domu i kupić karabin do ochrony .
damian z wro
7 lat temu
złodzieje szukają pieniędzy na Patologie+