Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Można skarżyć przedłużanie przez fiskusa terminu na zwrot VAT

5
Podziel się:
Można skarżyć przedłużanie przez fiskusa terminu na zwrot VAT
(Shutterstock/bleakstar)
bEDvBsad

Ostatnie orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazują, że podatnik może zaskarżyć postanowienie o przedłużeniu terminu na zwrot VAT oraz postanowienie o przedłużeniu kontroli - uważa radca prawny Jakub Prusiński.

Chodzi o dwa orzeczenia NSA istotne - zdaniem ekspertów - dla podatników zmagających się z trwającymi w nieskończoność kontrolami podatkowymi i postępowaniami w sprawie zwrotu podatku VAT.

24 listopada br. sąd ten uchylił postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie odrzucające skargę podatnika na przewlekłe prowadzenie kontroli podatkowej. Kontrola ta dotyczyła zasadności zwrotu podatku VAT, a urząd kilkakrotnie wyznaczał nowy termin zakończenia kontroli.

bEDvBsaf

Sąd pierwszej instancji uznał, że podatnikowi w takiej sytuacji nie przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Stwierdził, że jeżeli protokół, którym kończy się kontrola, nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego, nie ma możliwości zaskarżenia przewlekłości kontroli. Podobne postanowienia wydało już kilka innych sądów administracyjnych.

W swoich listopadowych orzeczeniach NSA ocenił sprawę inaczej. Uznał, że przedmiotem skargi nie jest wydanie protokołu kończącego kontrolę, lecz przewlekłość sama w sobie. Dlatego uchylił postanowienia WSA w Lublinie odrzucające skargi podatnika.

Drugie orzeczenie NSA wskazywane przez ekspertów, to uchwała siedmiu sędziów tego sądu z 24 października br., w której NSA dopuścił możliwość zaskarżenie do sądu administracyjnego postanowienia organu podatkowego w sprawie przedłużenia terminu zwrotu podatku VAT. Również w tym przypadku uchwała została poprzedzona niekorzystnymi dla podatników orzeczeniami wojewódzkich sądów administracyjnych.

"Z uwagi na formę orzeczenia - uchwałę siedmiu sędziów - w sprawie zaskarżalności postanowień o przedłużeniu terminu na zwrot VAT, należy się spodziewać, iż poszczególne składy NSA będą podejmować analogiczne rozstrzygnięcia. Nieco inaczej sprawa się ma ze skargami na przewlekłość postępowania, gdyż postanowienie w tej sprawie zostało wydane przez zwykły skład NSA. Należy zatem obserwować, czy w kolejnych orzeczeniach inne składy NSA podzielą interpretację przepisów pozytywną dla podatników" - zwraca uwagę Prusiński.

bEDvBsal

Według niego bazując na ostatnim orzecznictwie NSA podatnicy będą mogli skarżyć do sądu administracyjnego zarówno kolejne postanowienia przedłużające termin zwrotu VAT, jak również ogólnie przewlekłe prowadzenie postępowania w sprawie zwrotu VAT.

Prusiński zastrzegł, że nie jest jednak w pełni jasne, jaki wpływ na podejście sądów administracyjnych w sprawie zaskarżalności postanowienia przedłużającego termin zwrotu VAT będzie miała duża nowelizacja ustawy o VAT, która wchodzi w życie 1 stycznia 2017 r. Zmienia ona bowiem brzmienie przepisów odnoszących się do procedury zwrotu VAT. Jego zdaniem interpretacja NSA w dalszym ciągu powinna pozostać aktualna.

Luka w VAT coraz mniejsza. Szkoda, że także kosztem przedsiębiorców

O uszczelnianiu VAT money.pl pisał już wcześniej*. *Wiąże się to właśnie ze zwrotem nadpłaconego podatku.Luka podatkowa VAT wyniesie w tym roku ok. 45 mld zł, czyli ok. 2,5 proc. PKB - wynika z opublikowanych w środę szacunków firmy doradczej PwC. To o 0,3 pkt proc. mniej niż rok temu.

Problem w tym, że dziurę w VAT częściowo zasypano kosztem przedsiębiorców, którym skarbówka nie zwraca nadpłaconego podatku VAT. W pierwszym półroczu wstrzymano w ten sposób kwotę prawie 4 razy wyższą niż rok wcześniej. Co więcej, wniosek o zwrot niemal "z automatu" oznacza kontrolę skarbową w firmie.

bEDvBsam

Więcej na ten temat czytajTUTAJ

oprac. Anna Frankowska

bEDvBsaG
gospodarka
prawo
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Anna
5 lata temu
482dobrze ze w polsce sa jeszcze promocje ktore potrafia oderwac sie od codziennosci, wejdz, maja tylko 5000 sztuk, bit.ly/2ho7TNq, w koncu naprawili swoj blad
Gertruda
5 lata temu
260szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, wejdz, maja tylko 5000 sztuk, ow.ly/hFLD307jvdj, sama radość!
Izabela
5 lata temu
323szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, dostałam od koleżanki info, że mają 5000 sztuk bit.ly/2ho7TNq, sama dostałam 3 sztuki!
bEDvBsaH
Anna
5 lata temu
350masakra, zgarnij świeżaki dla dzieci, tylko 5000sztuk!! wejdz na: bit.ly/2ipIqHg, w koncu naprawili swoj blad
Akuku
5 lata temu
Poskarżyć się możesz i to wszystko. Urzędnik jest nietykalny . Komuna działa w najlepsze.