Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Każdy zapłaci 7 tys. zł. Tyle kosztują nas "prezenty" od rządu

616
Podziel się

500 plus, trzynasta emerytura, bony turystyczne i zwolnienia z ZUS. Nie płaci za nie rząd, bo nie ma własnych pieniędzy - bierze więc nasze. Policzono, ile te prezenty kosztować będą kosztować każdego z nas.

Każdy zapłaci 7 tys. zł. Tyle kosztują nas "prezenty" od rządu
Rząd nie ma własnych pieniędzy, wydaje nasze - przypominają autorzy raportu "cwanego Mikołaja" (PAP, Andrzej Grygiel)
bEgvWtyt

Rząd chętnie rozdaje prezenty, chociaż nie ma własnych pieniędzy. Zakłada kostium Mikołaja, ale raczej cwanego niż świętego. Warsaw Enterprise Institute przeliczył, ile nowych prezentów od rządu pod świąteczną choinką znaleźli Polacy w 2020 r. oraz ile zapłacą za tę hojność w podatkach. 19 prezentów kosztować będzie 6795 zł każdego pracującego Polaka.

Polski rząd nie prowadzi syntetycznego zestawienia wszystkich nowowprowadzanych świadczeń i programów socjalnych, a także nie przedstawia w sposób syntetyczny ich przewidywanych i realnych kosztów. "Udało nam się jednak zidentyfikować aż 19 różnych działań państwa, które można opisać jako prezenty dla podatnika, za które płaci tenże podatnik" - piszą autorzy raportu WEI.

Zobacz także: Zapłacili 100 mln zł podatków. Z rządowej pomocy dostali niewiele
bEgvWtyv

Autorzy raportu "cwanego Mikołaja" wzięli pod uwagę koszt 19 "prezentów" od rządu. Są to:

·      bon turystyczny na dziecko do 18 r. ż. - 192 zł (koszt na pracującego podatnika);

·      wyższa pensja minimalna - 204 zł;

bEgvWtyB

·      13. emerytura - 702 zł;

·      bon na telenauczanie - 18 zł;

·      dodatek solidarnościowy - 18 zł;

·      wyższy zasiłek dla bezrobotnych - 39 zł;

bEgvWtyC

·      postojowe - 312 zł;

·      bon turystyczny BIS - 420 zł;

·      Mieszkanie+ - 1802 zł;

·      zasiłek opiekuńczy - 624 zł;

bEgvWtyD

·      Media Narodowe+ - 585 zł;

·      dodatek emerytalny dla opozycjonistów - 3 zł;

·      pakiet mieszkaniowy: dopłaty do czynszów - 25 zł;

·      umorzenie mikropożyczek - 450 zł;

bEgvWtyE

·      pakiet mieszkaniowy: dopłaty do mieszkalnictwa - 90 zł;

·      dodatek dla służb mundurowych - 15 zł;

·      dodatek dla medyków walczących z pandemią - 240 zł;

·      dopłaty do aut elektrycznych - 2 zł;

·      dofinansowanie pensji pracowników - 1 018 zł.

W sumie daje to kwotę 6795 zł. Każdy podatnik pośrednio lub bezpośrednio wyłoży na te pieniądze na realizację obietnic rządu.

"Jeszcze raz podkreślamy, że jesteśmy świadomi, że niektóre z wprowadzonych w 2020 r. świadczeń i programów, tj. te związane z ratowaniem gospodarki, mogą być uznane za konieczne" - dodają autorzy raportu.

"Wielokrotnie jako WEI argumentowaliśmy jednak, że restrykcje wprowadzane w polskiej gospodarce, które wypłacanie części z tych świadczeń wymuszały, były zbyt dalekoidące. Gdyby nie pełzający lockdown, mniej firm i podatników potrzebowałoby pomocy" - przypominają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgvWtyW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(616)
Zbigniew
4 miesiące temu
Ludzie !!!! Jak chcecie żeby rząd pomagał firmom to macie co chcecie przecież innego wyjścia nie ma. Okradanie jednych a dawanie drugim, nic nowego ,Bolszewizm wraca. podobno Janosik tak robił. To w takim razie po co obalaliśmy komunę, co????Na szczęście, pisowska rewolucja zaczyna pożerać własne dzieci, co rodzi nadzieję na rychły jej koniec.  To właśnie tacy 'przywódcy jak KIM Stalin HITLER Putin Łukaszenka no i Kaczyński kierują zawsze swoje narody na pohybel, to kwestia czasu. JAK ZABRAKNIE DREW ZGAŚNIE OGIEŃ JAK ZABRAKNIE PODSZCZUWACZA ZNIKNĄ ZWADY
jojle
6 miesięcy temu
TAnio !!!! prezenty dla faterlandu krola evropy donkowo-kopaczowe kosztowały nas 249 mld... Za PO też płaciliśmy, ale prezentów od rządu PO, nie było. No chyba, że praca do 67 roku..... rozumiem że PIS ma nasze pieniądze a poprzednie rządy miały swoje własne ?? Na tym , durnoty, polega demokracja - wybieramy ko będzie rządził i dajemy mu legitymację do rozdziału środków zebranych z podatków według ich koncepcji i pomysłu na Państwo. Zawsze ktoś będzie niezadowolony. Za czasów PO kasa szła np. na elektrownię atomową a pan ex-Minister Grad za zarządzanie tym Matrixem kasował 150 tys. miesięcznie ....
Polak
6 miesięcy temu
To jest skandal. Mam nadzieję, że zapłacą nam za ignorancję
bEgvWtyX
Polka
6 miesięcy temu
No i owszem.We wszystkich krajach tak jest.Mam pytanie a peowcy na co przeznaczali moje podatki? PO kradła miliardy i była cisza? = Proszę mi wyjaśnić w jaki sposób podatnicy płacą za pensję minimalną? Przecież jest zupełnie odwrotnie wyższa pensja minimalna większe wpływy do budżetu. Nie wydatki. 2 pozycja Media Narodowe+ - 585 zł. Jak bzdura. Dotacja wyniosła 2mld PLN to chyba wie każdy. W Polsce jest ok 40 mln ludności. jak podzielimy to wychodzi około 50 zł. Cenimy rzetelne media, przecinek też ma znaczenie. Wystarczy przemnożyć wyliczoną kwotę przez ludność i id razu wychodzi jakie bzdury piszą. Jak pomnożymy to wychodzi 280mld czyli prawie tyle samo co wszystkie wydatki budżetu. A przecież z budżetu opłacamy jeszcze wojsko. Pensje dla budżetówki. Utrzymanie służby zdrowia. Pozostałe 12 emerytur itd. - Czyli jak rozdają ludziom to netto zmniejszają im podatki. Ja mam dwójkę dzieci i po zbilansowaniu nie płacę podatków. Za PO płaciłem podatki, nic nie otrzymywałem a deficyt był wiekszy i mnie zadłużano. Może warto obiektywnie pokazać całość zagadnienia w gazecie, która zajmuje się ekonomią.
Grzegorz
6 miesięcy temu
Rząd PO nie dał ludziom nic a płaciliśmy dużo dużo więcej !? Większości są to odzyskane co roku pieniądze a kradzione wcześniej przez biznesmenów z PO/PSL i ich przyjaciół za odry !!! = Bronię decyzji wsparcia najuboższych jak my te pieniądze dostaniemy to i wydamy nakręcając gospodarkę jak będą leżały w skarpecie to tylko będziesz na nie patrzeć. ;((bujda na resorach ,panstwo placi nie my a na dodatek jeszcze duzo kasy przeznacza na walkę z wirusem i ratowanie zakładów - miejsc pracy :)) --- Pzecież wydawane pieniądze są skierowane do Nas więc w czym tu jest problem, że państwo jest państwem a nie państwem z dektóry za POprzedników... = Co za kłam i propaganda !? Przestańcie ludzie czytać tak zmanipulowane artykuły !? POmijając lamusów - wypociny - komentarze !? = Wychodzi na to, że jeśli ktoś płaci roczny abonament 245 zł. to z jego podatku rząd jeszcze dopłaca 585 zł ? = Czyli, roczna opłata powinna wynosić 830 zł. !? -- Licząc, że małżonka też pracuje (a jest tylko jeden abonament na rodzinę ) i płaci podatki to daje 1170 zł. = Większych bzdur_bredni jak na WP nie znajdziesz od Białorusi - carPuta - Koreę - PO chiny !!!??? : ((( Tam przynajmniej kłam_propaganda ma swoje logiczne ramki : ))) = TU przechodzi sama siebie ( tylko dla płaskoziemców ) POKOmuna !!!.
...
Następna strona