Trwa ładowanie...
bEKqPcQB
Notowania

Jan Wróblewski – Wszystkie wiadomości

Wakacje 2021. Hotele szykują się na pełne otwarcie
2
05.05.2021 14:59

WAKACJE
 / 
Wakacje 2021. Hotele szykują się na pełne otwarcie

8 maja odmrożone zostaną hotele, ale tylko częściowo, będą mogły przyjmować do 50 proc. miejsc. A co z wakacjami? Branża zwarta i gotowa, szykuje się na pełne odmrożenie? - Na pewno w maju nie otworzymy wszystkich hoteli, dlatego że nie ma takiego popytu. Ten jest głównie w weekendy, poza nimi jest bardzo niskie obłożenie. Czekamy na otwarcie rynku zagranicznego i na wakacje. Wtedy mamy zamiar otworzyć się w pełni - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels. - Ograniczenie do 50 proc. jest bezsensowne, bo w niektóre dni mogłoby być dużo wyższe obłożenie, a w niektóre jest dużo poniżej 50 proc. Dlatego mówię, że jest to bezsensowne i nic nie daje. Mobilności to nie zmniejszy, bo ci, którzy chcą wyjechać i tak wyjadą, znajdą sobie prywatne kwatery. Jednak to nie ci ludzie są winni, winni są ci, którzy podejmują decyzje, które nie mają uzasadnienia, są dla nas krzywdzące i niesprawiedliwe - dodał.

Otwarcie hoteli. Ceny drastycznie wzrosną? Hotelarz odpowiada
3
05.05.2021 14:47

WAKACJE
 / 
Otwarcie hoteli. Ceny drastycznie wzrosną? Hotelarz odpowiada

Od 8 maja hotele mogą ponownie przyjmować gości, jednak z limitem 50 proc. miejsc. Hotelarze, chcąc odrobić miesiące strat, drastycznie podniosą ceny noclegów? - Naturalną rzeczą będzie walka o klienta, więc ceny będą atrakcyjne. Wiadomo, że w wakacje będzie duże obłożenie, więc im szybsza rezerwacja, tym lepsza cena. Oczywiście będzie dużo taniej niż za granicą - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels. Był też pytany o testowanie gości na obecność COVID-19. - Po co się testować, skoro w hotelach ludzie się nie zakażają? Do restauracji nie można pójść, a na spacerze ryzyko jest znikome. Po to są ograniczenia, maseczki, szczepienia, a na zewnątrz ludzie się nie zarażają - odpowiedział Wróblewski.

Hotele na sprzedaż, są ich setki. "Desperacja, brak pieniędzy, rozczarowanie"
112
05.05.2021 12:02

TURYSTYKA
 / 
Hotele na sprzedaż, są ich setki. "Desperacja, brak pieniędzy, rozczarowanie"

Właściciele hoteli wyprzedają majątek, nie wytrzymali lockdownu. - Aktualnie setki hoteli są na sprzedaż, od mniejszych po większe. Nawet Polski Holding Hotelowy publicznie mówi, że dostał kilkadziesiąt ofert hoteli na sprzedaż od zdesperowanych właścicieli. Ludzie mają dość, część podmiotów nie dostała dofinansowania, część jest rozczarowana, bo pomoc jest za mała - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels. - Połączenie desperacji, braku pieniędzy, zadłużenia, rozczarowania i rozgoryczenia powoduje, że jest bardzo dużo hoteli na sprzedaż - dodał.

Otwarcie hoteli a bon turystyczny. "Zmarnowanie pieniędzy"
105
05.05.2021 11:48

TURYSTYKA
 / 
Otwarcie hoteli a bon turystyczny. "Zmarnowanie pieniędzy"

Bon turystyczny pomógł branży hotelarskiej? - To zbyt mała kwota, jest wydawana nie tylko w hotelach. Nie oceniam tego negatywnie, ale tak naprawdę odpalenie bonu na wakacje to było zmarnowanie pieniędzy. To był bardziej program socjalny, obniżyło koszty turystom, którzy i tak przyjeżdżają w wakacje. Dodatkowe pieniądze do hoteli nie napłynęły, tylko płatności były inaczej realizowane - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels. - W wakacje bon nie ma żadnego sensu, ma sens poza wakacjami, a poza wakacjami było promowane niekorzystanie z bonu i powstrzymywanie się od wyjazdów. Uważam, że jest to nielogiczne. Oczekujemy natychmiastowego otwarcia w 100 proc. Dlaczego jest tak, że salony fryzjerskie działają, a spa w hotelach nie mogą działać. Skąd jest limit 50 proc.? Nie ma żadnego uzasadnienia medycznego. Dlaczego 50 proc., a nie 80 czy 25? To z palca wzięte liczby, po prostu bez sensu - dodał.

Money. To się liczy. Hotele szykują się do otwarcia
2
05.05.2021 7:56

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Hotele szykują się do otwarcia

Dziś w programie tematem odmrożenie hoteli. W jakiej kondycji jest branża po kolejnych miesiącach zamrożenia? Ile hoteli nie otworzy się 8 maja? Gościem będzie Jan Wróblewski, współwłaściciel sieci Zdrojowa Invest&Hotels. Zapraszamy od 9.15

bEKqPcQD
Hotele idą pod młotek. "Jeśli nie będzie wakacji, to i branży nie będzie"
834
08.04.2021 14:47

TURYSTYKA
 / 
Hotele idą pod młotek. "Jeśli nie będzie wakacji, to i branży nie będzie"

- Sytuacja jest trudna, co dalej nie wiadomo - przyznaje pani Elżbieta, która wystawiła na sprzedaż prowadzony od 20 lat dom wczasowy w Lądku-Zdroju. Złudzeń nie pozostawia również Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels, który wprost przyznaje, że turystyka stanęła nad przepaścią.

Lockdown. Hotele do zamknięcia. Znów zacznie się kombinowanie
5
19.03.2021 13:27

MTSL
 / 
Lockdown. Hotele do zamknięcia. Znów zacznie się kombinowanie

Rząd po raz kolejny zamyka hotele. Czy znowu będą szukać luk w prawie i na przykład wynajmować pokoje jako schowki na narty? - Myślę, że będą. Są podmioty hotelarskie, i to nawet duże, które świadczą teraz usługi lecznicze. Mówią, że są podmiotami leczniczymi i ich obostrzenia nie dotyczą - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels. Jak dodał, jego firma nie będzie próbowała w ten sposób obejść lockdownu, ale rozumie tych, którzy się na to zdecydują. - Nie potępiam takich działań, dlatego że sytuacja jest nadzwyczajna. Jeżeli ktoś jest przyparty do ściany, to podejmuje desperackie decyzje - skomentował.

Bon turystyczny. Hotelarz ocenia: kropla w morzu potrzeb
1
19.03.2021 12:41

TURYSTYKA
 / 
Bon turystyczny. Hotelarz ocenia: kropla w morzu potrzeb

Czy bon turystyczny pomaga branży hotelarskiej? - To jest kropla w morzu potrzeb, ale pomaga, bo to jest system naczyń połączonych. Gdy dodatkowe pieniądze wpływają na rynek, jest to korzystne. Ale z drugiej strony tak naprawdę bon turystyczny się pogorszył. Można go teraz wykorzystywać nie tylko w obiektach noclegowych. Gama podmiotów, u których można płacić bonem turystycznym, jest dużo większa. W związku z tym to się jeszcze bardziej rozwodni i będzie miało jeszcze mniejszy wpływ na hotele. A tak naprawdę to hotele są najbardziej poszkodowane przez pandemię - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels.

Hotelarz uderza w rządową pomoc. "Duże podmioty nie mają nawet szans"
1
19.03.2021 12:21

MTSL
 / 
Hotelarz uderza w rządową pomoc. "Duże podmioty nie mają nawet szans"

Lockdown od 20 marca. Hotele znów zostaną zamknięte, a ich sytuacja już teraz jest fatalna. - W październiku została ogłoszona "tarcza finansowa 2.0" dla MŚP. Skorzystały z niej małe i średnie przedsiębiorstwa, a także podmioty państwowe, nawet duże. Z kolei duże podmioty prywatne nie mają na razie szans na żadną pomoc. Od pięciu miesięcy nie ma nawet regulaminu na stronie PFR dla dużych firm - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels. Jak dodał, jeśli mamy uniknąć fali upadłości w branży, odmrożenie musi nastąpić najpóźniej w maju. - To jest ostatni dzwonek. I tak biznesy będą miały straty, ale to pozwoli przetrwać. Przy tym finansowaniu, jakie dostało MŚP, to będzie jeszcze możliwe. A duzi będą musieli sobie jakoś poradzić - przyznał.

bEKqPcQJ
Lockdown. Wyprzedają nieruchomości, żeby przetrwać. "To nasz jedyny wybór"
58
19.03.2021 11:24

HOTELE
 / 
Lockdown. Wyprzedają nieruchomości, żeby przetrwać. "To nasz jedyny wybór"

Rząd wprowadza kolejny lockdown, a to oznacza m.in. zamknięcie hoteli. Choć obiekty będą nieczynne, to hotelarze ponoszą prawie identyczne koszty ich utrzymania, co w sytuacji, gdy mogą przyjmować gości. - Trzeba płacić za wszystkie media i utrzymywać pracowników, bo to jedyny sposób, żeby później móc się otworzyć. Jedyne koszty, które ograniczamy, to koszty zużycia produktów spożywczych - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels. Jak przyznał, żeby firma przetrwała kryzys, musiała sprzedać część nieruchomości. - To nasz jedyny wybór i sposób na przetrwanie. Mamy na sprzedaż apartamenty wakacyjne. Cieszą się one zainteresowaniem, bo ludzie kupują je dla siebie, skoro nie można wypoczywać w hotelach - wyjaśnił.

Rząd znów zamyka hotele. "Nieuzasadniona decyzja, jesteśmy chłopcem do bicia"
5
19.03.2021 10:39

KORONAWIRUS
 / 
Rząd znów zamyka hotele. "Nieuzasadniona decyzja, jesteśmy chłopcem do bicia"

Trzecia fala koronawirusa nasila się i mamy kolejny lockdown. W ramach obostrzeń zamknięte zostaną hotele. - Nie zgadzam się z tą decyzją, uważam, że jest ona nieuzasadniona. Hotele nie są zamykane niemal nigdzie w Europie i na świecie. W Europie jest tylko garstka krajów, gdzie są one zamknięte. Poza tym tylko w Erytrei i Bhutanie - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels. - Jeżeli chce się ograniczyć mobilność przez zamykanie hoteli, to powinno się wprowadzić zakaz przemieszczania się. Dla mnie decyzje rządu są chaotyczne, a my, jako branża, jesteśmy chłopcem do bicia - ocenił.

Konferencja o obostrzeniach. Hotelarze są załamani. "To już nie ma sensu"
673
28.01.2021 13:59

HOTELE
 / 
Konferencja o obostrzeniach. Hotelarze są załamani. "To już nie ma sensu"

Hotele, restauracje i kluby fitness nadal zamknięte. Rząd wydłużył narodową kwarantannę co najmniej do 14 lutego. Dla branży hotelarskiej to fatalna wiadomość. "Decyzje na podstawie intuicji, a nie dowodów naukowych" - oburza się hotelarz.

Narodowa kwarantanna, hotele zamknięte. "Jesteśmy w szoku"
325
17.12.2020 16:15

TURYSTYKA
 / 
Narodowa kwarantanna, hotele zamknięte. "Jesteśmy w szoku"

Od 28 grudnia do 17 stycznia potrwa narodowa kwarantanna. Hotele zostały całkowicie zamknięte - nie będzie można jeździć ani na wyjazdy służbowe, ani na sportowe. - Od marca jesteśmy chłopcem do bicia, pozostawieni bez wsparcia - mówi nam hotelarz Jan Wróblewski.

bEKqPcQK
Sposób na otwarcie hoteli. Branża nie rozumie, dlaczego rząd się na to nie zdecydował
1
30.11.2020 17:50

TURYSTYKA
 / 
Sposób na otwarcie hoteli. Branża nie rozumie, dlaczego rząd się na to nie zdecydował

Pomysł branży hotelarskiej na otwarcie obiektów przed zimowymi feriami - obowiązkowe testy na obecność COVID-19, finansowane przez właścicieli hoteli. To dobre rozwiązanie? - Generalnie jest to dobre rozwiązanie, tak na przykład funkcjonują hotele na niektórych wyspach europejskich. Jeżeli gość ma test i jest on negatywny, to może spędzić tam wakacje. To samo mogłoby funkcjonować w przypadku, gdy dana osoba już przeszła koronawirusa i wytwarza przeciwciała. Nie rozumiemy, dlaczego takie rozwiązania nie są wprowadzane - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski współzałożyciel holdingu Zdrojowa Invest & Hotels. - Co do finansowania, widać niektórzy hotelarze są w super sytuacji finansowej, że chcą finansować takie testy. My na pewno nie będziemy się przychylali do takiego rozwiązania. Dlaczego wszystkie rozwiązania pomocne turystyce są przerzucane na koszt hotelarzy? To państwo wprowadza te ograniczenia, dlaczego więc my mamy ponosić tego koszt? Gdyby pozwolono nam normalnie funkcjonować, tak jak centrom handlowym, to byłoby inaczej - podkreślił Wróblewski w rozmowie z money.pl.

Hotelarze są źli na rząd. "Pogłębiamy straty, a branża pozostaje zamknięta"
1
30.11.2020 13:10

TURYSTYKA
 / 
Hotelarze są źli na rząd. "Pogłębiamy straty, a branża pozostaje zamknięta"

Przez obostrzenia związane z koronawirusem hotelarze nie mogą prowadzić normalnej działalności, przez co nie zarabiają. Teraz dochodzi do tego zamknięcie hotelowych restauracji. - Branża jest tak naprawdę zamknięta od drugiej połowy października. By swobodnie wypocząć, goście chcą dostępu do pełnego zakresu usług. Nowe obostrzenia są fikcją, ruch i tak był mały - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski, współzałożyciel holdingu Zdrojowa Invest & Hotels. - Obłożenie jest mizerne od początku drugiej fali pandemii, ale to, że funkcjonowaliśmy, pozwalało nam pokryć przynajmniej część kosztów. Teraz nie zarabiamy w ogóle i tylko pogłębiamy straty, które i tak były już ogromne. Obrazki, które pojawiają się w internecie, sugerujące tłumy na wyciągach narciarskich, nie oddają rzeczywistości. Dane GUS pokazują, że hotele mają dużo mniej gości - podkreślił.

Zapłacili 100 mln zł podatków. Z rządowej pomocy dostali niewiele
155
30.11.2020 12:30

TURYSTYKA
 / 
Zapłacili 100 mln zł podatków. Z rządowej pomocy dostali niewiele

Branża hotelarska sprzeciwia się działaniom rządu. Liczy na większe wsparcie lub umożliwienie prowadzenia działalności. - Jako duży przedsiębiorca, który inwestował dziesiątki, a nawet setki milionów złotych w hotelarstwo, jestem rozczarowany. Dostaliśmy mniej niż złotówkę wsparcia na jednego pracownika, to znikome kwoty. A niektórzy mali hotelarze dostawali miliony, a te miliony mają być im umorzone, więc paradoksalnie nie są w tak złej sytuacji. Uważam, że jest to naruszenie zasady konkurencji i powinno to zupełnie inaczej wyglądać - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski współzałożyciel holdingu Zdrojowa Invest & Hotels. - Jak inwestowaliśmy miliony, to byliśmy partnerem, teraz jesteśmy petentem. W jednym przypadku dostaliśmy odroczenie płatności, ale później naliczono nam karne odsetki. Zupełny absurd - podkreślił. Pytany o podatki, jakie jego holding zostawił w Polsce, przyznał, że jest to kwota przekraczająca 100 mln zł. - W ciągu ostatnich lat zapłaciliśmy grubo ponad 100 mln zł podatków. Z tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej dostaliśmy łącznie kilkaset tysięcy złotych. W rozmowach z rządem przedstawiamy ten problem, ale paradoks jest taki, że średniej wielkości hotel dostaje 3,5 mln zł, których nie będzie musiał oddawać. To jest absurdalne, bo to duże podmioty najczęściej prowadzą inwestycje. Jeśli państwo nie chce, żeby duże firmy prowadziły inwestycje, no to taka będzie tego konsekwencja. My na pewno wstrzymamy nasze inwestycje. Mamy dwa obiekty, których realizację kończymy, musimy to zrealizować, bo mamy umowy. Pozostałe, nowe inwestycje, które mieliśmy w planach, nie zostaną zrealizowane - powiedział Wróblewski w rozmowie z money.pl.

Ferie 2021. Górale grożą strajkiem. "Nie wygląda to dobrze"
46
30.11.2020 11:40

EPIDEMIA
 / 
Ferie 2021. Górale grożą strajkiem. "Nie wygląda to dobrze"

Górale grożą strajkiem generalnym i blokadą Warszawy 6 grudnia. Wszystko przez pandemiczne obostrzenia, które wprowadził rząd, zamykając m.in. restauracje i hotele. - Patrząc po rezerwacjach, ferie są spisane na straty. Nawet gdyby obostrzenia zostały poluzowane, to i tak nie będzie tłumu gości. Widać tu też brak konsekwencji - stacje narciarskie miały być zamknięte, a są otwierane. To oznacza, że kto głośniej krzyczy i jest bardziej agresywny, ten zyskuje ustępstwa. Być może stąd zapowiedź strajku przez zakopiańskich przedsiębiorców. Nie wygląda to dobrze - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski współzałożyciel holdingu Zdrojowa Invest&Hotels. - Widząc jak rząd zareagował na protesty w sprawie zamknięcia wyciągów, myślę, że strajk to nie jest złe rozwiązanie. Natomiast my skupiamy się na tym, by się zrestrukturyzować, pozyskiwać dodatkowe finansowanie i przetrwać trudny okres. Z trudną sytuacją wchodzimy już w nowy rok, jest bardzo ciężko. Kluczowe jest to, by hotele mogły normalnie funkcjonować i pokrywać przynajmniej część kosztów - dodał Wróblewski w rozmowie z money.pl.

Minister zapowiada kary dla hoteli. "Tak nie może być w państwie prawa"
1
30.11.2020 11:20

EPIDEMIA
 / 
Minister zapowiada kary dla hoteli. "Tak nie może być w państwie prawa"

Działalność branży hotelowej jest znacznie ograniczona przez pandemię koronawirusa. Polacy znaleźli sposób na wyjazdy, rejestrują się w hotelach w ramach fikcyjnych podróży służbowych. - To sensacja i odprysk, margines rynku. Jeżeli obłożenie w hotelach górskich jest na poziomie 30 proc., a w tym samym okresie rok temu było dużo powyżej połowy, a już w grudniu zbliżało się do 100 proc. To nie ma znaczenia, a hotelarze nie mają prawa do weryfikacji, w jakim celu przyjeżdża gość. Jeśli zadeklaruje, że to jest wyjazd służbowy, bierze fakturę na własną działalność, to nie mamy prawa tego weryfikować - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski współzałożyciel holdingu Zdrojowa Invest & Hotels. Pytany o słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który zapowiedział, że hotele przyjmujące gości na fikcyjnych wyjazdach służbowych będą karani odmową pomocy z tarczy finansowej, odparł, że takie rozwiązanie nie powinno mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa. - Jeżeli gość będzie wprowadzał hotelarza w błąd, to karany będzie przedsiębiorca? Bardzo ciekawa formuła odpowiedzialności. Nie można być karanym za cudze czyny, to absurdalne - podkreślił Wróblewski w rozmowie z money.pl.