Miejsca Pracy – Wszystkie wiadomości
PRACA / Rynek pracy wrócił do trendów przedpandemicznych. Liczba wakatów porównywalna z rekordowym wynikiem z 2018 r.
153,5 tys. nieobsadzonych miejsc pracy – tyle wakatów odnotowano pod koniec III kwartału 2021 r. Co ciekawe połowa wakatów dotyczy trzech sektorów: przemysłu, budownictwa i handlu. - Obecny wynik to trzeci najwyższy wynik w ostatniej dekadzie i ustępuje tylko rekordowym odczytom z 2018 r. – zaznacza Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. I dodaje: Skala niedoborów jednak hamuje.
ALLEGRO / Allegro szuka pracowników. Nowe biura, 1500 nowych etatów
Allegro kreśli ambitne plany rozwoju w Polsce. Firma chce otworzyć pięć nowych biur w naszym kraju - w Katowicach, Łodzi, Gdańsku, Lublinie oraz Wrocławiu. Tylko w tym roku potentat sprzedażowy planuje zatrudnić 1500 osób.
ENERGETYKA / Zmiany klimatu. Dwa mocne argumenty Francji za energetyką jądrową
"Europa potrzebuje energii jądrowej" – nie ma wątpliwości francuski minister gospodarki i finansów. Powody są co najmniej dwa. Po pierwsze, ze względu na zmiany klimatyczne. Po drugie, energia jądrowa ma dać Europie tysiące nowych miejsc pracy.
GOESGREEN / "Ochrona klimatu w interesie każdego". Ursula von der Leyen pokazuje Polsce nowe możliwości
Polska ma szansę znacząco skorzystać ze Społecznego Funduszu Klimatycznego o wartości 72 mld euro - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Dodaje, że nie jest to jedyne wsparcie, jakie otrzyma nasz kraj.
ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ / Będzie łatwiej o pracę. Dzięki inwestycjom
Inwestycje w technologie cyfrowe i zrównoważony rozwój mogą przyczynić się do stworzenia 5,7 mln miejsc pracy w Europie do 2030 r., m.in. w produkcji sprzętu przemysłowego i motoryzacji - wynika z raportu Accenture opracowanego we współpracy z BusinessEurope.
PRACA / Zmiany w Kodeksie pracy ucieszą zagraniczne firmy. Szansa na miejsca pracy
Praca zdalna da szersze możliwości niż telepraca. Wymiana pism czy oświadczeń między przedsiębiorstwem a pracownikiem będzie mogła odbywać się wyłącznie online. Jak podaje "Rzeczpospolita", skorzystają przede wszystkim branże IT i centra usług wspólnych.
TARCZA ANTYKRYZYSOWA / Koronawirus. Marlena Maląg mówi o 6,5 mln uratowanych miejscach pracy
Około 200 mld zł na wsparcie przedsiębiorców i pracowników, ratunek dla 6,5 mln miejsc pracy – wyliczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Przypomniała, że z danych Eurostatu wynika, że w styczniu Polska miała najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej.
KORONAWIRUS / Ratowanie miejsc pracy. Polska dostała z UE 4,3 mld euro, będzie więcej
Blisko 100 mld euro przeznaczyła Unia Europejska na wsparcie miejsc pracy w dotkniętych skutkami koronawirusa państwach członkowskich. Do Polski trafi ponad 11 mld euro. Do tej pory przekazano naszemu krajowi, w formie pożyczek, 4,3 mld euro.
IMIGRACJA / Kryzys gospodarczy i utrata pracy wzmacniają lęk przed obcokrajowcami. Co drugi Polak chce ograniczeń
Ze względu na pandemię i nadchodzący kryzys gospodarczy rząd powinien czasowo ograniczyć przyjazd zarobkowy obcokrajowców do Polski. Tak uważa niemal co drugi Polak. Bardziej radykalne są w tej kwestii kobiety.
RZĄD / Konferencja premiera. Ożywienie rynku pracy. Morawiecki: jest lepiej niż rok temu
Ożywienie na rynku pracy i wzrost aktywizacji zawodowej - premier Mateusz Morawiecki zachwala działania polskiego rządu, które jego zdaniem przyczyniły się do uchronienia miejsc pracy w kryzysie, a nawet do stworzenia nowych. Skrytykował przy tym Komisję Europejską za opieszałość.
KRYZYS / Pomoc dla firm z żółtych i czerwonych stref. "Rząd posiada narzędzia i zapasy finansowe"
Firmy, które działają w żółtych i czerwonych powiatach, gdzie wróciły obostrzenia, potrzebują pomocy. - Rząd posiada narzędzia i zapasy finansowe. Trzeba uruchomić programy dokładnie celujące w te powiaty. Bardzo ważne, by te ostatnie pieniądze, które zostały, były uruchamiane branżowo i strefowo - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - W dużych zakładach na szczęście procedury szybko wdrożono. Oczywiście one nie są całkowicie szczelne. Wirus jest złośliwy, pojawia się w coraz większej liczbie miejsc. W wakacje miało być lepiej, nie udało się. Ważne jest to, by w tej chwili rzeczywiście działać w sposób punktowy. Nie możemy też lekceważyć tego wirusa, bo to może uderzyć w setki tysięcy miejsc pracy i polską gospodarkę - podkreślił.
OFERTY PRACY / 43 bezrobotnych na 1 miejsce pracy. Tak o zatrudnienie walczy się na wschodzie
Pensje stanęły, ale sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza. Firmy szukają kolejnych pracowników, zwiększa się liczba ofert pracy w skali całego kraju. W niektórych województwach konkurencja o zatrudnienie jest jednak wyjątkowo mocna. Są w Polsce "czarne dziury" rynku pracy.
BEZROBOCIE / Mateusz Morawiecki o polskim bezrobociu: "Ekonomiści mówią - zatrzymaliście reakcję łańcuchową"
Premier przekonywał, że 6-proc. bezrobocie to, biorąc pod uwagę okoliczności, bardzo dobry wynik. Zapewnił również, że jeśli sytuacja epidemiczna nie ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, to 1 września dzieci wrócą do szkół.
RYNEK PRACY / Bezrobocie. Nawet 59 mln zwolnień w całej Europie
Nawet co czwarty Europejczyk straci pracę przez pandemię koronawirusa. Europejskie gospodarki są ostrożnie odmrażane, jednak podnoszenie się po kryzysie będzie długie.
RZĄD / Morawiecki z optymizmem: Polska z pandemii wyjdzie wzmocniona
Polska nie tylko przetrwa, ale się wzmocni, a inne kraje unijne pytają, jak to robimy. Tak twierdzi premier Mateusz Morawiecki. Zapewnia, że 14. emerytura zostanie wypłacona. Nie będzie też zmian ws. handlu w niedziele. - To złoty środek i kompromis między branżą, pracownikami a konsumentami - uważa premier.
LINIE LOTNICZE / Ryanair zwalnia, również w Polsce
Pracownicy polskiego, irlandzkiego, angielskiego i hiszpańskiego oddziału Ryanaira muszą liczyć się ze stratą pracy. Firma zamierza zwolnić 250 osób.
RZĄD / Tarcza finansowa wchodzi w życie. Morawiecki: przyjmujemy wnioski
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od środy 29 kwietnia tarcza finansowa wchodzi w życie. To kolejna pomoc państwa dla firm, zakłada wypłatę łącznie 100 mld zł. - To pieniądze z budżetu państwa polskiego. Już przyjmujemy wnioski, ratujemy biznes i miliony miejsc pracy - powiedział szef rządu.
PANDEMIA / Tarcza antykryzysowa 3.0. "Przedsiębiorców pokonuje biurokracja"
Rząd przygotował nowe rozwiązania dla pracodawców w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. - Przedsiębiorcy nie przywiązują dużej wagi do obietnic, tylko patrzą na to, co się dzieje aktualnie. Już dzisiaj powinniśmy mieć dopłaty do pracowników, których chcemy przytrzymać. Co z tego, że instrument istnieje, skoro przedsiębiorcy uderzają głową w zamknięte drzwi - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. - Przedsiębiorcy są bardzo rozgoryczeni, ponieważ pomoc jest wyraźnie adresowana do mikro i małych firm - dodał.