Trwa ładowanie...
bEJmYUut
Notowania

Personnel Service – Wszystkie wiadomości

Wysyp ofert pracy. Pensje będą rosły? Ekspert odpowiada
5
12.08.2021 12:51

PENSJA
 / 
Wysyp ofert pracy. Pensje będą rosły? Ekspert odpowiada

Rynek pracy rozpędza się po odmrożeniu gospodarki, ofert pracy jest więcej niż przed pandemią. To sprawi, że pensje wzrosną? - Kreuje nam się poziom równowagi. Z jednej strony mamy ponad sto tysięcy wakatów w urzędach pracy, a z drugiej strony - podaż pracowników z Ukrainy. Wytwarza to presję płacową, wynagrodzenia rosną - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Jesteśmy po odmrożeniu hoteli i restauracji. Po ponad roku lockdownu te firmy są wycieńczone finansowo. Nie są w stanie nadążyć za podwyżkami wynagrodzeń. One jeszcze chciałyby zatrudniać na stawkach z 2020 czy 2019 roku. Nie bardzo im to wychodzi. Słyszymy często, że brakuje rąk do pracy w hotelach i restauracjach, ale po prostu nie ma komu pracować za takie stawki - dodał.

Polska chce powrotu cudzoziemców. Rząd szykuje przepisy, zapłacą niższe podatki
196
12.08.2021 12:19

PRACA
 / 
Polska chce powrotu cudzoziemców. Rząd szykuje przepisy, zapłacą niższe podatki

Rząd PiS w ramach Polskiego Ładu pracuje nad tak zwaną ulgą na powrót. Cudzoziemcy wracający do pracy w Polsce zapłacą niższe podatki. - Widzimy już napływ pracowników z zagranicy. Najwięcej osób przyjeżdża z Ukrainy i Białorusi. Mamy też rekordowe odczyty. W urzędach pracy wydano blisko milion pozwoleń na pracę w pierwszym półroczu. To więcej niż w 2019 czy 2018 roku. Rośnie też liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS. Więc z jednej strony coraz więcej osób przyjeżdża do Polski, z drugiej - covid nauczył ich, że warto być ubezpieczonym i mieć legalną pracę - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Polaków do pracy będzie już brakowało, bo zaczęli wyjeżdżać do pracy w Europie Zachodniej. W to miejsce przyjeżdżają Ukraińcy i Białorusini, gdy ich zacznie brakować, zrobi się miejsce dla Azjatów. To nie jest najszczęśliwsza grupa dla przedsiębiorców, bo trudno się z nimi komunikować. Mało kto włada językiem angielskim. Oni są niedostosowani językowo, ale też pod kątem kompetencji, a także umiejętności życia społecznego. Grupa azjatycka tworzy enklawy, a to nie jest dobre ani dla gospodarki, ani tym bardziej dla społeczeństwa. To jest zupełnie inna grupa niż Ukraińcy, którzy kupują tutaj mieszkania, asymilują się, posyłają dzieci do szkół - dodał.

Pracy więcej niż pracowników. Co wybrać? Ten sektor ominie nawet lockdown
6
12.08.2021 11:50

BEZROBOCIE
 / 
Pracy więcej niż pracowników. Co wybrać? Ten sektor ominie nawet lockdown

Wraca rynek pracownika, istny wysyp ofert pracy. - Raport OECD mówi o tym, że co prawda w wyniku covidu zniknęły 22 miliony miejsc pracy, ale Polska, Australia, Nowa Zelandia i Japonia są w czołówce państw, które najszybciej powrócą do poziomów sprzed pandemii. W około rok do półtora powinniśmy odbudować sytuację na rynku pracy do czasów sprzed covidu. To jest dobra informacja dla gospodarki i społeczeństwa - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. Był też pytany, czy czwarta fala pandemii może negatywnie wpłynąć na rynek pracy. - Nie ma takich dużych inwestycji w tych sektorach, które byłyby zagrożone lockdownem. Pamiętajmy, że lockdown w pierwszym uderzeniu biorą na siebie sieci detaliczne, ale także HoReCa, czyli hotele i restauracje. Przemysł silnie się teraz rozwija i silnie zatrudnia, a z tym sektorem lockdown powinien się obejść życzliwie, więc produkcja nie stanie, a co za tym idzie, nie będzie zwolnień. Na to nakłada się bardzo powolna odbudowa gospodarki niemieckiej i powoli rosnące zamówienia - odpowiedział.

Money. To się liczy. Rynek pracy. Gdzie zarobisz najwięcej?
5
12.08.2021 9:00

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Rynek pracy. Gdzie zarobisz najwięcej?

Dziś w programie pytamy o sytuację pracowników i pracodawców. Jak wygląda rynek pracy przed czwartą falą epidemii i możliwym zamknięciem gospodarki? Gościem będzie Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. Zapraszamy od 9.15.

Szczepienia w zakładach pracy. Prezes Lux Medu: powinniśmy być otwarci na różne rozwiązania
55
30.03.2021 19:56

KORONAWIRUS
 / 
Szczepienia w zakładach pracy. Prezes Lux Medu: powinniśmy być otwarci na różne rozwiązania

- Lux Med jest gotowy uruchomić mobilne punkty szczepień przy zakładach pracy w każdej chwili - zapewnia money.pl prezes grupy Anna Rulkiewicz. Apeluje jednak, by nie zamykać się na inne możliwości szczepień pracowników, gdyż w przeciwnym przypadku pojawi się zator w systemie szczepień.

bEJmYUuv
Szczepienia w zakładach pracy. Największe sieci handlowe gotowe tworzyć mobilne punkty
502
30.03.2021 19:21

KORONAWIRUS
 / 
Szczepienia w zakładach pracy. Największe sieci handlowe gotowe tworzyć mobilne punkty

Jesteśmy gotowi zorganizować mobilne punkty szczepień dla naszych pracowników - deklarują Biedronka, Lidl Polska, Auchan Polska i Żabka Polska. To reakcja na ogłoszone we wtorek zmiany w Narodowym Programie Szczepień, które umożliwią tworzenie punktów szczepień w zakładach pracy. - Jest to dobry pomysł - komentuje dla money.pl Renata Juszkiewicz z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Pracownicy z Ukrainy chcą wrócić do Polski. Tylko czekają
6
17.02.2021 12:15

PRACA
 / 
Pracownicy z Ukrainy chcą wrócić do Polski. Tylko czekają

Zmiany na rynku pracy przez pandemię koronawirusa. Ukraińcy przestali przyjeżdżać? - Co do zasady, cały lockdown spowodował opuszczenie naszego kraju przez ponad 250 tys. obcokrajowców. Dzięki migracyjnej poduszce z Ukrainy, która liczy sobie nawet milion osób, i dzięki temu, że część osób wyjechała, myśmy nie doprowadzili do tego, że w Polsce zabrakło miejsc pracy i lawinowo wybuchło bezrobocie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - To pokazuje, że otwartość i łączenie gospodarek jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo. Istotna jest otwartość, a nie zamykanie się i ręczne sterowanie. Pracownicy z Ukrainy bardzo chcą przyjeżdżać do Polski, bo tam jest jeszcze gorzej niż u nas. Jest bardzo mało ofert pracy, więc czekają tylko, żeby to ruszyło. Jeśli tylko będzie dla nich miejsce, to będą przyjeżdżać - dodał.

Zarobki w czasie pandemii. Zmieniły się nasze potrzeby
33
17.02.2021 12:08

ZAROBKI
 / 
Zarobki w czasie pandemii. Zmieniły się nasze potrzeby

Pandemia uwidacznia problemy z zarobkami w różnych branżach. - To, co się wydarzyło w pandemii, przewartościowało fundamenty potrzeb. Poziom konsumpcjonizmu mocno wyhamował, wiele osób zauważyło, że trzeba mieć oszczędności. Elastyczne podejście do zatrudnienia nie daje gwarancji, co pokazała pandemia. Gdy przychodzi choroba, pojawiają się problemy z pieniędzmi - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Myśmy zobaczyli, jak bardzo sprawna opieka zdrowotna może zmienić sytuację w kraju - nie tylko w wymiarze ludzkim, ale także gospodarczym - podkreślił.

Wzrost płac w handlu. "To niestety krótkotrwałe"
6
17.02.2021 11:16

HANDEL
 / 
Wzrost płac w handlu. "To niestety krótkotrwałe"

Wzrost płac w handlu, czym jest powodowany? - My nie doceniamy tego, jak odpowiedzialnie i bohatersko zachowały się osoby pracujące w handlu. Kasjerka obsługuje dziennie setki, jak nie tysiące osób, a każda z nich może sprawić, że się zarazi. To przewartościowało ryzyka na tym stanowisku. Natomiast niestety mam wrażenie, że te podwyżki płac są krótkotrwałe - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Coraz częściej mamy do czynienia z automatycznymi kasami, z automatyzacją zakupów również w handlu detalicznym. W perspektywie następnych lat sieci handlowe raczej będą korzystać z tych nowoczesnych narzędzi - dodał.

bEJmYUuB
Nadchodzi trzecia fala epidemii. Będą zwolnienia?
22
17.02.2021 11:07

ZATRUDNIENIE
 / 
Nadchodzi trzecia fala epidemii. Będą zwolnienia?

Zbliżająca się trzecia fala koronawirusa wpłynie na rynek pracy? - Pracodawcy, wycieńczeni długotrwałą epidemią, mogą już nie mieć pieniędzy i pomysłu na to, jak poradzić sobie z tą dotkliwością lockdownów. Brakuje też dobrego podejścia instytucji, widać, że brakuje wyrozumiałości. To może się skończyć zwolnieniami - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Wydaje mi się, że firmy jeszcze do końca marca jakoś się przeciągną w tym marazmie. Natomiast w drugim kwartale może się pogorszyć, co będzie widoczne w danych GUS - dodał.

Te firmy zatrudniają. Gdzie znaleźć pracę?
119
17.02.2021 11:03

ZATRUDNIENIE
 / 
Te firmy zatrudniają. Gdzie znaleźć pracę?

Nie wszędzie zwalniają. W której firmie można znaleźć pracę? - W tej chwili zatrudnia sektor nowych technologii. O ile stare przemysły mają swoje zaburzenia, widać, że nowe technologie radzą sobie świetnie. Mówimy o firmach elektrycznych, które montują instalacje, ładowarki, ale też jesteśmy kluczowym producentem baterii do aut elektrycznych w Europie. To jest przyszłość Polski, pójście w kierunku innowacyjności - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. Był też pytany o zawody, których obecnie najbardziej brakuje na rynku pracy, to pielęgniarki, położne, kierowcy TIR-ów czy spawacze. - To, że są braki w tych zawodach, nie oznacza, że powinniśmy młodych ludzi kształcić w tych kierunkach. Trzeba zbudować bazę dydaktyczną pod zawody, których Polska będzie najbardziej potrzebowała w przyszłości - dodał.

Niepokojące dane GUS, powstaje mniej firm. Pandemia wystraszyła
6
17.02.2021 10:46

FIRMA
 / 
Niepokojące dane GUS, powstaje mniej firm. Pandemia wystraszyła

Załamanie w 2020 roku, z danych GUS wynika, że powstało znacznie mniej nowych firm. - To pokazuje ogrom problemów, z którymi przedsiębiorcy zmagali się w trakcie covidu, a także poziom strachu, jaki wyrządziła pandemia w podejściu do inwestowania - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Mamy tu raczej do czynienia z grupą osób, która pozostała na etatach, nie stała się przedsiębiorcami. Większość tych ludzi, to osoby, które od jakiegoś czasu myślą o założeniu małego biznesu, ale nie zdecydowały się na to i przeczekały ubiegły rok - dodał.

Ukraińcy wyjeżdżają z Polski. "To 200-300 tys. osób. Drugie tyle nie przyjedzie"
566
13.05.2020 11:16

PANDEMIA
 / 
Ukraińcy wyjeżdżają z Polski. "To 200-300 tys. osób. Drugie tyle nie przyjedzie"

Epidemia wypycha z Polski pracowników z zagranicy, to głównie Ukraińcy. - Minimum 200-300 tys. osób już wyjechało. Ostatnie ruchy na granicy były gigantyczne. Drugie tyle nie przyjechało, bo to nie jest tylko kwestia tych, którzy wyparowali, ale także zamknięcia granic. Jakiś ruch jest, nam też udaje się przywozić z Ukrainy kluczowych pracowników, ale to jest nieporównywalne. Na stu przyjeżdża teraz może dziesięciu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Nie mamy ostatecznej wiedzy o bezrobociu, więc nie wiemy, czy wystarczy nam pracowników z Polski. Problem jest też w branżach, gdzie potrzebne są kompetencje. Tam studenta się nie zatrudni, sytuacja jest dość złożona - dodał.

bEJmYUuC
Praca za granicą. "Wschodnie Niemcy są uzależnione od Polaków"
149
13.05.2020 11:08

RYNEK PRACY
 / 
Praca za granicą. "Wschodnie Niemcy są uzależnione od Polaków"

Pandemia koronawirusa zamknęła granice. Polacy, którzy wyjeżdżali do pracy sezonowej, obawiają się, że teraz będzie to niemożliwe. - Niemcy zareagowali nerwowo. Szefowie wschodnich landów wręcz chcieli upominać Polskę, że ma otwierać granicę, bo Polacy są potrzebni do pracy. Wschodnie landy Niemiec są uzależnione od pracowników z Polski - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Są oferty pracy, są też wyższe pensje. Landy wschodnie się skrzyknęły, policzyły ile potrzebują osób do rolnictwa i 3-4 razy w tygodniu w Berlinie lądują samoloty z pracownikami z Rumunii. To pokazuje, jak silny jest deficyt pracowników, pokazuje też, że są w stanie dużo więcej zapłacić - dodał.

Wzrost bezrobocia. "Zamknięcie maja pokaże, jak wygląda gospodarka i rynek pracy"
106
13.05.2020 10:29

PRZEDSIĘBIORCY
 / 
Wzrost bezrobocia. "Zamknięcie maja pokaże, jak wygląda gospodarka i rynek pracy"

Przedsiębiorcy w niepewności, kiedy pojawi się "nowa normalność", co bezpośrednio wpływa na rynek pracy i wzrost bezrobocia. - Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie nie mamy wzorca. Firmy, które bardzo boleśnie odczuły załamanie popytu na swoje produkty, miały przestoje, zwalniały, redukowały etaty. Niektóre na 2-4 tygodnie wstrzymywały produkcje. Co ciekawe AGD i RTV już rusza, co oznacza, że nie będzie dalszych zwolnień - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Nie wiemy jednak jak szybko dojdzie do pobudzenia w usługach czy sprzedaży. Jeszcze nie mieliśmy kryzysu, który został wywołany epidemią, czyli nie jest związany bezpośrednio z równowagą popytu i podaży - dodał i podkreślił, że ostatnie większe zwolnienia mogą nastąpić w maju.

"Money. To się liczy". Rynek pracy. Kto zatrudnia?
13
13.05.2020 8:39

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Rynek pracy. Kto zatrudnia?

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o sytuację na rynku pracy. Gościem będzie Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. Zapraszamy od 9.15.