Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

rozdzielnosc majatkowa a prawo do emerytury zmarlego wspolmalzonka

wiwan / 2011-02-07 22:08
Przede wszystkim- nie ma w ogóle możliwości pobierania emerytury zmarłego bez względu na ustrój majątkowy pomiędzy nimi.
Jest kwestia pobierania renty rodzinnej przez wdowę/ wdowca z tytułu śmierci małżonka, czyli w ww przypadku świadczenia w wysokości 85% emerytury zmarłego ZAMIAST swojej emerytury.

Ustawa mówi o takim prawie dla małżonka pozostającego we wspólności małżeńskiej ( art. 70 ust. 3, ale tej wspólności nie definiuje. I zajmowały się tym nawet sądy.
"Rozpatrujący sprawę skład rozszerzony Sądu Najwyższego uznał, że przez „wspólność małżeńską” należy rozumieć przede wszystkim wspólnotę faktyczną – podobnie jak to rozumiały składy orzekające Sądu Najwyższego w przedstawionych wyżej wczesnych orzeczeniach z 1997 r. i 2000 r. Termin ten należy rozpatrywać w kontekście celu, jaki ma spełniać renta rodzinna. Celem tym jest przede wszystkim utrzymanie wdowy i innych członków rodziny, z którymi zmarły był związany. Dlatego „wspólność małżeńska” to coś więcej niż wyłącznie wspólność majątkowa.

Należy jednak przyjąć, że zawarcie małżeństwa oznacza domniemanie istnienia wspólności małżeńskiej. W praktyce organ rentowy (ZUS), w razie sporu o przyznanie renty rodzinnej, powinien przedstawić dowody obalające to domniemanie.
Innymi słowy Środkiem dowodowym stwierdzającym istnienie wspólności małżeńskiej jest oświadczenie wdowy/wdowca o zachowaniu jednej z więzi: duchowej, materialnej lub fizycznej.

Dla zachowania wspólności małżeńskiej powinny być zachowane zasadniczo wszystkie trzy wyżej podane elementy. Jednakże ustanie jednego z tych elementów nie przerywa wspólności, jeżeli nastąpiło to z okoliczności niezależnych od małżonków lub ich zgodnej woli uzasadnionej okolicznościami życiowymi. Uważa się zatem, że istniała wspólność małżeńska, jeżeli została zachowana chociażby jedna z wyżej wymienionych więzi, tj. duchowa, fizyczna lub materialna. Przeprowadzona więc notarialnie rozdzielność majątkowa, przy zachowaniu między małżonkami pozostałych więzi - pozostaje bez wpływu na prawo do renty rodzinnej.
Zatem- rozdzielność prawa do r.r. dla wdowy nie wyklucza.

Ustawa :

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html

Uchwała SN:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;siedmiu;sedziow;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,iii,uzp,3,06,7828,orzeczenie.html

Re: PO pozytywnie o szczycie Trójkąta Weimarskiego; opozycja - krytykuje

wiwan / 2011-02-07 18:41

"Najważniejsze w polityce zagranicznej są nie gesty, nie fotografie, najważniejsze są konkrety.

Tylko, że bez ww gestów i kurtuazyjnych wizyt na konkrety nie ma szans. I tak było i jest w polityce zagranicznej i trudno po tak długim czasie już po pierwszym spotkaniu oczekiwać "konkretów".

Re: Wielkopolska PO zadowolona z wyniku w wyborach do Senatu

wiwan / 2011-02-07 18:31

Szef wielkopolskiej PO Rafał Grupiński wyraził zdumienie, że wyborcy zagłosowali na kandydata, który ma kłopoty z prawem.

A co zrobić, jak niestety ordynacja na to pozwala, a społeczeństwo mamy niestety wyjątkowo "tolerancyjne" na wszelkie przejawy nielegalności ?

Re: W czwartek senatorowie wysłuchają informacji ws. katastrofy smoleńskiej

wiwan / 2011-02-07 18:25

Senator PiS zaznaczył, że okoliczności katastrofy smoleńskiej interesują nie tylko posłów, ale także senatorów, którzy - jak zapowiedział - zadadzą przedstawicielom rządu wiele "trudnych" pytań.

Nie wątpię, że zadadzą. Czy równie "merytorycznych" jak w sejmie ?

Re: SLD tworzy zespół tzw. liderów tematów

wiwan / 2011-02-07 18:22

W ciągu najbliższych kilku tygodni do Sejmu mają m.in. trafić projekty ustaw: o związkach partnerskich; likwidującej Fundusz Kościelny, a także liberalizującej prawo aborcyjne.

Aż nie chcę myśleć jaki podniesie się na ten temat demagogiczny krzyk o walce z kościołem. Merytorycznej dyskusji nie wróżę niestety.
wiwan / 2011-02-07 16:47
Zupełnie niezależnie.
Podatek z PIT 39 jest podatkiem ryczałtowym, a nie wg. skali ogólnej. Żadnej pozycji z niego nie przenosi się do PIT 37 ( 36 ) i vice versa.
wiwan / 2011-02-07 12:41
1. nieważne jak wysoki jest kredyt- w świetle ustawy o PIT i ww. interpretacji Pani jako podatnika celem mieszkaniowym jest polowa kwoty spłat rat i odsetek, które fizycznie miały miejsce od daty zbycia tamtego mieszkania i będą mieć miejsce do 31.12.2012r.
2. z fakturami analogicznie chyba niestety- tylko połowa.
3. wydatki na podniesieniu standardu mieszkania przed jego sprzedażą są kosztem uzyskania przychodu, można o nie i np o koszty notariusza pomniejszyć przychód z jego sprzedaży.
4. część tu- część tu- najrozsądniejsze jest chyba wykazywanie kosztów zgodnie z prawdą. Trudno upierać się, że na remont łazienki w 40 m mieszkaniu zużyto 100 m 2 glazury zamiast 12-16. W razie wątpliwości to na Pani ciąży przekonanie US, że nie jest Pani wielbłądem
5. z kolei w sytuacji darowizny- uważam, że powinno się brać interpretację korzystniejszą dla podatnika. Tu pieniądze nie są nijak znaczone. To, że ewentualnie darowizna nie została wykorzystana zgodnie z wolą darczyńcy jest ew.problemem cywilno-prawnym w relacji z matką. A nie podatkowym. Bo to, czy darowizna była celowa i to czy cel został lub nie zrealizowany- NIE MA wpływu na kwestię podatku od niej i jego uniknięcie.
Może więc Pani uznać, że środki z darowizny były lub będą wykorzystane na cele mieszkaniowe w drugiej kolejności, po środkach ze zbycia mieszkania. Choćby za lat 20.
wiwan / 2011-02-07 12:20
Tak. Przysługuje. Spełnia ustawowe warunki do uzyskania prawa do renty rodzinnej ( art. 68 ustawy ).
Jeśli renta zmarłego była z tytułu niezdolności do pracy, a nie z ubezpieczenia wypadkowego- będzie to 85% świadczenia jakie pobierał zmarły. Do uzyskania przez syna lat 16 lub 18 lub 25 w zależności od tego, czy będzie się uczył.
W związku z transgranicznością świadczenia właściwym do kontaktu i złożenia wniosku nie jest oddział ZUS zmarłego, ale:

I Oddział ZUS w Warszawie
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Kasprowicza 151
01-949 Warszawa
telefony:
+ 48 (22) 569-36-04
+ 48 (22) 569-36-13
+ 48 (22) 569-35-93
+ 48 (22) 569-36-50

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html

Re: Boni o propozycji PSL ws. OFE

wiwan / 2011-02-04 21:10
Propozycja zmniejszenia składki do OFE do 2,3 % podstawy autorstwa PSL jest destrukcyjna, a rządowa zmniejszająca ją do...2,3 % jest godna uwagi. Tylko dlatego, że 5% będzie osobno księgowane i ew. dziedziczone.

Brawo.

Re: Senat chce świadczeń ZUS także dla Polaków mieszkających za granicą

wiwan / 2011-02-04 20:53

Choć TK orzekał w sprawie tylko jednego rodzaju świadczenia (renty rodzinnej) i odnośnie konkretnego kręgu osób pracujących za granicą, to - jak podkreślają autorzy projektu - uznał, że ze względu na miejsce zamieszkania nie można nikomu odmawiać prawa do uzyskania jakiegokolwiek świadczenia.

Przecież TK orzekał w sprawie niezaliczenia zagranicznego stażu pracy ubezpieczonego, a nie zagranicznego zamieszkania ubezpieczonej. I kwestia ta została już uregulowana w lutym 2009 r.
Cóż to za bełkot ?

Re: Niemal 330 mln zł na projekt Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

wiwan / 2011-02-04 20:48

Dzięki inwestycjom prędkość na tych trasach wzrośnie do 90 km na godz., a na niektórych nawet do 160 km na godz.

Tylko poco aż do 160 km/h skoro jest to projekt aglomeracyjny, czyli jak rozumiem zakładający obsługę wszystkich przystanków pośrednich. W efekcie krótkich dystansów między nimi prędkość ta byłaby osiągana, o ile w ogóle, to tylko na chwilę- co nie jest ekonomiczne. Chyba, że jednocześnie mają z tej sieci korzystać pociągi krajowe, zatrzymujące się tylko w Łodzi i na granicach aglomeracji.

Re: Sejm znowelizował ustawę o pomocy społecznej

wiwan / 2011-02-04 20:36

ponieważ łączna wysokość świadczeń jest często zbliżona do najniższego wynagrodzenia. Ponadto, od momentu zatrudnienia do otrzymania pierwszej pensji pozostają bez jakiegokolwiek źródła utrzymania. Dlatego w projekcie zaproponowano, aby zasiłek okresowy można było pobierać przez trzy miesiące od podjęcia pracy.

U nas zawsze przesada jak nie w jedną to w drugą stronę. To, że łączna wysokość świadczeń jest na poziomie najniższego wynagrodzenia świadczy o potrzebie zmiany ustawy w zakresie ich łącznego pobierania. A zasiłek okresowy po podjęciu zatrudnienia wystarczy przez miesiąc, kiedy rzeczywiście brak jeszcze gotówki, anie przez trzy.

Re: Senat nie mówi "nie" stacjom telefonii komórkowej w uzdrowiskach

wiwan / 2011-02-04 20:25

Nowelizacja ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, którą Sejm uchwalił pod koniec stycznia, przewidywała całkowity zakaz budowy w strefie "A" urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne,

I całe szczęście, że Senat tej bzdury nie popiera- bo prowadzi ona wprost do...większej emisji pola przez telefony kuracjuszy nawiązujące łączność ze zbyt oddalonym BTS-em.

Re: Część rodzin ofiar chce wcześniej poznać polski raport ws. katastrofy

wiwan / 2011-02-04 20:18

Andrzej Melak, brat przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka, który zginął w katastrofie wyjaśnił PAP, że rodziny wolą zapoznać się z raportem wcześniej, "niż później interweniować i prostować".

Rozumiem, że wolą, ale chyba nie mają formalnej możliwości niczego w raporcie prostować.
wiwan / 2011-02-04 20:04
Składać, próbować. Zwłaszcza, że wzmiankowany lekarz chętny do współpracy. Przecież nikogo nie chce Pan naciągnąć. Płaci Pan ubezpieczenie. Niech się komisja wypowie, czy jest niezdolność choć częściowa, choć okresowa. Przypominam, że po 182 dniach chorobowego ( nawet z przerwami, o ile są do 60 dni włącznie- a choroba ta sama ) może Pan starać się o świadczenie rehabilitacyjne z ZUS. W jego przypadku również staje się przed lekarzem orzecznikiem ZUS. Może być przyznane na max. 12 miesięcy.

Najnowsze wpisy