Forum Forum podatkowePIT

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Money.pl / 2007-01-17 19:11
Komentarze do wiadomości: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania.
Wyświetlaj:
joanna1102 / 89.230.121.* / 2015-02-26 17:11
Witam, proszę o radę. We wrześniu ub. roku nabyłam mieszkanie w drodze spadku (III gr. podatkowa), podatek został uiszczony od ceny rynkowej. Teraz chcę zamienić mieszkanie na mniejsze (osoby zainteresowane moim mieszkaniem uiszczą dopłatę). Dowiedziałam się, że muszę zapłacić po raz drugi 19% podatku, czy to możliwe? Czy można zastosować tutaj przepis o wykorzystaniu środków ze spadku na cele mieszkaniowe? I jakie warunki trzeba spełnić aby z niego skorzystać? Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej. Dziękuję!
wiwan / 2015-02-26 19:15
Nie "po raz drugi 19%", bo wtedy zapłaciła Pani inny podatek - od spadków i darowizn, i to w innej stawce, teraz w grę wchodzi podatek dochodowy PIT zryczałtowany w stawce 19%.

Zamianę mieszkań należy traktować jako jednoczesną transakcję kupna mieszkania starego i nabycia nowego. Jak najbardziej więc jest to realizacja własnych innych celów mieszkaniowych, a więc podstawa do uniknięcia ww podatku na podstawie art. 21, ust. 1, pkt. 131 i ust. 25 Ustawy o PIT.

Warunkiem jest przeznaczenie przychodu ze sprzedaży (w ciągu 2 lat następujących po roku sprzedaży) na inne cele mieszkaniowe. Przy zamianie dzieje się to natychmiast, po niej w grę wchodzi więc jeszcze koszt remontu, wykończenia nowego mieszkania.

Tyle, że aby całkowicie uniknąć podatku od Dochodu należy przeznaczyć cały Przychód na te nowe cele. Niecałkowite przeznaczenie- daje proporocjonalnie niecałkowite zwolenienie.

Z grubsza przychodem będzie cena rynkowa obecna mieszkania odziedziczonego, kosztami uzyskania- zapłacony wtedy podatek od spadków.

Formularz PIt 39 do końca kwietnia 2016, bo zamiana nastąpi jak rozumiem w tym roku.
joanna1102 / 89.230.120.* / 2015-02-27 07:41
Dziękuję bardzo :)
Arim / 83.31.136.* / 2015-02-21 17:13
Witam!
Proszę o pomoc. W 2012 roku mama, z która cały czas mieszkam przepisała na mnie mieszanie. W 2013 roku zmuszone byłyśmy kupić mieszkanie na niższym piętrze (była to hipoteka), ogłaszając w biurze nieruchomości chęć sprzedaży poprzedniego. Dopiero prawie półtora roku po kupnie nowego, znalazł się kupiec na stare mieszkania. Czy mogę uniknąć podatku 19% za sprzedaż przed upływem 5 lat mieszania. Mam kredyt hipoteczny.
wiwan / 2015-02-23 17:10
Tylko w takim zakresie w jakim dokona Pan wydatków od dnia sprzedaży starego mieszkania do końca dwu lat kalendarzowych (sprzedaż w 2014, wydatki do 31.12. 2016):
- na modernizację, remont tego już wcześniej nabytego
- modernizację, kupno innego (ale na swoje potrzeby)
- spłaty rat kredytu dokonane w ww okresie.

Innymi słowy wydatek w gotówce na nowe mieszkanie, ani raty kredytu sprzed dnia sprzedaży starego mieszkania nie stanowią celu mieszkaniowego pozwalającego zmniejszyć dochód (ze zbycia nieruchomości) do opodatkowania.
Piterto / 194.181.88.* / 2015-02-02 13:34
Proszę o radę odnośnie takiej sytuacji. Mieszkanie nabyte w drodze spadkobrania zostaje sprzedane przed upływem 5 lat, zostaje złożona deklaracja o przeznaczeniu środków na cele mieszkaniowe. spadkobierca ma własne mieszkanie, ale nabywa drugie ze środków ze sprzedaży mieszkania ze spadku. Czy bedą to własne cele mieszkaniowe uprawniające do zwolnienia zgodnie z ustawa PIT? I podstawowe pytanie czy nabyte mieszkanie ze zwolnieniem można niezwłocznie zbyć lub przekazać w darowiźnie? I czy osoba która otrzyma takie mieszkanie w darowiźnie, zwolniona z podatku od darowizn, będzie mogła niezwłocznie zbyć to mieszkanie i zwolnić sie z PIT przeznaczając kwotę na inne mieszkanie - cele mieszkaniowe?
Pozdrawiam
wiwan / 2015-02-02 15:09
1. co do zasady sam fakt posiadania już jednego mieszkania przez podatnika nie wyklucza realizacji przez niego innym swoich celów mieszkaniowych przez nabycie drugiego

2. natychmiastowe zbycie w postaci darowizny wskazuje na nierealizowanie swego celu mieszkaniowego.

3. obdarowany dla celów podatku dochodowego ze zbycia nieruchomości będzie traktowany tu odrębnie- tj. to, czy US zaneguje cele mieszkaniowe darczyńcy jest tu bez wpływu na kwestię PIT obdarowanego, jeśli przedmiot owej darowizny sprzeda.
Piterto / 89.77.144.* / 2015-02-02 16:07
Dziękuje Wiwan za szybka odpowiedz!
1. Czyli zapewne zależy to od interpretacji danego US?
2. -Czy zbycie przez darowiznę np po roku juz po rozliczeniu z US może wywołać jego reakcje - tzn naliczenie podatku? Czy należy czekać 2 lub 5 lat?
- czy odpłatne zbycie takiego mieszkania np po roku w celu nabycia innego będzie skutkowało rozpoczęciem kolejnego dwuletniego okresu i mozliwoscia zwolnienia od podatku dochodowego?
wiwan / 2015-02-02 16:18
1. albo sądu, jeśli od niepomyślnej decyzji US podatnik się odwoła.

2. nie ma takich terminów. Są ogólne terminy przedawnienia spraw podatkowych. W przypadku ulgi na inne cele- 5 lat od końca roku, w którym owe cele należało zrealizować.

3. tak, każde kolejne zbycie uruchamia nowy bieg terminów, bo jest to odrębna czynność prawna, powstał nowy przychód, pojawia się kwestia podatku od nowego dochodu.
Czyli dla nowego przychodu- nowy bieg terminu na kolejne cele mieszkaniowe.
Piterto / 89.77.144.* / 2015-02-02 21:15
Moje watpliwości są związane z niejasnym pojęciem celów mieszkaniowych.

1. Mam jeszcze wątpliwość odnośnie pkt 3 Twojej odpowiedz, czy w takim wypadku urząd nie zgłosi sie po podatek od tego pierwszego zbycia, uznając ze cel mieszkaniowy nie został zrealizowany (tak jak przy darowiźnie). Czy teoretycznie można zmieniać mieszkanie co np kilka miesięcy i za każdym razem uzyskiwać zwolnienie?

2. Rozumiem ze w przypadku darowizny mieszkania które zostało nabyte w ramach zwolnienia na cele mieszkaniowe, obowiązek podatkowy nie zaistnieje dopiero w przypadku jej dokonania po upływie 5 lat?
wiwan / 2015-02-03 11:20
1. w tamtym punkcie 3 miałem na myśli bieg terminów dla nowych nabywców, czyli kupca lub obdarowanego. Jeśli US zakwestionuje Twoje wydatkowanie, to nie unieważnia to darowizny czy sprzedaży. Kolejny właściciel podlega swoim terminom.
2. obowiązek w zakresie jakiego podatku i czyj ?
Tego podatnika, który je nabył w jako swój inny cel mieszkaniowy w celu uniknięcia podatku od dochodu ze sprzedaży poprzedniej nieruchomości ? Jeśli tak, to jak napisałem nie ma takiego terminu tj. odstępu pomiędzy kupnem, a potem darowizną, który z automatu podważałby prawo do skorzystania z ulgi.
Jan937 / 83.3.125.* / 2015-01-26 14:22
Witam. Mam problem z PIT 39, moja sprawa wygląda następująco:nieruchomości i pole należały po połowie do ojca i matki.W 1996 roku zmarł ojciec i jego połowa przeszła na mamę i trzech braci. W 2012 roku zmarła mama .W 2013 roku w marcu postanowieniem sądu otrzymaliśmy we trzech po jednej trzeciej majątku.Ponieważ nie było kupca na całość spłaciłem dwóch braci po 60.000 zł czyli była spłata ze zniesieniem współwłasności w kwietniu 2014 roku,a w lipcu 2014 roku udało mi się sprzedać dom z 37 arową działką również za 120.000 zł,resztę czyli pole i las zostały dla mnie. Teraz mam rozliczyć pit 39.Czy przychodem będzie 120.000zł za dom minus jedna ósma zwolniona po ojcu bo minęło 5lat ,a kosztem spłata 120.000zł i koszty notarialne.Proszę o odpowiedz i z góry dziękuję.
Dawid Kr. / 85.112.212.* / 2014-12-12 12:55
Witam , mam pytanie do Państwa dotyczące mieszkania które zostało sprzedane w 2012 a że było wykupione wcześniej od spółdzielni w tym samym roku to byłem zobowiązany zapłacić podatek 19% lub złożyć Pit-39 do kwietnia deklarując się ze ta kwota zostanie rozliczona w ciągu dwóch lat i tak uczyniłem ,w tym roku kupiłem działkę z domem wiec się z tego wywiązałem . A moje pytanie jest takie czy ja muszę teraz złożyć do US jeszcze jakiś dokument ze ta kwota została rozliczona ?
Dawid Kr. / 85.112.212.* / 2014-12-20 09:35
2011.11.24 zostało ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego i umowa przeniesienia własności lokalu na moja osobę aktem notarialnym
2012.08.31 umowa sprzedaży mieszkania ( złożenie pitu 39 do końca kwietnia)
2014.08 - zakup domu z działką
wiwan / 2014-12-22 11:23
Jeśli koszty zakupu z sierpnia stanowią 100% pokrycie kwoty zadeklarowanej w PIT 39- niczego Pan już nie zgłasza. Do czasu przedawnienia tj. do końca 2019 r. należy mieć dokumenty, które w razie kontroli US pozwolą poniesione koszty/ zasadność zwolnienia udowodnić.

Pytałem o tę zmianę statusu prawnego dlatego, że jeśli przed 24 listopada 2011 mieszkanie miało status spół-własnościowego to, to wyodrębnienie nie stanowiło już 'nabycia' (kolejnego) w rozumieniu ustawy o PIT. Jeśli to prawo własnościowe podsiadał Pan od roku 2006 lub wcześniejszego, to w ogóle nie było kwestii PIT od jego sprzedaży.
wiwan / 2014-12-12 14:50
Odpowiedź niemożliwa bez podania tego, co Pan rozumie 'wykupione od spółdzielni'. Innymi słowy czy w 2012 r. doszło do zmiany statusu mieszkania ze spółdzielczego lokatorskiego na spółdzielcze własnościowe czy na hipoteczne (odrębna własność), czy też zmiana ze spółdzielczego własnościowego na hipoteczne (odrębna własność). Jeśli ta druga opcja- to kiedy (rok) nastąpiło uzyskanie statusu mieszkania spółdzielczego własnościowego lub po prostu kupno spółdzielczego własnościowego ?
Leg / 79.191.39.* / 2014-12-03 11:10
W 2012 otrzymałem w spadku mieszkanie i w tym samym roku sprzedałem je za 300 tys pln. W 2014 wpłaciłem na umowę rezerwacyjną 300 tys pln na mieszkanie u dewelopera. Jakie dokumenty i w jaki czasie mam przedstawić urzędowi by nie zapłacić podatku?
wiwan / 2014-12-03 12:25
Jeśli został terminowo złożony PIT 39, ale z wykazaniem zwolnienia z podatku dochodowego innego niż wynikającego z całkowitego przeznaczenia przychodu (owych 300 tys.) na inne cele mieszkaniowe- należy dokonać korekty PIT 39.
Jeśli w ogóle go nie złożono- złożyć i załączyć 'czynny żal'.

Natomiast pozostaje kwestia tego, czy ową opłatę rezerwacyjną uznać za owo wydatkowanie na inne cele mieszkaniowe do zwolnienia z podatku uprawniające.

Wedle jednych interpretacji tak, mimo że samo ostateczne nabycie (akt notarialny) nastąpi już po upływie owych 2 lat- np.

PTPB2/415-223/12-4/AKinterpretacja indywidualna
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi28 czerwca 2012 r.

Wedle innych- nie, skoro ostateczne nabycie następuje po ww terminie, mimo że wydatkowanie w terminie się mieści- np.

IBPBII/2/415-1252/13/MWinterpretacja indywidualna
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach18 marca 2014 r.

te pierwsze przeważają zdaje się i opierają się na literalnym brzmieniu art. 21, ust.1, pkt. 131 ustawy o PIT.
Leg / 79.191.39.* / 2014-12-03 13:27
tak, został złozony pit-39 jednak wiedząc ze przeznaczę te pieniądze na nastepne mieszkanie podatku nie płaciłem...
co do mojego pytania "Jakie dokumenty i w jakim czasie mam przedstawić urzędowi by nie zapłacić podatku?" czy wystarczy umowa z deweloperem , czy potrzebny jest dowód przelewu czy tez i jedno i drugie... i kiedy ? czy zanieść to samemu czy tez czekać na wezwanie ?...
wiwan / 2014-12-03 13:38
No więc skoro nie ma kwestii korekty czy spóźnionego złożenia zeznania- to nie dokonuje się żadnego informowania urzędu o zrealizowaniu deklarowanego przeznaczenia środków. Wszelkie dowody na to przechowuje się na wypadek kontroli, wezwania - czyli tak jak w przypadku np. PIT 37. Aż do przedawnienia, tyle że tu o owe 2 lata dłużej- czyli do końca 2019 r w Pana przypadku.

Nadal jednak pozostaje ta wątpliwość, o której pisałem poprzednio. A więc i wątpliwość, czy jednak nie dokonać korekty PIT 39 i nie zapłacić podatku wraz z odsetkami. Przy tej kwocie proszę rozważyć, czy nie wystąpić do IS o wydanie interpretacji indywidualnej w Pana sprawie, by (jeśli będzie pozytywna) mieć "podkładkę" dla swego US i do końca 2019 r. spać spokojnie.
Leg / 79.191.39.* / 2014-12-03 14:01
bardzo dziękuję i jeszcze ostatnie pytanie: gdybym chciał zapłacić ten podatek to ile on by wyniósł z odstetkemi ?
wiwan / 2014-12-03 14:28
Podatek w stawce 19% od dochodu. Dochód to różnica między przychodem (tu 300 tys.) a kosztami uzyskania- np. opłat notarialnych, agencji nieruchomości, zapłaconego podatku od spadków (jeśli wystąpił).

Jeśli podatnik dokonuje korekty zeznania przed tym, jak zajmie się tym US- konkretnie przed dniem zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej i opłaci podatek w prawidłowej wysokości przed upływem 7 dni od złożenia korekty- może naliczyć odsetki obniżone (75% stawki zasadniczej).

Odsetki nalicza się od dnia, w którym upłynął termin zapłaty. W Pana przypadku -licząc od 1 maja 2013 r.

Odsetki (stawka zasadnicza)
http://www.money.pl/podatki/informator/odsetki/

Kalkulator ( uwaga -podaje wg. stawki 100% )

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/
Iwona2677 / 31.42.17.* / 2014-11-29 06:24
Witam, bardzo proszę o pomoc, mam taką sytuację:
Nieruchomość została nabyta w drodze spadku po zmarłych rodzicach w marcuu 2014 r.(jest to data śmierci matki, ojciec zmarł wcześniej, ale nikt nie robił postępowania spadkowego). Sprawa spadkowa odbyła się w sądzie, dziedziczy troje dzieci zmarłych.
Nieruchomość chcą jak najszybciej sprzedać.
Obecnie jest postanowienie sądu o nabyciu spadku, nie dokonano wpisu do ksiąg wieczystych.
Ponadto jeden z rodzeństwa w ogóle zrzeka się tego spadku na korzyść pozostałej dwójki.
I teraz pierwsze pytanie: czy jeżeli zrzeknie się przed notariuszem swojej części, to czy on uniknie wtedy podatku od zbycia nieruchomości? W sądzie spadek przyjął, ale ponieważ przebywa za granicą, w ogóle nic z tego nie chce.
Drugie pytanie jest takie: jeżeli pozostała dwójka sprzeda nieruchomość, a za otrzymane pieniądze kupi mieszkanie (każde dla siebie oczywiście) i wprowadzi się do tego mieszkania, natomiast sprzeda to obecne w którym mieszka dłużej niż 5 lat, (własnościowe oczywiście), to czy w ten sposób uniknie podatku od zbycie nieruchomości?
Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam
Iwona
wiwan / 2014-12-01 11:01
2. Żeby pozostali spadkobiercy sprzedając spadek przed upływem 5 lat* od jego nabycia uniknęli podatku dochodowego- muszą w całości swoje przychody ze zbycia przeznaczyć na swoje inne cele mieszkaniowe. Może to być nabycie mieszkania. Posiadane jednocześnie mieszkania własnościowe są tu bez wpływu. Nie trzeba się ich pozbywać.
1.Skoro przy dziale spadku spadkobierca przekazuje swój udział bezpłatnie, to nie ma tu w ogóle kwestii podatku PIT w jego przypadku. Pojawia się kwestia podatku od darowizny po stronie pozostałych spadkobierców- ale też do uniknięcia z powodu tego, że jako rodzeństwo są zaliczani do tzw. zerowej grupy podatkowej w rozumieniu Ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Agata604 / 91.237.158.* / 2014-11-24 13:35
Dzień dobry,

Chciałam rozliczyć rodzicom przychód ze sprzedaży mieszkania, żeby unikneli płacenia 19% podatku. Ale mam problem, ponieważ ich mieszkanie było mieszkaniem spółdzielczym. Wykupione na własność zostało w ramach potrzeby sprzedaży. Stąd moje pytanie. Jaką wartość mam wziąć jako kwotę uzyskania przychodu? Wykazaną w akcie notarialnym zakupu mieszkania od spółdzielni wartość?
wiwan / 2014-11-24 19:30
Zbycie jak rozumiem nastąpiło w roku 2014.
Kiedy nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu- pytam bo na potrzeby podatku dochodowego z tego źródła, a wiec i kwestii '5lat', podatku 19% przekształcenie tego prawa w odrębną własność nie jest uznawana za nabycie.
Agata593 / 91.237.158.* / 2014-11-25 08:04
Dziękuję za odpowiedź.
Zbycie nastąpiło w 2012 roku. Żłożyłam wówczas pismo do urzędu skarbowego (pomimo iż tam zapewniali mnie że nic nei muszę robić tylko za dwa lata złożyć rozliczenie tej kwoty zbycia na własne cele mieszkaniowe) z informacją iż tą kwotę zamierzam rozliczyć w ciągu dwóch lat itp. Własnościowe prawo zostało nabyte również w 2012 roku. Rodzice mieszkali w tym mieszkaniu od jakichś 25 lat. Na samym początku wnosząc wkład własny z książeczki mieszkaniowej. Natomiast notarialnie nabyli prawo aby móc sprzedać mieszkanie w celu zakupu domu jednorodzinnego. I szczerze mówiąc jestem w kropce, ponieważ w ogóle nie znam się na kwestii spółdzielni. Jednak już nie jestem pewna, czy zostało to dobrze zrobione. Radziłam się wówczas gł. księgowej, ale jak zaczęłam czytać to mam coraz więcej wątpliwości.
Pozdrawiam
wiwan / 2014-11-25 10:39
Czyli sekwencja była taka- lokatorskie spółdzielcze prawo >> uzyskanie własnościowego spółdzielczego prawa w 2012 >> sprzedaż owego prawa (lokalu) też w 2012.

Czyli nie było zmiany dodatkowo prawa spółdzielczego własnościowego na odrębną własność hipoteczną przed sprzedażą.

Zatem do końca kwietnia miał być złożony PIT 39 a w nim deklaracja jaka część przychodu zostanie przekazana na własne inne cele mieszkaniowe rodziców.
Czas do 31.12.2014 r. Niczego więcej US się nie zgłasza, jeśli z wydatkowaniem się zdążyło. Jeśli się nie zdążyło i wiadomo, że nie zdąży- korekta PIT 39.
Mówimy o tej drugiej opcji ?
Agata999 / 91.237.158.* / 2014-11-25 14:08
Myślę, że tak. Ale właściwie nie wiem czy nie było zmiany na odrębną własność. Muszę sprawdzić jeszcze akt notarialny.
A czy jeśli by było, to coś zmienia?
Ja myślałam, że może to co rodzice mieli wkład własny na początku mieszkania jest zwolnione z podatku. A tak niestety tylko jakieś 3 tysiące z tyt. przekształcenia prawa własności.

Dzwoniłam do mojego US. I Pani powiedziała, żeby w takiej sytuacji złożyć po prostu PIT-39.
Jeśli mogę jeszcze zapytać, czy mam dołączać te wszystkie potwierdzenia, faktury itp do sładanego dokumentu? Czy to przedkłada się w razie wezwania do kontroli?
No i jeszcze jedno, czy jeśli muszę rozliczyć rodziców każdego z osobna, to czy mogę rozliczać wydatki mieszkaniowe z faktur branych tylko na tatę? Czy musiały by być na mamę?

Dziękuję za pomoc
wiwan / 2014-11-25 19:32
Skoro mówimy o mieszkaniu rodziców, które było nabyte do współwłasności małżeńskiej, i z takiej zbyte to rodzice muszą złożyć osobne formularze PIT 39, dzieląc koszty i przychody po 1/2, jak też własne nowe cele mieszkaniowe ująć w częściach im przypadających.

Kosztem nabycia będzie wkład mieszkaniowy oraz nominalna kwoty umorzonego kredytu lub dotacji w części przypadającej na ten lokal, o ile spółdzielnia skorzystała z pomocy podlegającej odprowadzeniu do budżetu państwa uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków.

Dowodów na poniesienie kosztów celów mieszkaniowych nie dołącza się, przetrzymuje na wypadek kontroli- tu do końca 2019 r.

Skoro dotąd nie złożono PIT-ów 39 potrzebne będą dodatkowo 'czynne żale' rodziców.

Ps. o tę odrębną własność szło w kontekście biegu 5 lat- tzn. w przypadku sprzedaży mieszkania hipotecznego, które wcześniej było spółdzielcze lokatorskie- datą nabycia w kwestii PIT jest data uzyskania prawa spółdzielczego, a nie data wyodrębnienia hipotecznego.
Agata999 / 91.237.158.* / 2014-11-26 10:10
Ok. Rozumiem. Bardzo dziękuję za pomoc.
Złożę w takim razie dekaracje PIT39 oraz napisze czynny żal. I zobaczymy czy będzie kontrola.
wiwan / 2014-11-26 19:50
Jeszcze przydatne i świeże orzecznictwo ( tu w zakresie kosztów nabycia )

-Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 5 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 549/14
kaska760 / 46.253.215.* / 2014-11-03 11:34
Wita,w marcu 2014 sprzedałam wraz z mamą mieszkanie które dziedziczyłysmy w 2006 po ojcu,mama w 2015 miała odprowadzic podatek za częśc która kupila w 2012 od brata.Niestety mama w lipcu 2014 zmarła,co dalej?
wiwan / 2014-11-03 15:23
US powinien przysłać Pani ( innym spadkobiercom ) decyzję, w której na podstawie posiadanych informacji (głównie akty notarialne sprzedaży z 2014 i nabycia z 2012) wyliczy podatek do zapłacenia 'za zmarłą'. Do zapłaty 14 dni od otrzymania decyzji.

Jeśli spadkobierca ma zastrzeżenia do tej decyzji- należy poinformować US w ciągu 30 dni. Chodzi np. o to, że ma Pani wiedzę o wyższych (niż przyjął to fiskus) kosztach uzyskania przychodu z tej sprzedaży dokonanej przez zmarłą i potrafi to udokumentować, a więc zmniejszyć dochód, a więc i podatek należny.

Podobnie zresztą w zakresie PIT z pozostałych źródeł - czyli np. z etatu, emerytury itp.- może to być też decyzja o wynikającej z tego powodu nadpłacie PIT, a więc zwrot dla spadkobierców.
Nie wiem, czy technicznie są to osobne decyzje w zakresie źródeł z PIT 37/36 oraz w zakresie PIT 39, czy jedna zbiorcza.
PIT-u 39 za zmarłą się nie wypełnia.
b_jan62 / 2014-10-09 12:05
Buduję dom od 07.2005roku obecnie w stanie surowym zamkniętym, wcześniej kupiłem działkę. Chcę go sprzedać i kupić nowy dom w innej miejscowości (biorę kredyt 380 000) Co to oznacza dla mnie 5lat od zakończenia, jaka data jest brana pod uwagę -data ostatniego wpisu w dzienniku budowy??? W jaki sposób obliczyć dochód (wartość sprzedaży minus nakłady (faktury??) cena działki, budowa systemem gospodarczym?? jak mogę policzyć swój wkład??
piotr_grzegorczyk / 2014-09-16 13:41
Witam
Stałem się właścicielem mieszkania w drodze dziedziczenia testamentowego jako że jestem zaliczony do trzeciej grupy podatkowej zapłacę 20%podatku od nadwyżki ponad 20.556 zł.Czy chcąc sprzedać to mieszkanie będę musiał zapłacić jeszcze 19% podatku dochodowego
wiwan / 2014-09-16 19:29
To zależy od tego kiedy stał się Pan owym właścicielem, kiedy nastąpi jego sprzedaż, i na co oraz kiedy oraz w jakiej części przychód z tej sprzedaży zostanie spożytkowany. Czyli brak wielu informacji. Przyjmując, że ;
- nabycie miało miejsce po 2008
- sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat kalendarzowych od końca roku, w którym nastąpiło nabycie- co do zasady z takiej transakcji będzie 19% PIT do zapłaty od dochodu.
Wcześniej zapłacony podatek od spadku będzie tu kosztem nabycia (zmniejszy podstawę opodatkowania) zgodnie z art. 22, ust. 6 d ustawy o PIT. Oczywiście proporcjonalnie do tego, jaką część spadku stanowiła wartość mieszkania.

Ww PIT od dochodu nie ma, jeśli całość przychodu ze zbycia zostanie spożytkowana na inne Pana cele mieszkaniowe przed upływem 2 lat od końca roku, w którym nastąpi sprzedaż.
Przy spożytkowaniu częściowym przychodu-proporcjonalnie częściowy jest PIT od dochodu.
benz / 213.136.247.* / 2014-09-17 08:10
Witam-Syn sprzedał spółdzielcze mieszkanie własnościowe (wykupione w 2004r)i zamieszkał ze mną by mi pomóc-część pieniędzy przeznaczył na remont mieszkaania obecnego a część pożyczył bliskiej krewnej -której spłatę tej pożyczki rozłożył na lata-czy ma to zgłosić do US i kiedy?
wiwan / 2014-09-17 09:57
Jak bliska krewna, jaka kwota pożyczki ?
benz / 213.136.245.* / 2014-09-17 16:59
Siostra cioteczna-ok 150tys zł-czy to Syn płaci podatek czy jego Kuzynka i w jakiej wysokości?
wiwan / 2014-09-17 21:03
Czyli córka kogoś z rodzeństwa rodziców- zatem III grupa podatkowa w rozumieniu Ustawy o podatku od spadków i darowizn- nie ma więc zwolnienia 'rodzinnego' z podatku od czynności cywilno-prawnych. Pożyczka też przekracza limit 5000 dla innych osób.

Zatem podlega/podlegała ona podatkowi PCC w stawce 2%. Powinna była być zgłoszona w ciągu 14 dni przez pożyczkobiorcę ( siostra cioteczna jak rozumiem ) w jej US, na formularzu PCC-3 i tamże zapłacony przez nią podatek.

No chyba, że pożyczka notarialna- więc czynności tych dokonał notariusz.
benz / 213.136.245.* / 2014-09-17 22:59
Tak -Siostra cioteczna Syna to zgłosila i podatek 2% zapłaciła-rozumiem z Pana odpowiedzi, że Syn tego robić nie musi-i z oddawanych comiesięcznie pieniędzy podatku nie zapłaci!-dziękuję za odpowiedź-pozdrawiam :)
wiwan / 2014-09-18 10:06
Tak.
No chyba, że pożyczka była oprocentowana tj. siostra cioteczna zwraca więcej niż pożyczyła. Wtedy ta różnica stanowi dochód do opodatkowania PIT po stronie syna.
anjawegielek / 2014-07-18 13:12
Witam.

jestem w następującej sytuacji
marzec 2010 kupujemy z meżem mieszkanie na kredyt dla młodych małżeńst wartość domu 132000 kwota kredytu 132000 dodatkowo akt notarialny 4500 zł i fakt. na sprzet AGD 5000 zł
lipiec 2014 bierzemy koleny kredyt na budowe domu jednorodzinnego w wys. 300 000 jetseśmy w trakcie sprzedaży mieszkania za które chcemy 160 000 po sprzedaży spalacamy kredt wizety w 2010 w kwocie 115 000 zł i tu pyt. 1 czy mój dochód od którego bedę musiała zapłacic podatek to 160 000 czy te 45 000 które pozostanie po spłacie hipoteki
pyt. 2 czy budowa ogrodzenia lub ułożenie kostki pod domem to też cele mieszkaniowe?
ligolka / 81.219.240.* / 2014-07-08 09:59
W 2005 rokukupiłam mieszkanie,króre sprzedałam w lutym 2010r (przed upływem 5 lat) za 220000zł.W tym samym roku kupiłam mieszkanie za 195000 zł. i przez cały 2009, wpłacałam raty do dewelopera na kolejne mieszkanie(akt notarialny był w maju 2010,ale US nie interesuje kiedy był akt tylka kiedy były wpłaty,
Do rozliczenia z US brakuje mi 25000zl.
Czy mogłam tą kwotę na ostatnią ratę mieszkania pożyczyć od trzech osób z najbliższej rodziny (kwota wolna 9637 x 3 osoby)a po sprzedaży mieszkania zwrócić,wtedy wykorzystałabym wszystkie pieniądze na cele mieszkaniowe.Pani w Us powiedziała,że nie mogę i ona z czymś takim się jeszcze nie spotkała
wiwan / 2014-07-08 10:36
Na własne inne cele mieszkaniowe należy przeznaczyć przychód ze zbycia mieszkania. Jak Pani chce zapłacić deweloperowi więcej niż kosztuje mieszkanie ?
Mogą być również koszty wykończenia.

Tyle, że na wydatkowanie środków są dwa lata od końca roku w którym nastąpiło zbycie. Zatem 31 grudnia 2012 minął termin.
ligolka / 81.219.240.* / 2014-07-08 12:56
Bardzo dziękuję za odpowiedź,ale albo ja taka niegramotna,albo żle wytłumaczyłam.

Sprawa dotyczy trzech mieszkań.

w 2009 wpłacałam deweloperowi na mieszkanie nr1
w 2010 sprzedałam mieszkanie nr2 za 220000 zł
w 2010 kupiłam mieszkanie nr3 za 195000zł

czy będa to własne cele mieszkaniowe,jeśli na ostatnią ratę dla deweloperowa pożyczyłam pieniądze od rodziny przed sprzedażą mieszkania ,a oddałam z pieniedzy ze sprzedaży mieszkania.
ligolka / 81.219.240.* / 2014-07-08 15:38
już znalazłam :)
" zwolnienia nie mają prawa korzystać podatnicy, którzy przeznaczyli przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę pożyczki zaciągniętej u rodziny lub znajomych, nawet jeżeli będzie to pożyczka wydatkowana na własne cele mieszkaniowe w określonym ustawą terminie."

" ze zwolnienia można skorzystać w przypadku pożyczek zaciągniętych w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej."
wiwan / 2014-07-08 16:56
No może i ja niegramotny, a raczej ten upał- ale nadal czepiam się terminu- skoro mieszkanie nabyte przed rokiem 2006 sprzedała Pani przed upływem 5 lat- to w celu uniknięcia podatku dochodowego w ówczesnej konstrukcji (10% od przychodu) to na wydatkowanie miała Pani 2 lata, i to od daty zbycia, a nie od końca roku jak napisałem rano. Oświadczenie o tym zamiarze było w PIT 23 i już dawno należało go skorygować.
concol / 46.175.105.* / 2014-06-08 22:47
witam, w 2012 w maju dostalam w akcie darowizny od ojca dom, dom sprzedalam tego samego roku w listopadzie i zlozylam PIT-39. Teraz zakupilam ziemie i buduje dom, zeby skorzystac z ulgi w cagu 2 lat.
Planuje sprzedac jednak ten dom i wybudowac wiekszy.
Doradca finansowy doradzil, zeby sie w nim zameldowac a potem moge z ulgi znowu korzystac , jezeli wydatkuje na cele mieszkaniowe.
Prosze o wskazanie cennej rady, zeby z tym wszystkim za dalego nie pojechac. Z gory dziekuje.
wiwan / 2014-06-10 09:54
Niby co zameldowanie ma zmienić ? Są to z punktu widzenia PIT, zasady 5/2 lat, zwolnienia i rozliczenia PIT 39 dwie osobne transakcje.

Ustawa nie uzależnia prawa do kolejnego zwolnienia od zameldowania.

Że niby ma to uprawdopodobnić, że cel mieszkaniowy był rzeczywiście własny ?
Polakino / 2014-03-21 11:45
Witam wszystkich,
nie chcę zaśmiecać forum i pisać nowego wątku a
mam do Was pytanie, ale najpierw trochę opiszę sytuację.

Mąż dostał w spadku po dziadkach dom (ogólnie jest 7 spadkobierców, teraz mąż od nich wykupuje poszczególne części, żeby nie było bałaganu), później dom będzie wystawiony na sprzedaż. Powiedzmy, że uda się wszystko szybko załatwić i dom zostanie sprzedany jeszcze w tym roku. Mieszkamy w Niemczech i tu pojawia się moje pytanie... Za pieniądze ze sprzedaży domu chcemy tu kupić mieszkanie. Dom jest o wartości ok. 300 000,00 zł, mieszkanie kupimy za jakieś 100 000,00 Euro (czyli ponad 400 000,00 zł) - czy jeżeli pieniądze ze sprzedaży domu wydatkujemy w całości w ciągu dwóch lat na nieruchomość w innym kraju to również nie będziemy płacić podatku dochodowego??

I jeszcze jedno pytanie> Wartość domu określiło nam póki co na podstawie opisu biuro nieruchomości, i ceny w tej okolicy sa właśnie w okolicach 300 000,00 zł wypełniam właśnie druk SD-Z2 i czy taką kwotę mam tam wpisać 300 000,00 w pole 66...a co z polem 67 gdzie mam wpisać wartośc budynku mieszkalnego?

Z góry serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam
Monika
Lavina / 94.251.227.* / 2014-03-22 22:24
Witam.Proszę o pomoc :)
Jeśli kupiłam w 2013r mieszkanie za 114 000zł. Muszę je sprzedać by spłacić kredyt, cena sprzedaży w tym roku będzie w granicach 110 000- 114 000zł czy będę musiała zapłacić podatek do US?

Bardzo proszę o pomoc
Polakino / 2014-03-21 18:41
Witam ponownie,
nie wiem czy ktoś zdązył "mnie przeczytać", ale znalazłam jedna informację, o którą mi chodziło i zostałą ona potwierdzona w Ustawie o podatku doch. od odób fizycznych (art. 21 ust. 25 - jakby to kogos interesowało), czyli można sprzedać dom w PL i kupić dom lub mieszkanie (ale nie tylko) w innym kraju UE.

Nadal nurtuje mnie tylko jak z kwoty za całą nieruchomość, "wyjąć" tylko wartość budynku mieszkalego tym bardziej, ze na działce jest też garaż z przyłączonymi budynkami gospodarczymi? Ma ktoś pomysł...

Monika
belladonna / 2014-03-22 08:24 / Tysiącznik profesjonalny
Nie bardzo wiem o co chodzi z SD-Z2 (darowizna nieruchomości jest jedynie w formie aktu notarialnego, jak daruje osoba z art. 4a /bo co do niego mówimy o SD-Z2/ to zapis taki jest w akcie i nic w US nie składamy/. SD-Z2 zasadne przy darowiźnie gotówki, rzeczy ruchomych (czegoś gdzie notariusz nie uczestniczy).

A po co chcesz wyjmować wartość budynku?

Jak sprzedaję nieruchomość za 300 tyś. kiedy do całości ma zastosowanie PIT-39 (tutaj obawiam się, że nie będzie do całości, bo część po dziadkach nabyta przez męża, to wchodzi w grę rok śmierci spadkodawców, który może być wcześniejszy niż 2009)to mam wydać 300 tyś., aby za nic nie zapłacić podatku :)
Polakino / 2014-03-22 11:02
SD-Z2 mamy złożyć w US - to nie dotyczy darowizny ale "Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych". Babcia zmarła w 2010r, a dziadek 2005r. Po śmierci dziadka wszystko było uregulowane, zrobiony wpis w księdze wieczystej i wszystko bylo cacy. Po śmierci babci dopiero w 2013 odbyla sie sprawa sądowa o nabycie spadku, wyrok uprawomocnił się 21.11. (łącznie jest 7 spadkobierców). W US powiedziano nam, ze mamy złożyć druk SD-Z2, jeżeli zrobimy to do 6 miesięcy od prawomocnego wyroku to nie bedzie żadnego podatku, jeżeli później to naliczony zostanie podatek. Nieruchomość nie jest jeszcze sprzedana, jest własnością 7 spadkobierców (ale nas pozostałych 6 nie interesuje, niech każdy zgłasza co i kiedy chce), póki co w wyroku mój mąż ma 25% domu, czyli jeżeli dom jest warty 300 000,00 zł, w rubrykę 66 (wartość nieruchomości) wpisuję 75 000,00 (25% z 300 000,00), ale co z rubryką 67 gdzie mam wpisać wartosc budynku mieszkalnego (w skłąd nieruchomości wchodzi działka, dom i budynki gospdarcze)? Stąd moje pytanie. PIT - 39 składamy dopiero po sprzedaży domu.
belladonna / 2014-03-22 11:25 / Tysiącznik profesjonalny
Dobra, to mi się rozjaśniło zagadnienie jaki podatek, do czego i kiedy.
Jednak pytania są w innej kwestii. Wyrok ma związek z dziedziczeniem po babci? Rozumiem, ze dziadek to już temat załatwiony kiedyś?

Bo SD-Z2 dotyczy dziedziczenia po osobie która zmarła po 31 grudnia 2006 (od 2007 funkcjonuje art. 4a i SD-Z2).


w pierwszej wersji było "dostał po dziadkach".... a dostać po babci, a dostać po dziadkach to zasadnicza różnica :-))
Polakino / 2014-03-22 14:30
Ehhh...przepraszam :) Bo tak to jest, ze dla nas jes jasne kiedy dziedziczone i po kim, i w głowie mam te jasność a jak pytałam to powinnam się konkretniej określić :) Tak, z dziadkiem wszystko było wtedy załatwione, więc tamto to przeszłość, był testament, póxniej wyrok i wpis do księgi wieczystej, fakt był taki, ze była mała niespójnośc między testamentem a księgą po dziadku, ale zostało to wyprostowane. Czyli teraz zostaje jedna dla mnie niejasność: co w tej walniętej rubryce 67 mamt wpisać? Jak z 75 000,00 wyssać wartość budynku mieszkalnego...bladego pomysłu nie mam, a i informacji znaleźć nie mogę :)
belladonna / 2014-03-22 14:57 / Tysiącznik profesjonalny
Skoro US określa wartość rynkową (np. chce podnieść jak zaniżona) to tam szukaj informacji :-))
Polakino / 2014-03-23 08:43
No właśnie tyle się naszukałam, ze chyba dzwoniąc do US będzie najrozsądniej :)
Ale jak się dowiem to dam znać...może komuś na przyszłość się przyda :)
Dziękuję za zainteresowanie.

Najnowsze wpisy