Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
justyna234 / 84.10.167.* / 2015-11-03 15:57
Witam,
Jezeli podpisałam oferte pracy i mam rozpoczac prace 16 listopada, czy jest to dla mnie wiazace. Pracodawca nie chce udostepnic do wgladu umowe o prace na okres probny wczesniej, niz 1 dnia pracy. czy ma na to prawo?
Umowe o prace na 3-miesieczny okres probny jeszcze nie podpisywalam. Jakie moga byc dla mnie skutki rezygnacji z rozpoczecia pracy i jak najlepiej zalatwic formalnosci zw. w rezygnacja z oferty zatrudnienia?
szklarek / 2015-11-03 18:36
Od zapisów tej oferty zależy, czy należy ją traktować jako przedwstępną umowę o pracę, czy tylko list intencyjny. Na ogół wiąże ona jednostronnie tylko oferenta, czyli potencjalnego pracodawcę. Taka oferta nie jest regulowana prawem pracy.

Umowa o pracę powinna być zgodna z tą ofertą i oczywiście KP.

Dużo precyzyjniej dałoby sie ustosunkować, gdyby to była po prostu umowa o pracę, podpisana np. dziś z określonym początkiem jej świadczenia na 16 listopada. wtedy jasne jest, że mają zastosowanie już okresy wypowiedzenia, mimo że jej świadczenie jeszcze się nie zaczęło.
justyna234 / 84.10.167.* / 2015-11-03 22:41
Co wskazuje na to, ze dany dokument pod tytułem "oferta pracy" moze byc traktowana jako umowa przedwstepna? np. jezeli sa opisane tylko nastepujace warunki: dzien rozpoczecia pracy, wynagrodzenie, nazwa stanowiska, ale nie jest uwzgledniona data podpisania umowy o pracy oraz czas pracy, wypowiedzenie itp. Jestem proszona o podpisanie innych dokumentow (w tym umowa poufnosci) przed podpisaniem umowy o prace. czy musze ich podpisac czy mam prawo ich dostarczyc 1 dnia pracy? Z gory dziekuje za odpowiedz.
szklarek / 2015-11-04 08:30
Powinna być jeszcze data zawarcia właściwej (definitywnej) umowy. Ów pakiet informacji wskazuje, że tak należałoby ją traktować. Okres wypowiedzenia (umowy właściwej) nie musi występować, bo wynika on z KP i rodzaju umowy. Tu jak rozumiem próbnej na 3 miesiące, czyli z okresem dwutygodniowym- z art. 34, ust. 3.

Skoro nie chce jej Pani podpisywać to też niczego więcej nie należy podpisywać.

Do zachowania poufności nawet bez specjalnej umowy pracownik i tak jest zobowiązany przez KP(art. 100). Można ją doprecyzować osobną umową. Wymóg podpisania jej przed umową o pracę w przypadku umowy próbnej to jakaś nadgorliwość- bo przecież na umowie próbnej nie dopuszcza się jeszcze pracownika do informacji na tyle ważnych.

Wracając do konsekwencji niepodpisania umowy docelowej. Teoretycznie pracodawca mógłby dochodzić jakiegoś odszkodowania, ale wymagałoby to udowodnienia konkretnej straty z tego powodu. Praktycznie niewykonalne. Bo owa oferta żadnych kar umownych nie przewiduje jak rozumiem.

Nie ma tu szczęśliwie kwestii zadatku jak przy zbyciu nieruchomości.
justyna234 / 84.10.167.* / 2015-11-04 08:54
Dziekuje bardzo za odpowiedz. Mam jeszcze nastepujace pytanie: jezeli dana oferta zatrudnienia nie ma w sobie daty zawarcia wlasciwej umowy to czy pracodawca moze sie powolac na to, ze np. ustalilismy ustnie date jej podpisania 1 dnia pracy.

I czy w takim wypadku jednak traktujemy oferte zatrudniania jako przedwstepna umowe, z kolei mam zlozyc 2-tygodniowe wypowiedzenie? ogolnie czy mam pisemnie zawiadomic o rezygnacji z oferty?

W ofercie jest nastepujacy teks: niniejsza oferta jest zobowiazujaca w przypadku otrzymania odpowiedzi zwrotnej od kandydata do 08.10.2015 (ja wyslalam odpowiedz 10.10.2015)
szklarek / 2015-11-04 09:07
Dwutygodniowe wypowiedzenie dotyczy umowy docelowej- umowy o pracę, próbnej na 3 miesiące. W przypadku Przedwstępnej- nie ma takowego o ile strony go w niej nie ustalą.

Ustalenia ustne też są ważne, tyle że z tym pierwszym dniem- to de facto nie ma pracodawca wyboru- bo wymaga tego KP, by umowa o pracę została podpisana najpóźniej pierwszego dnia jej świadczenia (art. 26, 29 KP)

Data wysłania wskazywałaby na nieważność oferty, ale przecież jak rozumiem były dalsze ustalenia (telefoniczne, mailowe), które wskazują na jej ważność ('zmianę') terminu.
Po prostu dla spokoju ducha proszę napisać o tym, że z oferty Pani rezygnuje, pracy nie podejmie, umowy o pracę nie podpisze i tyle.
HFLL / 83.9.212.* / 2018-07-23 20:11
ERRYYG'LGKHJ JGKG
justyna234 / 84.10.167.* / 2015-11-04 10:37
Dziekuje bardzo za informacje!
karpio / 46.186.28.* / 2015-10-25 09:00
Mam pytanie. Byłem zatrudniony na jednym stanowisku przez 4,5 roku w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Następnie przejąłem obowiązki na wyższym stanowisku w oparciu o umowę na zastępstwo. Po półtora roku pracy na tym stanowisku, osoba którą zastępowałem wróciła do pracy. Zamiast powrócić na poprzednio zajmowane stanowisko, co wiązałoby się z przywróceniem i mnie na poprzednie stanowisko, osoba ta objęła nowo utworzony wakat, a ja otrzymałem aneks do umowy; zamiast umowy na zastępstwo, umowę o pracę na czas nieokreślony na nowym stanowisku. Po 3 miesiącach dostałem wypowiedzenie umowy o pracę w związku z rzekomymi zaniedbaniami. Po moim zwolnieniu osoba, która powróciła do pracy objęła ponownie stanowisko, które ja pełniłem, a utworzony dla niej wakat został zlikwidowany. Obecnie toczy się proces przeciwko firmie, która mnie zatrudniała. Czy takie postąpienie ze strony pracodawcy było zgodne z prawem.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Basia239 / 77.254.198.* / 2015-07-28 00:38
Czy jest mozliwosc ze pracownik nie wypowie umowy a umowa po prostu się skonczy?czy powinien nas powiadomić że przedluża umowę lub nie.
szklarek / 2015-07-28 09:27
Nas - czyli pracodawcę ?

Umowa terminowa po prostu dobiega końca w dniu wynikającym z umowy. Wzajemne informowanie się o chęci przedłużenia zależy od chęci właśnie. O braku chęci przedłużenia - wynika raczej z kultury korporacyjnej czy stosunków w trakcie umowy. Sprawy te nie są prawem pracy regulowane.

Bardziej trzeba mieć na uwadze, że jest pojęcie dorozumianego nawiązania/przedłużenia stosunku pracy tj. np. umowa kończy się w piątek, pracodawca nie wydaje świadectwa pracy, nie żegna się w inny sposób (rozliczenie materiałów, zdanie narzędzi, kluczy itd.), pracownik przychodzi w poniedziałek- a pracodawca nie protestuje- wpuszcza go do zakładu, na stanowisko pracy itd.
skonsternowana / 2015-07-11 14:23
Dzien dobry,
postaram sie krotko i czytelnie.

Firma corka - rozwiazanie umowy z dniem 30 czerwca za porozumieniem stron bez swiadczenia obowiazku pracy (przy 3miesiecznym okresie wyp.)
wyplacony ekwiwalent za urlop (13 dni biezacego + 2014)
wydane swiadectwo pracy

Firma matka - zatrudnienie od 1 lipca
wszystkie dokumenty podpisane, oddane pracodawcy
nowy okres wypowiedzenia 2 tygodnie

I teraz:

powrot do firmy corki - na jakich zasadach?
wg mnie normalnie rozwiazanie umowy w matce i zawiazanie nowej umowy w corce (przy 2 tyg okresie wypowiedzenia, tak by mi teraz bardziej pasowalo)
poprzedni prezes wczoraj mi powiedzial, ze bedziemy "odkrecac" i ze bede miala ciaglosc w firmie corce (???)
chyba niekoniecznie ma racje (?)

Bede wdzieczna za podpowiedz co w tej sytuacji.
szklarek / 2015-07-13 13:03
"Powrót" tak jak Pani napisała- za wypowiedzeniem ALBO za porozumieniem stron.

"Odkręcanie" wygląda tu na antydatowane oddelegowanie ze spółki-córki do spółki matki- czyli trwałość i ciągłość stosunku pracy w spółce-córce, a jedynie czasowa zmiana miejsca świadczenia fizycznie pracy.

Tak, czy siak - na moje oko nielegalne.

Odkręcać można owszem w prawie pracy- za zgodą drugiej strony oświadczenia woli, które jeszcze nie doszły do skutku. Czyli jest formuła np. wycofania wypowiedzenia, zanim upłynął jego okres. Albo porozumienie stron, odkręcające wypowiedzenie (ale jest to jednoznaczne z jego wycofaniem) czy poprzednie porozumienie stron- o ile nie jest już po skutku właśnie- czyli np. już po rozwiązaniu umowy w tym trybie.
skonsternowana / 2015-07-13 20:18
Dzien dobry,
dziekuje za informacje.
Jestem po rozmowie z poprzednim pracodawca i wyglada to tak.
Mam wrocic do poprzedniej firmy z ciagloscia pracy, porozumienie rozwiazujace umowe oraz swiadectwo pracy traktujemy jako niebyle, ekwiwalent w praktyce nie zostal wyplacony, urlop zalegly mam miec do wykorzystania. Pensje mam miec ta, ktora uzgodnilam w firmie matce.
Nowy pracodawca (to wiem z dzisiejszej rozmowy z poprzednim prezesem) ma zglosic do ZUS korekte mojego zarejestrowania.
Czekam tez na oficjalne info od obecnego pracodawcy, umowe (2 egz) mielibysmy zniszczyc.
Prosze jeszcze o kilka slow czy to tak moze wygladac w rzeczywistosci.
Ogolnie pomieszane to wszystko, dodam jeszcze, ze z poprzednim pracodawca mam dobry kontakt (jestem na Ty) i nie robi on wiekszych problemow. Problem powstal po stronie firmy matki poniewaz zatrudnienie mialam miec na x obowiazkow a po podpisaniu umowy okazalo sie, ze tych obowiazkow bede miala mniej :/
Stad ten caly galimatias.
szklarek / 2015-07-14 08:59
No o to chodzi, że nie może to tak wyglądać, bo 'odkręcanie' w tej sytuacji oznacza ...fałszowanie dokumentacji pracowniczej, ubezpieczeniowej.

To, że Pani jako pracownik nic na tym nie straci, że mało prawdopodobne jest tego wykrycie i że nie takie rzeczy robi się nie tylko u tego pracodawcy- jest tu kwestią trzeciorzędną.

Nic innego w prawno-merytorycznym dziale forum nie wypada napisać.
skonsternowana / 2015-07-14 18:01
Dziekuje za informacje.
Tak, zdaje sobie sprawe, ze tak wygladac to nie powinno.
MaBro / 93.179.231.* / 2015-06-28 13:37
Pierwsza umowa z obecnym pracodawcą (na czas określony - 6mcy) obowiązywała od 03września 2012. Potem od razu podpisałam umowe na czas nieokreślony. Gdybym złożyła wypowiedzenie w sierpniu tego roku, to jego okres będzie wynosił 1 miesiąc, a jak we wrześniu, to 3 miesiące? Mam rację?
szklarek / 2015-06-29 09:31
Nie. Ostatnim miesiącem na złożenie wypowiedzenia jeszcze jednomiesięcznego jest lipiec. Wypowiedzenie jednomiesięczne złożone w sierpniu, skutkowałoby na koniec września a więc już po uzyskaniu 3 letniego stażu u tego pracodawcy. Stąd musi być już trzymiesięczne.

Staż 3 lat upływa 2 września 2015.
lukasvala1 / 5.173.115.* / 2015-06-24 23:26
witam, mam pytanie, chce zlozyc wypowiedzenie o prace wg umowy mam 1 miesiac , mam 34 dni urlopu wypoczynkowego, i chcialbym przepracowac do polowy lipca i isc na urlop ojcowski, ale jesli pracodawca wysle mnie na urlop po wypowiedzeniu moge isc tylko na 2 tyg a pozniej na ojcowski ?
szklarek / 2015-06-25 11:21
1. Jaki rodzaj umowy o pracę Pan ma i jaki staż zakładowy (tj. zatrudnienia u tego pracodawcy). Chodzi o to, czy rzeczywiście może być zastosowany ten okres wypowiedzenia.

2. Rzeczywiście w okresie wypowiedzenia to pracodawca decyduje o u. wypoczynkowym- tj. terminie i udzieleniu- bo ma wybór czy załatwić to ekwiwalentem.
Ps. Czy przy tych 34 dniach uwzględnił Pan proporcjonalnosc wymiaru za 2015 r. ?

3. termin wniosku o u. ojcowski to min. 7 dni wyprzedzenia. Urlop ten nie musi cały 'mieścić się' w okresie wypowiedzenia. Musi się zacząć w czasie trwania stosunku pracy. Ustanie stosunku pracy w jego czasie nie przerywa prawa do zasiłku.
klaudiia / 79.191.199.* / 2015-06-23 16:32
Witam
Ktoś podpowiedział mi kiedyś , ze odpowiednio składając wypowiedzenie umowy o pracę mogę otrzymać wynagrodzenie za 4mce a nie 3 mce tak jak mi się należy. Dodam, ze jestem na urlopie wychowawczym i nie mam zamiaru powrócić do pracodawcy nawet na jeden dzień. Urlop wychowawczy kończy mi się w dniu 27.10.2015. Proszę o podpowiedź jak najkorzystniej złożyć wniosek o rozwiązanie umowy o pracę
Pozdrawiam
szklarek / 2015-06-23 20:50
Wypowiedzenie 3-miesięczne kończy swój bieg w ostatnim dniu trzeciego pełnego miesiąca kalendarzowego po jego złożeniu. Stąd złożone np. 1 dnia miesiąca daje rzeczywisty okres 4 miesięcy bez jednego dnia, złożone w połowie miesiąca- daje 3,5 miesiąca.

Tyle, że ma się to nijak do u. wychowawczego, który jest bezpłatny.
Skoro nie chce Pani wracać do pracy to właściwie powinna :
- złożyć wypowiedzenie jeszcze w czerwcu, ale byłoby to jednoznaczne ze skróceniem u. wychowawczego do 30 września
- złożyć je w lipcu, a na ostatnie dni października złożyć wniosek o u. wypoczynkowy w trybie na żądanie
- złożyć ofertę porozumienia stron z dowolnym terminem rozwiązania umowy.

Składając wypowiedzenie później nie ma Pani gwarancji, że po zakończeniu u. wychowawczego pracodawca udzieli Pani zaległego/bieżącego u. wypoczynkowego. No i nie wiem jaki byłby w Pani przypadku jego wymiar.
Pola558 / 83.242.74.* / 2015-06-16 21:22
Witam. Zlozylam wypowiedzenie umowy o prace na czas nieokreslony. Okres wypowiedzenia trwa 3 miesiace tj do 31 sierpnia. Od 1 wrzesnia zaczynam nowa prace. Czy jesli w okresie wypowiedzenia pojde na L4 to czy ten okres wydluzy sie o kolejny miesiac?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-06-17 10:49
Nie. Czasowa niezdolność do pracy w czasie wypowiedzenia niczego w biegu okresu wypowiedzenia nie zmienia. Może wpłynąć po prostu na brak wykorzystania w pełni urlopu wypoczynkowego, a więc przełoży się na ekwiwalent z tego tytułu.

Ps. Jeśli wypowiedzenie złożone w czerwcu, to swój bieg zakończy 30 września.
.... Ania..... / 217.99.121.* / 2015-06-13 15:34
Witam. Dzisiaj złożyłam wypowiedzenie z 2 tyg. Wyprzedzeniem. Mam swój urlop i chciałam zebybpracodawca wpisał mi co na te dni co powinnam być w pracy. Powiedziano mi ze mam załatwić sobie L4 na czas mojego wypowiedzenia. Czy to normalne??? Proszę o szybką odpowiedź
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-06-15 10:20
To jest NIElegalne, jak zresztą każde inne lewe ZLA w innych okolicznościach.
Pracodawca w tych okolicznościach :
- może wysłać przymusowo na urlop wypoczynkowy (zaległy i proporcjonalny z bieżącego roku)
- może udzielić urlopu na wniosek pracownika
- musi wraz z ustaniem stosunku pracy wypłacić ekwiwalent za urlop ww (lub jego część) jeśli nie został wykorzystany w naturze. A w świadectwie pracy liczbę dni za rok 2015 wykorzystanych (w obu tych formach) wykazać.
Wika1010 / 159.205.243.* / 2017-08-13 14:59
Witam. Do 9 marca 2017 byłam na 3 miesięczej umowie próbnej. 10 marca dostałam umowę ma czas określony. Chce złożyć wypowiedzenie. Czy do okresu wypowiedzenia wlicza się umowa na czas próbny? Zależy mi na tym aby zamknąć współpracę z dniem 31 sierpnia. Jak to rozwiązać?
szklarek / 2017-08-17 08:31
Tak, wlicza się, rozpatrujemy cały staż tzw. zakładowy pracownika. Obowiązuje zatem Panią już 1-nomiesięczny okres wypowiedzenia. Zatem by rozwiązanie nastąpiło 31.08 :
- należało złożyć wypowiedzenie jeszcze w lipcu, albo
- złożyć pracodawcy ofertę porozumienia stron w tym zakresie.
patrycja1983 / 5.172.252.* / 2015-06-12 16:29
Witam. Jestem pracownikiem w firmie zatrudniającej tylko dwie osoby. Podejmując prace 3 lata temu wraz z umową o pracę musiałam podpisać też wypowiedzenie lub porozumienie stron( jaka byłaby różnica aż wstyd przyznać ale nie pamiętam tego pisma oczywiście kopii nie posiadam) in blanco. W chwili obecnej jestem w ciąży o czym pracodawca jeszcze nie wie. Chcę zapytać jakie są moje prawa, kiedy najbezpieczniej powiadomić pracodawcę aby nie stracić świadczeń( chorobowego, macierzyńskiego) i pracy dwutygodniowym terminem wypowiedzenia. Nie chcę zostać na tzw. lodzie.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-06-13 10:30
Umowa jak rozumiem jest na czas określony ? Jaki jest termin jej zakończenia w stosunku do zaawansowania ciąży ?
patrycja1983 / 46.77.124.* / 2015-06-14 13:01
To dopiero początek ciąży 4-5tydzień, umowa jest do końca roku 2015.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-06-15 10:41
Zatem umowa kończy się planowo po 3 miesiącu ciąży- zatem KP daje Pani prawo ( a pracodawcy obowiązek ) jej przedłużenia do dnia porodu. Oczywiście pracodawca może ją przedłużyć i bardziej. Nawet jeśli tego nie uczyni i stosunek pracy ustanie w dniu porodu- uzyska Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego za okresy odpowiadające urlopowi macierzyńskiemu, dodatkowemu macierzyńskiemu i rodzicielskiemu. Czyli zasiłek bez urlopu.

Do dnia porodu- normalnie możliwe okresy chorobowego z zasiłkiem.

W ciąży korzysta Pani z dość znacznej (nie dotyczy np. upadłości firmy, częściowo zwolnień grupowych) ochrony przed wypowiedzeniem umowy.

Korzysta Pani też z zakazu wysyłania Pani w delegację bez Pani zgody, pracy w nadgodzinach i porze nocnej.

Z tego względu więc info pracodawca powinien mieć wcześnie ( zaświadczenie do akt pracowniczych ).

Z drugiej strony rozumiem obawę o różne 'numery' z jego strony skoro zmusił nieprawnie do wspominanych dokumentów in blanco a więc jest potencjalna możliwość, że zechce próbować ich wykorzystania. A to już kwestia sądu pracy.
patrycja1983 / 46.77.124.* / 2015-06-15 15:51
Czyli po 3 miesiącu, 92 dniu ciąży mogę spokojnie poinformować o moim stanie licząc na to że nie wykorzysta dokumentu?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-06-15 21:39
Trzy miesiące to limit 'wysokości' ciąży zobowiązujący do przedłużenia umowy terminowej do porodu, gdyby umowny termin jej zakończenia przypadał po zakończeniu 3 mc ciąży. Chodzi o miesiące 'położnicze', księżycowe czyli 12 tygodni.

W dokumentach in blanco jest przecież też porozumienie stron. Na zasadzie porozumienia stron można rozwiązać umowę w dowolnym terminie niezależnie od faktu ciąży.
patrycja1983 / 46.77.124.* / 2015-06-15 15:33
Dziękuję za wszystkie informacje, zapytam jeszcze: czy okres ochrony zaczyna sie w 4 miesiącu ciąży czy wcześniej? Gdyby pracodawca chciał wykorzystać dokument jak mogę sie zabezpieczyć aby później w sądzie domagać swoich praw?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-06-15 21:34
Ochrona przed wypowiedzeniem pracownicy w ciąży rozpoczyna się z dniem 'powstania' ciąży. Nawet jeśli pracownica jeszcze pracodawcy nie zawiadomiła lub gdy pracodawca nie ma jeszcze zaświadczenia. To oznacza że np. gdy pracodawca złoży wypowiedzenie pracownicy nie wiedząc że jest ona w ciąży, i dopiero po nim uzyska zaświadczenie- musi wypowiedzenie wycofać.
gosienka2201 / 2015-04-14 11:21
Jestem na rocznym urlopie macierzyńskim. Sklep w ktorym pracowałam został zamknięty. Dostałam wypowiedzenie z odprawa i 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Okazało się ze przed podpisaniem wypowiedzenia zaszła w ciążę. Wypowiedzenie cofnięto. W sierpniu kończy mi się urlop. Zamierzam wysłać wniosek o zaległe i obecny urlop wypoczynkowy. Umowę mam na czas nieokreślony, ale w wypowiedzeniu mam miejsce pracy sklep który został zamknięty bądź inny w Polsce. I teraz zastanawiam się co mnie może czekać. Czy żeby nie wypłacić mi odprawy itd. mogą zaproponować mi inny sklep w Polsce, czy ze względu na roczne dziecko nie mogą mnie oddelegować do innego sklepu.? Czy jak nie przyjmę pracy w innym sklepie będą należała mi się odprawa?
szklarek / 2015-04-30 11:30
Skoro wypowiedzenie cofnięte- nie ma znaczenia co w nim było. Ważne są zapisy umowy o pracę.

Delegowanie w Pani w przypadku nie jest możliwe (bez Pani zgody) ze względu na zapis art. 178, par. 2 KP.
Piotr2015 / 95.40.199.* / 2015-04-11 11:36
Witam. Proszę o pomoc w pewnej kwestii. Pracuje w instytucji państwowej, zatrudniającej kilkaset osób . Jestem zatrudniony od kilkunastu lat na 3/4 etatu (umowa o pracę na czas nieokreślony). Niedawno Pracodawca dał mi pewne ultimatum, że jeżeli nie zgodzę na pełen etat, to może mi grozić utrata pracy. Czy jest to zgodne z Kodeksem Pracy? Co powinienem zrobić? Jak się zachować? Pragnę nadmienić, że nie mogę pracować na cały etat z powodów zdrowotnych, przez te kilkanaście lat nie było to przeszkodą. Będę wdzięczny za odpowiedź.
szklarek / 2015-04-30 11:25
Owa niemożność pracy na 1/1 etatu wynika z orzeczeni lekarza medycyny pracy (badania wstępne, kontrolne, okresowe) ?
Piotr2015 / 213.158.218.* / 2015-04-30 15:07
Nie, nie wynika to z orzeczenia lekarza medycyny pracy. Jest to choroba przewlekła, którą mam od dziecka. Pracując na 3/4 etatu pracuję 4 dni w tygodniu. Ten jeden dzień wolny jest mi potrzebny na cotygodniowe konsultacje z moim lekarzem.
szklarek / 2015-05-04 13:23
Jak rozumiem statusu pracownika niepełnosprawnego też Pan nie ma.

Zatem w mojej ocenie wygląda to tak- oczywiście żadne szantaże pracodawcy nie są legalne- ale jak najbardziej może złożyć ofertę porozumienia stron w zakresie zmiany wymiaru etatu z zastrzeżeniem, że w razie nieprzyjęcia oferty należy je traktować jako wypowiedzenie zmieniające.
Mogą to być też dwa odrębne pisma złożone chronologicznie albo od razu wypowiedzenie zmieniające.

Bo w sposób 'ostry' nie jest Pan chroniony. Nieostro- w zakresie takim, w jakim pracodawca ma dbać o zachowanie zasad współżycia społecznego, nie dyskryminować itd. W razie więc odwołania tylko takie kwestie podlegałyby rozpatrzeniu- czyli czy inni niepełnoetatowcy też takie zmiany mają, czy tylko Pan itp.
joanna878 / 141.0.11.* / 2015-04-10 10:11
Witam, prosilabym o rade. Mianowicie chodzi o to ze bylam na urlopie macierzyńskim rok, skonczyl mi sie on 15.03.2015, po czym wypisalam wniosek urlopowy za 2014 rok (32 dni). Problem polega na tym ze wczoraj spotkalam sie z pracodawcą w celu ustalenia warunków możliwego mojego powrotu. Pracodawca jednak nie mial dla mnie żadnej propozycji lecz wypowiedzenie. Niestety podpisalam je i z dniem 31.05.2015 przestaję być tam zatrudniona. Powodem zwolnienia była reorganizacja pracy biura. Czy pracodawca mógł mi przedstawić juz to zwolnienie, czy dopiero po powrocie z urlopu czyli 04.05.2015? Czy mogę cokolwiek zrobić w powtzszej sytuacji? Z góry dziekuję za odpowiedz.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-04-10 10:32
Było to na pewno wypowiedzenie jak Pani napisała, czy może jednak porozumienie stron ?
Pracodawca jest 'duży'- zatrudnia min. 20 pracowników ?
joanna878 / 82.145.221.* / 2015-04-10 10:53
Bylo to wypowiedzenie przez pracodawce, a przyczyną jest reorganizacja pracy biura. W biurze pracuje mniej niz 20 osób, z tym ze jako pracodawca ma pod soba sporo punktów sprzedaży.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-04-10 12:24
1. To, że spotkała się Pani z pracodawcą w czasie urlopu nie oznacza, że wypowiedzenie zostało wręczone nie w czasie urlopu- czyli sytuacja jest taka, jakby dostała je Pani pocztą.

(zob. wyrok Sądu Najwyższego z 1 kwietnia 2004 r., III PK 4/04)

Czyli zostało ono wręczone w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a więc niezgodnie z art. 41 KP.

ALE

Jeśli pracodawca podlega Ustawie o zw. grupowych (ten limit 20 pracowników- a więc ma znaczenie czy formalnie w punktach sprzedaży też on jest pracodawcą, nie są to agencje, franczyzy...)-

to ma możliwość takiego wypowiedzenia także w czasie urlopu, tyle- że musi on być min. 3 miesięczny- tj. taki udzielony, a nie już tyle trwający.

W czasie urlopu krótszego- jedynie wypowiedzenie zmieniające warunki pracy/płacy.

Sp. Pani podpis NIE oznacza zgody na rozwiązanie stosunku pracy- jest jedynie potwierdzeniem daty ( co wpływa na termin odwołania do sądu jak i na to, kiedy kończy się okres wypowiedzenia ) jak i samego faktu skutecznego jego Pani przekazania.

Reasumując- tak, czy siak wypowiedzenie wygląda na nieprawne - można się odwołać do sądu pracy w terminie 7 dni (od daty podpisania wypowiedzenia) w trybie art. 44 KP, z konsekwencjami z dalszych artykułów.
joanna878 / 107.167.103.* / 2015-04-12 08:36
dziekuje bardzo wyjaśnienie i pomoc. Pozdrawiam
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
muniek146 / 31.174.224.* / 2015-03-31 23:20
Witam. Przebywam na L4 od lutego b.r. do chwili obecnej. Dnia 27.03 otrzymałam listem poleconym rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem (umowa była na czas nieokreślony). W uzasadnieniu pracodawca napisał że wypowiada umowę w związku z likwidacją oddziału placówki, w której pracowałam (nie jest to likwidacja całego zakładu tylko oddziału). Czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy?
szklarek / 2015-04-01 11:00
Jak duży (liczba pracowników) jest to pracodawca- tj. placówka wraz z oddziałami. Jeśli min. 20 osób to podlega regulacjom Ustawy o zw. grupowych, a więc możliwe wtedy byłoby jedynie wypowiedzenie zmieniające warunki pracy/płacy- np. na inną placówkę.
muniek146 / 31.174.224.* / 2015-04-01 23:13
Firma zatrudnia ponad 300 osób w ok 50 oddziałach, u mnie na oddziale były 3 osoby, z tego co wiem jedna została przeniesiona na inną placówkę, drugiej też to zaproponowano ale nie przyjęła warunków a ja otrzymałam od razu rozwiązanie umowy o prace.
szklarek / 2015-04-02 19:14
A więc zwolnienia nie są grupowe, nie ma upadłości/likwidacji pracodawcy- ale pracodawca tzw. ustawie o zw. grupowych podlega. Moim zdaniem zgodnie z jej art. 10 w nawiązaniu do art. 5 - pracodawca :
- mógł jedynie złożyć wypowiedzenie zmieniające- bez dodatkowych warunków
- definitywne- jeżeli wyraziła na to zgodę organizacja związkowa- a precyzjniej- w ciągu 14 dni od zawiadomienia o zamiarze zwolnienia- nie wyraziła sprzeciwu.

Ustawa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2015,000,192.html
danaipiotr / 2015-03-27 12:17
Pracownik 20 marca br złożył wypowiedzenie( 2 tygodnie ) Złożył również wniosek o 5 dni przysługującego mu urlopu za 2015 oraz wniosek na 2 dni opieki nad dzieckiem.
Wcześniej nic nie wspominał,że będzie korzystał z tego przywileju tzn 2 dni opieki. Czy Musze mu zapłacić za te 2 dni opieki czy też nie ?
szklarek / 2015-03-27 13:18
Okres wypowiedzenia zakończy się 4 kwietnia. Wnioskiem urlopowym nie jest Pan/Pani związany/a, bo pracodawca ma tu wolną decyzję, czy woli wypłacić ekwiwalent.

Nie wspominał sam z siebie, czy też oświadczył to w odpowiedzi pytanie pracodawcy/sam z siebie o oświadczenia dotąd nie zmienił ?

Jeśli w aktach pracowniczych jest jego oświadczenie o braku zamiaru korzystania z uprawnienia z art. 188 i 189'1 KP- można moim zdaniem odmówić wolnego 'na dziecko'

Najnowsze wpisy