Forum Forum prawneZmiany w prawie

Umowa zlecenia a umowa o pracę

Umowa zlecenia a umowa o pracę

Money.pl / 2007-08-07 22:27
Komentarze do wiadomości: Umowa zlecenia a umowa o pracę.
Wyświetlaj:
Andrzejno / 89.76.47.* / 2012-01-22 11:18
czytając dany artykuł odnośnie umów, stwierdzam, ze w obecnych czasach znakomitym rozwiązania w wielu przypadkach jest umowa zlecenie. Pracownik sam reguluje sobie czasem pracy, nikt mu tego nie narzuca, sam sobie dyktuje tempo pracy, dba o jakość wykonywanej pracy, aby była na czas wykonana. Ale co tego trzeba podchodzić z większym zaangażowaniem
kimberly / 62.179.9.* / 2012-06-06 21:56
Tylko, że nie masz płatnego urlopu, chorobowego (o ile zleceniobiorca o to nie wnosi), urlopu na żądanie. Ponadto jeśli nie osiągasz przynajmniej minimum krajowego, nie masz prawa do zasiłku (możesz je nabyć po przepracowaniu 12 miesięcy przy umowie zlecenie na 18 miesięcy). Nie przyznają Ci też kredytu, chyba że masz tę umowę przynajmniej na 6 miesięcy i na najniższą krajową. Generalnie umowa zlecenie jest dobra dla pracodawcy, niekoniecznie korzystna dla zleceniobiorcy. Przerabiałam to już (dwa wyżej wymienione typy umowy u tego samego pracodawcy) i na pewno mając wybór, bez zastanowienia wybrałabym umowę o pracę. Zaangażowanie w pracę tak naprawdę jest takie samo:)
Pozdrawiam
wiwan / 2012-06-06 23:38
Zaangażowanie może i tak, ale wyboru NIE ma. Inne są okoliczności świadczenia pracy, a inne wykonywania zlecenia.
Jeśli wykonywała Pani zlecenie na identycznych warunkach jak etat- to brała Pani udział w omijaniu prawa pracy.

Ps. prawo do zasiłku- warunek 365/18 oraz podstawy minimalnej dotyczy w jednakowym stopniu zlecenia i etatu. Nie ma tu różnicy.
bananek / 2010-05-07 09:06
Jeżeli podpisałam umowę zlecenie na 1 miesiąc i ten miesiąc się już skonczył i jeszcze nie podpisałam umowy na kolejny, który już trwa to czy grożą mi jakieś konsekwencję jeśli nie będę chciała podpisac umowy na kolejny miesiąc
fiona1 / 2010-01-09 23:09
Pracuję w takim systemie dwa lata i zleceniodawca nic nie robi w tym kierunku abym dostała inną umowę o pracę!Tym bardziej,że pracuję w systemie dobowym oraz w niedzielę i święta.
trupek / 83.27.163.* / 2012-11-11 17:04
To, że pracujesz w niedziele i świeta to Twoja decyzja. W ramach umowy zlecenia samodzielnie uslalasz sobie czas pracy, a jeżeli jest on narzucany przez pracodwcę, to może wcale nie pracujesz na umowę zlecenie tylko w rzeczywistości ma miejsce stosunek pracy
Pomorzanka / 80.245.187.* / 2007-08-07 22:27
Wspaniały artykuł,szukałam takiego przez dłuższy czas i nie znalazłam(ewentualnie wszystkie płatne).Jestem właśnie w takiej sytuacji gdzie zawarto umowę zlecenie a winna być umowa o pracę,są w niej zapisane trzy przesłanki które umowę zlecenie winny zakwalifikować jako umową o pracę.Dziękuję serdecznie za poradę.Na pewno z niej skorzystam..
autoboot / 83.29.240.* / 2008-01-23 20:12
I na co liczysz? Że zmienią umowe czy Cię zwolnia? Stawiam na to drugie. Zreszta sam bym tak zrobił.
Ja-Pracownik / 79.162.56.* / 2008-02-13 11:41
Sam byś zrobił? bo pewnie jestes wlascicielem firmy "kogucik" jak ci pracodawcy ktorzy tak wlasnie robią.

Co do artykułu to faktycznie opisuje wszystkie aspekty omijania umowy o pracę zleceniem - problem jest w tym ze raz nie opisuje jakie kary grożą Pracodawcy, a dwa mówi ze Umowa faktycznie jest umową o pracę - tak, jesli pracownik pójdzie do Sądu. A jak już tam trafi to nie lliczylabym na dalsze zatrudnienie
Kierownik Biura / 83.3.40.* / 2008-04-03 11:41
W moim rozumieniu umowa zlecenie nie "omija umowy o pracę" jak to określił przedmówca, gdyż niesie za sobą zupełnie inne uwarunkowania. Jeśli mój pracownik woli pracować w terminie i czasie przez niego wybranym, to mu to umożliwiam. Ale jest to jedynie jego wybór. Byłabym skłonna raczej sądzić, iż firmy dużo częściej usiłują pozornie zaoszczędzić na kosztach proponując umowę o dzieło zamiast umowy z określeniem zadaniowego czasu pracy. Napisałam "pozornie" bo fluktuacja kadr przy takich umowach jest ogromna a koszt znalezienia i przeszkolenia pracownika wielokrotnie przewyższa koszt świadczeń socjalnych. Pozdrawiam wszystkich inteligentnie myślących pracodawców :)
us / 83.230.9.* / 2008-12-16 19:29
dostalem taka propozycje um.oprace 1500 czyli netto 1111,86
albo um.zlecenie 12 za h czyli netto 8,69, co jest korzystniejsze dla mnie zakładając ze bede i tak pracowac po 8 h normalnie na zleceniu i wiecej zarobie na tym zleceniu ale płatne urlopy mam, chorobowe, i co jeszcze? prosze o pomoc, bo nie wiem na co sie zdecydowac.
niki99 / 2009-10-01 14:31
glupie pytanie...wez pod uwage to ze umowa o prace liczy ci sie do lat pracy a umowa zlecenie juz nie i to trzeba wziasc pod uwage jesli myslisz o przyszlosci
ewcia25 / 83.14.99.* / 2009-07-29 16:30
ja bym wybrała umowę o pracę, w zależności od jej rodzaju masz określony w kodeksie pracy okres wypowiedzenia, natomiast przy umowie zlecenia można to zdaje się zrobić z dnia na dzień.

Najnowsze wpisy