Forum Forum prawnePracy

urlop podczas okresu wypowiedzenia

urlop podczas okresu wypowiedzenia

dublin23 / 2012-03-21 10:00
Pracownik złożyl wymówienie z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia, zażądał jednocześnie, ze przez te 14 dni zamierza skorzystać z urlopu w związku z tym dziesiejszy jego dzień w pracy jest ostatnim. Czy jako pracodawca muszę się na takie rozwiązanie zgadzać?
Wyświetlaj:
kolba155 / 178.37.58.* / 2012-04-22 14:08
witam,mąż dostał w dniu12 kwietnia pocztą wypowiedzenie /zwolnienia grupowe z powodu braku zleceń/,posiada jeszcze 26 dni urlopu i złożył podanie po otrzymaniu wypowiedzenia,czy firma ma obowiązek udzielić urlopu albo wypłacić ekwiwalent?dodam ze mąż miał problem ze złożeniem wniosku nikt nie chciał go przyjąć,a w miesiącach ubiegłych urlop po 5 6 dni wpisywano mu bez jego zgody/dotyczy niemiec/
szklarek / 2012-04-23 10:46
A propos tych 'niemiec'.

Jeśli jest zatrudniony w firmie niemieckiej- absolutnie się nie wypowiadam, nie mam pojęcia o tamtejszym prawie pracy. Jeśli w polskiej, ale praca na zasadzie delegacji itp. to zgodnie z KP w czasie biegnącego już wypowiedzenia to pracodawca decyduje czy udziela urlopu (bieżącego i zaległego), kiedy, czy też rozlicza się ekwiwalentem za urlop niewykorzystany. Nie jest w tym czasie związany wnioskiem urlopowym pracownika. Pozostaje jedynie niezmieniona zasada udzielania go w trybie "na żądanie"- czyli do 4 dni.

No i wolne na poszukiwanie pracy, o czym więcej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dni;wolne;na;poszukiwanie;pracy;w;okresie;wypowiedzenia,134,-1,667270.html
miiia / 46.113.146.* / 2012-03-22 17:31
Witam,
Jestem zatrudniona od 1.07.2011, ostatniego marca chcę złożyć wypowiedzenie, jaki okres wypowiedzenia mnie obejmuję ? Ile dni urlopowych mi przysługuję za ten okres pracy oraz ? Czy razem z wypowiedzeniem składać wniosek o urlop ? Będę wdzięczna za odpowiedź
szklarek / 2012-03-22 22:48
Jeśli to umowa na czas nieokreślony, to wypowiedzenie to musi być jednomiesięczne, czyli będzie skuteczne na 30 kwietnia. Może być złożone już teraz- np. jutro, i umowa rozwiąże się również z końcem kwietnia.

Za 2012 przysługuje więc urlop proporcjonalny 4/12. Za rok 2011- 6/12 , chyba że u poprzedniego pracodawcy w tamtym roku wykorzystała Pani więcej niż 6/12.

Nie znam stażu. Więc łącznie będzie to 17 dni lub 22 dni.

Wniosek o urlop niepotrzebny, bo to pracodawca w kwietniu sam decyduje, czy urlopu udzielić czy zapłacić ekwiwalent.
marysia21 / 2012-03-21 15:42
nie rozumiem dlaczego to jest zorganizowane w ten sposób, skoro mam zaległy a nawet obecny urlop, to powinnam mieć możliwość wybrania go w dowolnym, najbardziej dla mnir dogodnym terminie
szklarek / 2012-03-21 18:18
Piszesz o urlopie w czasie wypowiedzenia, czy w ogóle ?

Przecież urlop jednej osoby musi być zgrany z urlopami innych. Czy naprawdę firma ma stanąć, bo pracownik ma ochotę na urlop ?
Owszem nie ma to znaczenia, gdy firma zbiera truskawki- urlop dodatkowej osoby ze 100 zbierających owoce niewiele zmienia. Ale już kierowcy wożącego po 1000 koszyków ww truskawek do chłodni- już tak, jeśli w firmie jest ich trzech. Przecież to oczywiste.
wodzu2771 / 2012-03-21 11:27
czyli nawet jeśli miałbym urlop zaległy do odebrania, z zeszłego roku, to też nie mogę go wybrać? Szkoda, bo czasem ejst tak że do nowej pracy chcą cię przyjąć od już
szklarek / 2012-03-21 11:33
Jeszcze raz- może Pan, o ile pracodawca się zgodzi -już w czasie biegu wypowiedzenia. Bez zgody- zasadniczo- tylko w trybie u. na żądanie, albo wtedy gdy urlop już wcześniej był ustalony (plan urlopów, zaakceptowany wniosek urlopowy) przed złożeniem wypowiedzenia.
szklarek / 2012-03-21 11:05
Zdecydowanie nie. W okresie biegnącego wypowiedzenia to pracodawca decyduje, czy i kiedy udziela urlopu zaległego i bieżącego, czy też woli rozliczyć się ekwiwalentem.
Teraz tj. do początku biegu tego wypowiedzenia, a więc do najbliższej soboty włącznie pracownik może jedynie wystąpić o u. na żądanie ( o ile tego trybu z 4 dni mu coś zostało ).

Podstawa- art. 167'1 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-siodmy-urlopy-pracownicze/rozdzial-i-urlopy-wypoczynkowe/art-167
Andrzej1972210 / 86.162.44.* / 2015-06-03 13:01
mam juz wczesniej zaplanowany i uzgodniony z pracodawca urlop dwutygodniowy....obowiazuje mnie tydzien wypowiedzenia z pracy...czy moge zlozyc wypowiedzenie bedac na urlopie? oczywiscie zachowujac tygodniowy okres wypowiedzenia a wiec drugi tydzien mojego urlopu bez straty wynagrodzenia za okres urlopowy...dodam ze tyle urlopu mi przysluguje i urlop ten zostal zatwierdzony przez pracodawce...pracuje na full time
szklarek / 2015-06-03 13:16
1 tydzień - to wskazuje, że umowa próbna.

Tak, pracownik może złożyć wypowiedzenie w trakcie urlopu wypoczynkowego- nie zmienia to biegu okresu wypowiedzenia.
To, że w takiej sytuacji może dojść do wykorzystania urlopu w nadmiarze jest stratą pracodawcy. Zwracam uwagę na to, że wypowiedzenie w Pana przypadku kończy swój bieg w sobotę.

Najnowsze wpisy