Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

KGHM: dalsze inwestycje w Sierra Gorda straciły sens

25
Podziel się:

KGHM Polska Miedź nie widzi możliwości powrotu do planu realizacji drugiej fazy kopalni Sierra Gorda w Chile. W tym roku chce podjąć decyzje w sprawie optymalizacji procesów pierwszej fazy, poinformował prezes Radosław Domagalski-Łabędzki.

KGHM: dalsze inwestycje w Sierra Gorda straciły sens
(materiały prasowe)

KGHM Polska Miedź nie widzi możliwości powrotu do planu realizacji drugiej fazy kopalni Sierra Gorda w Chile. W tym roku chce podjąć decyzje w sprawie optymalizacji procesów pierwszej fazy, poinformował prezes Radosław Domagalski-Łabędzki.

Chilijskie kopalnie KGHM, Sierra Gorda w pierwszej fazie inwestycji miały według założeń wytwarzać około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota rocznie. Druga faza miała doprowadzić, że w ciągu 20 lat eksploatacji kopalni średnie wydobycie miało wynosić 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota.

- W obecnych warunkach makroekonomicznych faza druga straciła sens. Przejście do fazy II nie jest w ogóle rozpatrywane w tej chwili - powiedział Domagalski-Łabędzki podczas konferencji prasowej, poinformowała agencja ISBNews.

Z danych, które KGHM podał w raporcie finansowym za pierwszy kwartał b.r. wynika, że produkcja Sierra Gorda wyniosła 25,5 tys. ton miedzi, 8,8 mln funtów molibdenu i 11 tys. uncji złota - te wartości odbiegają in minus od założeń pierwszej fazy projektu, szczególnie jeśli chodzi o miedź.

Prezes Domagalski-Łabędzki poinformował, że grupa chce poprawić nominalne wartości produkcyjne I fazy, do czego potrzebna jest optymalizacja procesów.

- W tym roku podejmiemy decyzję, jakie procesy będziemy poprawiać - powiedział prezes.

W połowie marca br. prezes poinformował, że KGHM wstrzymał realizację II etapu projektu Sierra Gorda w Chile i obecnie skupia się na poprawie parametrów operacyjnych I fazy w zakresie uzysku molibdenu.

Polska spółka posiada 55 proc. udziałów w chilijskiej kopalni, podczas gdy pozostałe 45 proc. należy do japońskiego koncernu Sumitomo.

Współpraca z China Minmetals

KGHM Polska Miedź deklaruje gotowość poszerzenia współpracy z China Minmetals Corporation, podaje agencja ISBNews.

- Nasze spółki szukają nowych możliwości - powiedział dziennikarzom Domagalski-Łabędzki.

Wskazał m.in. że spółki grupy mają "ogromne doświadczenie w robotach górniczych".

Zapytany o możliwe zaangażowanie kapitałowe, nie potwierdził jednak takich planów na obecnym etapie.

- Jesteśmy przed szerszą dyskusją na temat naszych aktywów zagranicznych - powiedział prezes.

W czerwcu 2016 r. KGHM Polska Miedź podpisała umowę z China Minmetals Corporation na sprzedaż katod miedzianych w latach 2017-2021.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
123
11 miesięcy temu
Death to GM
Pedro Rico
7 lat temu
Wygląda na to, że Chińczycy wyczuli frajera i za bezcen przejmą złoża w Chile ... Jeśli oni mają wielkie doświadczenie w górnictwie to kghm w czym ? w pieczeniu babeczek ???
Ja.ja
7 lat temu
A to ciekawe,bo na stronie KGHM jest napisane ze pierwszy etap zakończył się w 2014.To jak to jest? Poza tym dane są za pierwszy kwartał,a zalozenia za cały rok.Czyli jeśli pomnożyć przez cztery,nagle nie wyglądają tak zle.choc odbiegają od oczekiwań.
maciej znawca...
7 lat temu
Flagowy projekt, jeden z kolejnych. Jak kanadyjska czy inna spółka sprzedaje, choć fedrowała... to trzeba było prześwietlić to maksymalnie,wywiadowczo itp. a tak, to tu wygląda na wtopioną kase.
Tomasz
7 lat temu
A czy opłacalne jest wysłanie tam swoich Polskich pracowników?
...
Następna strona