Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podniesienie wieku emertalnego w Rosji. Ma być 63 lata zamiast 55

0
Podziel się:

63 lata – tyle może wynosić nowy wiek emerytalny w Rosji. Dzisiaj Rosjanie przechodzą na emeryturę najwcześniej w Europie, jednak dyskusja na temat podniesienia i zrównania wieku emerytalnego dla obu płci nabiera rozpędu.

Podniesienie wieku emertalnego w Rosji. Ma być 63 lata zamiast 55
(Smirnov Vladimir/ITAR-TASS)

63 lata – tyle może wynosić nowy wiek emerytalny w Rosji. Dzisiaj Rosjanie przechodzą na emeryturę najwcześniej w Europie, jednak dyskusja na temat podniesienia i zrównania wieku emerytalnego dla obu płci nabiera rozpędu.

Obecnie Rosjanie przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, a Rosjanki – 55 lat. To najmniej na całym kontynencie. Tak niski wiek emerytalny obowiązuje jeszcze na Białorusi i Ukrainie, przy czym na Ukrainie ma być stopniowo zwiększany.

Kiedy na emeryturę?

Jak podaje rosyjska agencja informacyjna TASS, ministerstwo rozwoju gospodarczego wystosowało na posiedzenie rady gospodarczej przy prezydencie Federacji Rosyjskiej stanowisko, w którym popiera zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz podniesienie go do poziomu 63-65 lat. Jak wskazuje ministerstwo, podniesienie wieku emerytalnego jest niezbędnie nie tylko dla zbilansowania systemu emerytalnego, ale także ze względu na rosnącą długość życia i deficyt rąk do pracy.

Były minister finansów Rosji, a obecnie przewodniczący rady Aleksy Kudrin sugeruje, że nowy wiek emerytalny mógłby wynosić 63 lata dla obu płci. Rada ma rozmawiać na ten temat na posiedzeniu zaplanowanym na 25 maja. Dochodzenie do wyższego wieku emerytalnego ma zająć 16 lat.

Europa pracuje coraz dłużej

Obowiązujący w Rosji wiek emerytalny wyraźnie odstaje od regulacji w krajach Unii Europejskiej. Nawet w tych państwach, których obywatele przechodzą na emeryturę stosunkowo wcześnie, trwają prace nad zmianą przepisów, albo już je zmieniono. I tak na przykład na Słowacji, gdzie kobiety przechodzą na emeryturę przed sześćdziesiątką, wiek emerytalny ma być zrównany do 62 lat dla obu płci. W Czechach wiek emerytalny ma skoczyć z obecnych 62 lat do 67 lat. Francuzi i Maltańczycy kończą pracę zawodową w wieku 62 lat, ale i tam wiek emerytalny będzie podniesiony – do 65 lat na Malcie i 68 we Francji.

Na razie najdłużej w Europie pracują Finowie – do 68 lat. Wielka Brytania i Irlandia również osiągną w nadchodzących latach ten pułap. Do 67. roku życia mają pracować po zakończeniu trwających reform emerytalnych Hiszpanie, Holendrzy, Grecy, Niemcy, Chorwaci i Belgowie. Również w Polsce docelowym wiekiem emerytalnym ma być 67 lat. Jednak zarówno prezydent, jak i rząd obiecali przywrócenie wieku emerytalnego do poziomu sprzed reformy przeprowadzonej przez koalicję PO-PSL. Z wiekiem 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn znajdziemy się w gronie krajów europejskich, w których pracuje się najkrócej.

Zobacz teź: * *Firmy walczą o pracowników. Będą podwyżki pensji

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)