wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
UPO to przydatny dokument. Potwierdzi złożenie deklaracji PIT przez internet

UPO to przydatny dokument. Potwierdzi złożenie deklaracji PIT przez internet

Fot. PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT, Shutterstock

Rozliczenie PIT online pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć błędów. Może też przyspieszyć ewentualny zwrot podatku. Jak potwierdzić, że elektroniczne zeznanie trafiło do urzędu skarbowego? Jako dowód wystarczy UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru.

Po wysłaniu deklaracji drogą elektroniczną, podatnik otrzyma zwrotną wiadomość z numerem referencyjnym. Informacja przyda się do kontaktów ze skarbówką i przede wszystkim do sprawdzenia statusu zeznania. A ten z kolei da jasną odpowiedź na pytanie, czy dokument dotarł i został zweryfikowany przez urzędników.

UPO ważne przez 5 lat

Potwierdzeniem poprawnie przesłanego PIT-a jest UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Podatnik może pobrać taki dokument dopiero po weryfikacji zeznania podatkowego. Deklaracja musi zostać sprawdzona pod względem identyfikacyjnym, formalnym i rachunkowym.

Data uzyskania UPO określa moment złożenia formularza i potwierdza, że druk bez problemu trafił do urzędu. Poświadczenie odbioru może się przydać w razie ewentualnej kontroli skarbowej. Trzeba je przechowywać przynajmniej przez 5 lat, czyli aż do przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Zwykle dokument dociera do użytkownika już po kilku minutach. Podatnicy, którzy zwlekają ze złożeniem deklaracji do ostatniej chwili, będą musieli poczekać nieco dłużej. W sytuacji, gdy system urzędowy przyjmuje pokaźną liczbę formularzy w jednym momencie, czas oczekiwania na UPO może się wydłużyć do kilku, a nawet kilkunastu godzin.

Status deklaracji w systemie. Co oznaczają popularne komunikaty?

Potwierdzenie UPO otrzyma wyłącznie podatnik, którego deklaracja uzyska tzw. status 200. Co to oznacza w praktyce? Zostanie pozytywnie zweryfikowana przez urząd. W systemie e-Deklaracje pojawiają się różne komunikaty, które informują o aktualnym statusie przetwarzania dokumentu.

Wspomniany "status 200" jednak nie jedyny komunikat, z jakim podatnicy mają styczność podczas sprawdzania stanu składanej deklaracji. Warto wiedzieć, co oznaczają te najbardziej popularne.

Numer statusu Komunikat
200 Deklaracja została prawidłowo przetworzona i przesłana do urzędu skarbowego. Można pobrać UPO
300 Brak dokumentu.
401 Weryfikacja negatywna. Plik niezgodny ze schematem xsd. Problem może być spowodowany np. niewypełnieniem pola w deklaracji.
411 Informacja o zduplikowanym dokumencie. W systemie istnieje już zeznanie z takim samym identyfikatorem podatkowym.
414 Błąd w danych autoryzacyjnych w dokumencie (np. NIP, PESEL, data urodzenia, nazwisko, kwota przychodu).
415 Załącznik niezgodny z deklarowaną listą plików.

ROZLICZ PIT EKSPRESOWO Z WP money

Czytaj także
Polecane galerie